2024. május 12., vasárnap

Párbeszédet sürget az EU

Belgrád a letartóztatott szerbek szabadon bocsátását és a ROSU teljes kivonását követeli Észak-Koszovóból

Észak-Koszovóban tegnap továbbra is álltak a barikádok, a jarinjei és brnjaki átkelőn sem gyalog, sem autóval nem lehetett átkelni, a helyi rendőrség ellehetetlenítette az átkelők használatát, a tiltakozó szerbség pedig az oda vezető utakat torlaszolta el. A helyzet nyugodtnak tűnik, de a feszültség továbbra is nagy – számoltak be belgrádi híradások, helyszíni tudósításokra hivatkozva. A szerbek továbbra is tiltakoztak Dejan Pantićnak, a koszovói rendőrség volt tagjának letartóztatása miatt. Az iskolákban határozatlan időre felfüggesztették az oktatást. Goran Rakić, a Szerb Lista elnöke bejelentette, válságtörzset alakítottak a koszovói szerb önkormányzatok képviselői, mely folyamatosan tájékoztatja majd a közvéleményt a történésekről.

A RENDEZÉS A CÉL

Szerbia követeli minden letartóztatott szerb szabadon bocsátását Észak-Koszovóban, és a régióban uralkodó helyzet rendezését – nyilatkozta Aleksandar Vučić szerb államfő a Reutersnek. Nyomatékosította, hogy a koszovói szerbek közül senki sem vehet részt az EULEX és a KFOR elleni támadásokban, valamint azt is, hogy a koszovói rendőrség visszavonulását kérik, az EU közvetítőivel való megállapodás értelmében. Szavai szerint a koszovói rendőrségnek az érvényes megállapodások értelmében nincs keresnivalója északon, főleg nem állig felfegyverkezve. Csak abban az esetben tartózkodhat Észak-Koszovó településein, ha erre az adott térség szerb nemzetiségű polgármestere engedélyt ad – emlékeztetett Vučić. Nem tért ki a Nemzetbiztonsági Tanács vasárnap esti döntéseire, de megjegyezte, Belgrád mindenkor a helyzet rendezéséért száll síkra. Ugyanakkor azzal vádolta a pristinai hatalmat és Albin Kurti koszovói kormányfőt, hogy egyoldalú intézkedéseivel tovább korbácsolja a kedélyeket.

PRISTINA PROVOKÁL

Az államfő tegnap fogadta a pristinai különleges egységek (ROSU) által meghurcolt szerb család tagjait is. A találkozó utáni sajtótájékoztatón azt mondta, a Velika Hoča-i Petrović borászcsaládnak szinte a teljes borkészletét elkobozta a koszovói rendőrség.

Vučić provokációnak tartja Kurti kijelentését, miszerint a szerb községek közösségének létrehozása puszta vágyálom, s azt is, hogy a koszovói különleges rendőri egységek többször is behatoltak Mitrovica északi részébe. Kérjük, hogy engedjék el az ártatlan szerbeket, a rendőrség pedig ne vonuljon be többet északra, főleg ne felfegyverkezve. Nem akarunk további konfliktusokat – jelentette ki Vučić.

VUČIĆ SVÉDASZTALA

Arra is kitért, hogy Annalena Baerbock német külügyminiszter előző napi nyilatkozatát képmutatónak tartja, amelyben a politikus Szerbiát hibáztatta a feszültség növekedéséért Észak-Koszovóban. Úgy fogalmazott, nem felel meg a valóságnak az a megállapítás, hogy Pristina csillapítani akarta a kedélyeket az észak-koszovói választások elhalasztásáról hozott döntésével, mert eleve tudni lehetett, hogy ezek a választások kudarcra lennének ítélve, ugyanazon a napon azonban a ROSU betört a szavazóhelyiségekbe, és ezt nem nevezné a helyzet csillapításának. Úgy fogalmazott, az európai tisztségviselőkkel folytatott megbeszélései során öt dokumentumot is a tárgyalóasztalra tesz majd, ezek mind korábban aláírt megállapodások vagy határozatok: a kumanovói egyezményt, a brüsszeli megállapodást, az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozatát, a washingtoni megállapodást és az ENSZ határozatát is. Arra kéri majd Pristinát és a Pristinát támogató országok képviselőit, válasszanak csak egyet ezek közül, amelyet tiszteletben akarnak tartani, svédasztalos kínálattal áll majd eléjük – fogalmazott ironikusan. Baerbock egyébként azt is kijelentette, hogy elfogadhatatlannak számít a szerb követelés a katonaság és rendőrség tagjainak visszatérésére Észak-Koszovóba.

NINCS HELYE AZ ERŐSZAKNAK

Josep Borell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője tegnap a helyzet helyreállítására szólította fel Belgrádot és Pristinát. Az Európai Unió Tanácsának külügyminiszteri találkozója előtt azt nyilatkozta, a feleknek mihamarabb vissza kell térniük a tárgyalóasztalhoz. Felül kell kerekedni azokon a módszereken, hogy az utcán konfrontálódjanak, mert „ez nem módszer a megállapodás megtalálására, nem módja a párbeszéd folytatásának, a megoldások megtalálásának, a helyzet normalizálásának”. Az EU azt gondolta, a rendszámtáblákkal kapcsolatos megállapodás után lecsillapodnak a kedélyek, de a szerbek hevesen reagáltak egy volt rendőr letartóztatására, barikádokat emeltek és robbanószerkezetekkel támadtak a koszovói rendőrökre. Ezek olyan erőszakos tettek, amelyeknek nincs helyük a mindennapokban – fűzte hozzá.

KOMOLYTALAN ÖTLET

A mostani koszovói események egy színjáték részét képezik, amelynek a végleges megoldáshoz kell elvezetnie – értékelte tegnap Goran Bogdanović korábbi Koszovó-ügyi miniszter. Pristinát nem érdekli a béke, a belgrádi vezetőséget pedig kizárólag a politikai pontszerzés érdekli. Komolytalannak nevezte azt az elképzelést is, amely szerint Szerbia visszaküldené rendőrségét és katonaságát Koszovóba, mert nem kell olyan kéréssel fordulni a nemzetközi közösséghez, amelyről előre tudni, hogy elutasítják.

Nyitókép: Helyi szerbek munkagépekkel torlaszolták el az utat Srbovacnál (Fotó: AP via Beta/Marjan Vuletić)