Az elmúlt egy hétben az influenza elleni védőoltás iránti érdeklődés kielégítő volt, legalábbis a belgrádi Savski venac Egészségházban. Mint arról dr. Svetlana Mićić, a egészségügyi intézet orvosa beszámolt, egészségházukban a múlt héten mintegy 500 vakcinát vettek fel a polgárok. Kiemelte, van elég oltóanyag, mindenki, aki igényt tart rá, felveheti.
– Van elég oltóanyag, az egészségházak rendszeres ellátására terv készült. Az előző héten az egészségházunkban 500 adag védőoltást vettek fel, ami 80–100 vakcinát jelent naponta – nyilatkozta dr. Mićić a Tanjug hírügynökségnek.
A védőoltás október 6-tól igényelhető. A rendelkezésére álló adatok alapján az érdeklődés a múlt évi tapasztalatokhoz hasonló. A doktornő rámutatott arra, hogy az idén a Torlak intézet TorVaxFlu háromkomponensű vakcináját veheteik fel az érdeklődők, a gyermekgyógyászati osztályon pedig a négykomponensű védőoltást adják.
– Oltóanyagból van elég, ezért arra buzdítjuk a polgárokat, hogy időben oltassák be magukat az influenza ellen. Jelen pillanatban a TorVaxFlu háromkomponensű védőoltást adjuk, amit a 65 évnél idősebbek is felvehetnek – mondta a doktornő, aki elmondta azt is, hogy Szerbiában 332 ezer vakcinát osztottak szét az egészségházak között.
Kitért arra, hogy az influenza megelőzése érdekében a védőoltás mindenekelőtt az állapotos nőknek ajánlott, a 65 évnél idősebbeknek, a krónikus betegségben szenvedőknek, a tüdő-, a szív-, illetve érrendszeri megbetegedésben szenvedőknek, a cukorbetegeknek, az immunproblémákkal küzdőknek, a vesebetegségben szenvedőknek, a daganatos betegeknek, stádiumtól függetlenül, de az egészségügyi munkásoknak, illetve a kollektív ellátású intézményekben dolgozóknak.
Nem adják be azoknak, akiknek hőemelkedésük, lázuk van. Az akut fertőzésben szenvedők csak a betegség kikezelése után igényeljék a védőoltást az egészségházakban.

Nyitókép: Illusztráció