2024. szeptember 10., kedd

Az engedélyezett mínusz óriási kamatokkal jár

Mennyit fizetünk a bankoknak a „gyors pénzért”?

Már szeptemberben a képviselők elé kerülhet egy törvény, amely korlátozni fogja a kamatlábakat a hitelekre, de a folyószámla mínuszára és a hitelkártyákra is, amelyek kétségkívül a legdrágább kölcsönzési módok a lakosság számára.

A modern kor elhozta a bankkártyák és a folyószámlák világát, ezáltal pedig a sokkal gyorsabb hitelfelvétel és a nagy összegek költésének lehetőségét, amelyeket valójában nem birtokolunk.

Az engedélyezett mínusz a legegyszerűbb hitelfelvételi forma a banknál és a „gyors pénz” megszerzésének módja, de ami gyors, az nagyon drága is, így a polgárok nehezen szabadulnak ki ebből az adósságcsapdából.

A Szerbiai Bankok Szövetsége májusi adatai szerint hazánkban 5.953.461 felhasználó van, és összesen 9.052.461 folyószámla. Az engedélyezett túllépések összege meghaladta a 44,1 milliárd dinárt.

Ugyanezek az adatok szerint 922.886 felhasználónak volt 1.154.094 hitelkártyája. A jóváhagyott hitelkeret meghaladta a 100,7 milliárd dinárt, míg a felhasznált összeg közel 33 milliárd volt.

Ezek az adatok azt mutatják, hogy a lakosság gyakran nyúl a gyors és könnyű banki hitelekhez pénzhiány esetén, például az engedélyezett mínusz vagy hitelkártya használatához.

Azonban a bankok által kínált ezen lehetőség inkább egy csapdához hasonlít, mivel a kamatok ezen hitelfajtára nagyon magasak.

A Szerb Nemzeti Bank (NBS) adatai szerint az engedélyezett túllépések éves átlagos kamatlábai 28,49 százalék körül mozognak. A kamatláb bankonként változik.

– Tegyük fel, hogy az év elején kihasználták az engedélyezett 40.000 dináros kölcsönt, havi 2,5 százalékos kamatlábbal, azaz 34,49 százalékos effektív éves kamatlábbal (EKS), és hogy az év során mindig a maximálisan engedélyezett mínuszt használták, azaz havonta nem csökkentették az adósságot (ami a gyakorlatban a leggyakoribb eset), az éves kamatköltsége az engedélyezett mínusz használatának 12.000 dinár, azaz 1.000 dinár havonta – magyarázták a szakértők.

Azonban figyelmeztetnek, hogy még ha egy év alatt 12.000 dinárt fizetnek is az engedélyezett kölcsön használatáért, ha nem csökkentik a mínuszt minden hónapban, akkor egy év elteltével még mindig az egész 40.000 dináros adósságot tartoznák.

Azt is javasolják, hogy a felhasználók először tájékozódjanak az engedélyezett mínusz feltételeiről és költségeiről.

– Ha már használniuk kell az engedélyezett mínuszt, igyekezzenek, hogy ez csak rövid ideig tartson. Ha hosszabb ideig használják az engedélyezett mínuszt, kérjenek tanácsot a banktól, hogy mely más pénzügyi termék (készpénzhitel, hitelkártya...) lenne számukra kedvezőbb az engedélyezett mínusz helyett – olvasható a szakértő tanácsa.

Az engedélyezett és nem engedélyezett mínuszon kívül van még hitelkártyával történő hitelfelvételi lehetőség is. Ezt a fajta hitelfelvételt is kínálja a legtöbb bank, de a kamatok ugyanúgy magasak. Ezért ajánlott, hogy a felhasználó tájékozódjon a hitelkártya éves effektív kamatlábáról mielőtt belemegy ebbe a hitelfelvételbe.

Ez bankonként jelentősen eltérhet.

Emlékeztetőül, az NBS kormányzója, Jorgovanka Tabaković nemrégiben bejelentette, hogy korlátozni fogják a kamatlábakat az engedélyezett és nem engedélyezett túllépésekre, valamint a hitelkártyákra.

Bár ez még csak bejelentés szinten van, ez a hír örömmel töltötte el az ügyfeleket, bár nincs garancia arra, hogy a kamatok csökkennek, csak arra, hogy nem emelkednek tovább.

Nyitókép: Pixabay.com