A vajdasági gazdák a kezdetek óta részt vesznek a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű programban.
A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége (VASZ) és annak tagszervezetei évek óta megszervezik a búzagyűjtési akciót, amelynek során a termelők felajánlhatnak egy jelképes mennyiséget a gabonájukból, amelyet később jótékonysági célokra fordítanak, a helyi gyermekekkel foglalkozó intézmények között liszt formájában osztják szét. A zsákokból egy kisebb mennyiséget kivesznek, ezt összegyűjtik, majd pedig Magyarországra szállítják át a Kárpát-medence kenyere elnevezésű ünnepségre, ahol összeöntik a többi területről érkezett búzával, majd ennek lisztjéből kisütik az új kenyeret.
Az idei nagy vajdasági gyűjtést, a hagyományokhoz híven, Zentán tartották meg kedd délelőtt a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének székházában. Nagy Miklós, a VASZ elnöke a sajtó munkatársait 11 órakor fogadta, ekkor már közel 30 tonnányi búzaadomány érkezett a tartomány minden pontjáról, de ez a mennyiség még növekedhet az elkövetkező időszakban. Nagy Miklós rámutatott, nagyon elégedettek ezzel a mennyiséggel, főleg, hogy 2013-ban, amikor először szervezték meg ezt a jótékonysági akciót, mindössze 470 kilogramm érkezett a felhívásra. A felajánlott búzaadomány évről évre szaporodott, ma pedig már tonnákban mérik az összegyűlt mennyiséget. A VASZ elnöke kihangsúlyozta, ez is azt mutatja, hogy a termelők érzik ennek az akciónak a fontosságát, hiszen közel 50 településről csatlakoztak már a gazdák a kezdeményezéshez, akik a hozzájuk legközelebb eső falugazdász szakszolgálat irodájában adják le a búzát. A magyar lakta vidékek mintegy 85 százalékát sikeresen megmozgatták már. Kiemelte, senkitől sem azt várják el, hogy egy nagyobb mennyiséget különítsen el a terméséből erre a célra, inkább azt, hogy mindenki, aki szeretne, és felismeri ennek fontosságát, mindössze egy zsáknyi gabonával járuljon hozzá ehhez a humanitárius akcióhoz. Ennek ellenére voltak olyan gazdák a keddi gyűjtésen is, akik két vagy több zsáknyi búzát adományoztak. Nagy Miklós elmagyarázta, az összegyűjtött búzát lisztté őrlik, és vajdasági, gyermekekkel foglalkozó szervezetek között osztják szét a későbbiekben. Vallják, hogy a gyermekek mosolya minden pénznél többet ér.
A zsákokból egy kisebb mennyiséget a Kárpát-medencei közös búza összeöntésre gyűjtöjtöttek (Fotó: Kállai Göblös Nikoletta)
Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere program ügyvezetője visszatekintett a kezdetekre, hiszen a program 2010-ben indult, és elejében csak az országhatárokon belüli szintet érte el, később nőtte ki magát Kárpát-medencei szintűvé. Most már a teljes térség gyűjti a búzát az összetartozás jegyében, tette hozzá Horváth Vivien, aki arról is beszélt, hogy összesen 19 vármenye és 17 határon túli szervezet, köztük a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége is, csatlakozott a kezdeményezéshez. Rámutatott, összesen 300 gyűjtőpont van szerte a Kárpát-medencében, és tavaly összesen 1100 tonnányi gabonát gyűjtöttek össze. Az ügyvezető úgy véli, hogy hatalmas összefogásról tanúskodik ismét az összmagyarság, hiszen annak ellenére, hogy jelentős aszály sújtotta a térséget, és a hozamok is alacsonyabbak voltak, mégis töretlen a segíteni akarás iránti érzése a gazdáknak, emellett a korábban kiépített bizalom is nagyban hozzájárult ehhez a sikeres akcióhoz.
Fotó: Kállai Göblös Nikoletta
Fotó: Kállai Göblös Nikoletta
A nagy búzaösszeöntés augusztus 5-én lesz Martonvásáron, és a nagy Kárpát-medencei kenyérhez, a liszten kívül érkezik még a többi hozzávaló is: a tiszta forrásvíz, a parajdi só, a vándorkovász. A gyűjtésen jelen volt Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere és Juhász Attila, a községi képivelő-testület alelnöke is.
Az eseményen jelen volt dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója, aki a helyszínen beszélt a termelőknek járó kedvezményes hitelekről. Ezzel kapcsolatban elmondta, az elmúlt évek alacsony terméshozama miatt sajnos nem tudják kigazdálkodni a fejlesztésekre fordítható összegeket, ezért fontos nekik ez a támogatás, hogy új gépeket vagy más eszközöket vásárolhassanak. Hozzátette, a tavalyi évben száz kölcsönt adott az alap, és nagyon sokszínűen használták fel a gazdák, ki eszközöket vásárolt, ki termőföldet. Az idei évvel kapcsolatban elmondta, eddig mintegy 50 személy jelentkezett, és mintegy 200 millió dinárnál tart a hitelek összege. Kiemelte, hogy az alap július elejétől az egyszerre igényelhető pénzösszeget 7 millióról 9 millióra emelte, ugyanis számos munkagép megdrágult. Ahogyan elmondta, jelen pillanatban 450 millió dinár áll még az alap rendelkezésére október végéig.
Nyitókép: Mintegy 30 tonna búza gyűlt össze a délelőtt folyamán (Fotó: Kállai Göblös Nikoletta)



