2025. június 8., vasárnap

Mintha tizedet kellene fizetni

Az adóreform veszélybe sodorja a helyi önkormányzatokat

A Városok és Községek Állandó Értekezlete arra figyelmeztet, hogy a pénzügyminisztérium által kezdeményezett adóreform tovább súlyosbítja a helyi önkormányzatok helyzetét, költségvetésük bedőlhet, a tervezett fiskális törvénycsomag lenullázza a pénzügyi decentralizáció eredményeit.

Nemanja Delić, Zombor polgármestere a Somborske novine hetilap kérdésére válaszolva kifejtette, hogy 2009-ben az akkori kormány a válságból való kilábalás címén mintegy felére csökkentette a köztársasági költségvetésből történő átutalásokat a helyi önkormányzatok irányába. Idéntől megszűntek a helyi közösségek saját bevételei, és a városi önkormányzatra maradt, hogy miként működtesse a helyi közösségeket. Elmondása szerint a helyi önkormányzatok folyamatosan újabb illetőségi feladatokat kapnak, amit nem kísér a többletmunka finanszírozása, ellenkezőleg, egyre kevesebb pénz jut nekik. Hosszabb ideje gond van a Vajdaság illetőségének finanszírozásával is, ami közvetett módon a helyi önkormányzatokra is kivetül. Miután tavaly megszüntették a parafiskális illetékeket, Zombor mintegy 30 millió dinártól esett el. Az új adótörvények elfogadása annyit jelent, hogy az önkormányzatokat két százalékkal kisebb jövedelemadó illeti meg, aminek következtében Zombor költségvetésében 10 százalékos kiesés keletkezik – figyelmeztet a polgármester.

– Az adóreform után havonta 16 millió dinárral kevesebb folyik be a városi kasszába, ami éves szinten közel 200 millió dináros hiányt teremt. Hogy érzékelhessük ennek az összegnek a súlyát: ennyit tesz ki a város teljes sportköltségvetése – magyarázza Nemanja Delić.

A jövő év elejétől újabb jövedelemforrástól esik el a helyhatóság, a telekhasználati díjat ugyanis beolvasztják az ingatlanadóba.

– Az ilyen és ehhez hasonló intézkedések nem könnyítik meg a polgárok helyzetét, a köztársasági költségvetés föltöltése a helyi önkormányzatoktól elvett eszközökkel csupán ideiglenes megoldás. A társadalmunkban partneri kapcsolatra van szükség a hatalom minden szintjén, és a gazdasági rendszer struktúramódosítására. Minden szinten csökkenteni kell a közfogyasztást, és támogatni az új értéket termelő gazdasági szférát, hogy minél többen dolgozzanak, termeljenek és gazdálkodjanak, többet keressenek, és büszkén fizessenek adót a jövedelmük után – tartja a zombori polgármester.

A Demokrata Párt városi bizottságának újraválasztott elnöke, Siniša Lazić sajtótájékoztatón úgy értékelte, hogy az új adóintézkedések akár 246 millió dinárral is megrövidíthetik a város költségvetését. Lazić köztársasági képviselőként nyilatkozva elmondta, hogy a törvénymódosítással éves szinten 26 milliárd dinárt vesz el a köztársaság a helyi önkormányzatoktól.

– Ez az összeg nem nyújt jelentősebb támogatást a szerb gazdaságnak, viszont sokat jelentene a városoknak és a községeknek – hangsúlyozta Lazić.

Magyar ember Magyar Szót érdemel