2024. április 27., szombat

A bajor–szerb partnerség hét pillére

Állami kitüntetést vehetett át Belgrádban Bajorország kormányfője – Erősítik a kétoldalú kapcsolatokat

Hét kulcsfontosságú témakörben javasolt fokozott együttműködést Markus Söder bajor kormányfőnek pénteken, Belgrádban megtartott megbeszélésük során, Aleksandar Vučić szerb államfő. Indítványozta egy bajor–szerb vegyes bizottság létrehozását, melyet Szerbia miniszteri szintű bizottsággá tenne. A müncheni Műszaki Egyetemmel való együttműködés erősítése is a szerbiai „kívánságok” között van, mert, mint azt Vučić megindokolta, ez a felsőoktatási intézmény saját területén Európa legkiválóbbjának számít. Az ország kész fizetni is azért, hogy az egyetem Belgrádban nyisson kihelyezett központot. Olyan kutatóközpontok felállítását is javasolta, melyek munkájába bevonnák a szerbiai kutatókat is, elsősorban a mesterséges intelligencia fejlesztése terén, mert mint mondta, csak Bajorországnak, tehát egyetlen német tartománynak több ilyen kutatóközpontja van mint Spanyolországnak és Olaszországnak együttvéve. A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásával, a robotikával, a szuperszámítógépek működésével kapcsolatban Szerbiának lenne mit tanulnia Bajorországtól, értékelte Vučić. A negyedik témakör az ipari-üzleti együttműködés fejlesztése lenne, az államfő utalt a bajor Fraunhofer kutatással és ugyancsak MI-alkalmazással foglalkozó csoport jelenlétére Közép-Kelet-Európában, Csehországban és Lengyelországban. Mint mondta, a különféle nyersanyagoknak, műszaki cikkeknek az előállításában lehetne segítségére az MI Szerbiának, s örömmel venné az ország, ha itthon is nyílnának hasonló központok.

A bajor gazdasági tárca világszerte mintegy harminc fiókintézettel rendelkezik, Szerbia számára fontos lenne, ha itt is nyitna egyet, s állandó lenne a jelenléte. Hatodik témakörként Vučić annak a bajor tapasztalatnak az átadását említette, melynek köszönhetően a kis- és középvállalkozások nemzetközi piacon történő megjelenését könnyíthetnék meg. Ezzel kapcsolatban Bajorország hamarosan Albániában tart egy szakképző jellegű konferenciát. Belgrádnak is szüksége lenne ilyesmire, értékelte. A hetedik pont az autóiparnak, az elektronika gyártásának, a fémfeldolgozásnak a fejlesztését foglalja magába, az ezzel kapcsolatos bajor tudás hazai alkalmazására kellene kísérletet tenni.

Az államfő elmondása szerint már a tárgyalások során a bajor vendég ígéretet tudott adni a szerbiai elképzelések egy részének megvalósítására. Mint mondta, nagy tisztelettel szólt a bajor kormányfő a szerb eredményekről, annak ellenére, hogy ennek a német tartománynak tízszer akkora a bruttó jövedelme, mint Szerbiának. Az országban partnert látnak, éppen ezért kivételes alkalomnak számít minden efféle tárgyalás, fogalmazott Vučić. A megbeszélés, a delegációk ülése és a sajtótájékoztató után átadta vendégének a Szerb Köztársaság Érdemrendjének szalagkitüntetését a kétoldalú kapcsolatok erősítéséért tett erőfeszítéseinek elismeréseképpen.

FÉLIG BALKÁNIAK

Markus Söder leszögezte, hogy Szerbia kulcsfontosságú országnak számít a Nyugat-Balkánon, valamint fontos és stabil partnernek Bajorország számára. Köszönetet mondott a kapott állami kitüntetésért. Söder kiemelte, hogy a látogatása a müncheni biztonsági konferencián folytatott tárgyalások eredményeként valósult meg, mert mint mondta, Szerbia elnökében olyan személyt látott, akivel Bajorországnak jó partneri kapcsolatai lehetnek. Nagy delegációval érkezett, három miniszter is elkísérte, ami nem megszokott. Épp ezért, mint mondta, reméli, hogy Szerbia értékelni fogja ezt a tiszteletnyilvánítást is. Megjegyezte, hogy Bajorország gazdaságilag Németország legerősebb tartománya, de technológiai szempontból is a legfejlettebbnek számít.

– Gyakran mondják Németországban azt, hogy mi Bajorországban már félig balkániak vagyunk, mert a bajorok mentalitása kissé más, mint például a Berlinben élőké. Ennél azonban fontosabb számunkra, hogy tisztázzuk, mi az, ami lényeges Európa és Németország szempontjából, s hogy olyan partnereink legyenek, akik hozzánk hasonlóan gondolkodnak. Nem azért jöttem ide, hogy tanárként vagy bíróként tetszelegjek, nem tanácsokat osztogatni jöttem, hanem azért, hogy barátságos hangnemben átgondoljuk, hogyan formálhatjuk sikeresen közös jövőnket – emelte ki Söder.

Nyitókép: Markus Söder átveszi a Szerb Köztársaság Érdemrendjének szalagkitüntetését (Fotó: Beta)