2024. május 9., csütörtök

Újabb találkozó lesz Brüsszelben

Egy lépéssel közelebb kerültek a felek a szerb községek közösségének megalapításához?

Szerbia Pristinával kapcsolatos álláspontja nem változott: továbbra is elkötelezett a párbeszéd iránt, készen áll annak folytatására bármelyik pillanatban, jelentette ki tegnap Belgrádban a Miroslav Lajčákkal, az Európai Unió Belgrád és Pristina közötti párbeszéddel foglalkozó különmegbízottjával folytatott megbeszélésen Aleksandar Vučić államfő. Mint mondta, Belgrád szorgalmazza a korábban megkötött szerződések tiszteletben tartását, a feszültség csökkentését, a békének és a stabilitásnak a fenntartását. Minderre szükség van annak érdekében, hogy a koszovói szerbek megmaradhassanak szülőföldjükön, fejtette ki a találkozón a szerb államfő. Ismertette Lajčákkal, milyen nehéz helyzetben vannak a szerbek az Ibar folyótól északra és délre is, reményét fejezte ki, hogy az előttünk álló dialógus során sikerül majd végre előrelépést elkönyvelni. Vučić, az elnöki sajtóiroda által kiadott közlemény értelmében, síkraszállt a szerb községek közösségének megalapítása mellett, de egyéb, a dialógust érintő témákról is beszélgettek a politikusok, áll a médiához eljuttatott jelentésben.

Az Aleksandar Vučić és Miroslav Lajčák közötti megbeszélésen jelen volt Petar Petković, a szerb kormány Koszovó-ügyi irodájának vezetője is, aki a találkozót követően tegnap azt mondta, holnap, 16-án Brüsszelben folytatódnak a tárgyalások, ezúttal a tárgyalócsoportok tagjai egyeztetnek, vagyis az úgynevezett technikai jellegű kérdések veszik át a főszerepet. Petković közölte, meglehetősen komolynak számított az államelnök és a különmegbízott közötti egyeztetés, melyen Vučić rámutatott minden egyes olyan alkalomra, amikor Albin Kurti rezsimjének terrorja lecsapott a helyi szerb lakosságra. Elmondása szerint sok szó esett a szerb községek közösségéről is, végre egy olyan fázisba léptek a tárgyalások, amikor már az önkormányzatiságnak a statútumáról van szó. Ezek, fűzte hozzá, az első konkrét lépések a 2013-as brüsszeli megállapodást és a 2015-ös kiegészítésnek az elfogadását követően, amelyek érdemben foglalkoznak a kérdéssel. Szerbiának, mint mondta, minden joga megvan arra, hogy finanszírozza a koszovói szerbség ottani intézményeinek a fenntartását is. Mindehhez azonban, fejtette ki, elsősorban arra lenne szükség, hogy a helyszínen normalizálódjék a helyzet, ne számítsanak mindennaposnak a szerbellenes pristinai intézkedések. A szerb községek közössége egy olyan mechanizmusnak számít majd, amely lehetővé teszi a koszovói szerbség individuális és kollektív jogainak az érvényre juttatását, jegyezte meg beszámolójában Petar Petković.

A Koszovó-ügyi iroda vezetője szerint a koszovói kormányzatot terheli a felelősség azért, hogy a mai napig nem alakulhatott meg a szerbek önkormányzatisága. Hozzátette, más, a korábbi megállapodások alapján megszületett kötelezettségek teljesítéséről is beszélgettek Lajčákkal, s kiemelte, Szerbia soha sem volt a párbeszéd ellen, hajlandó minden kérdés megvitatására.

 

@sz = 

@fo = Beta

 

Nyitókép: Beta