2024. május 17., péntek

A műszaki cikkek élettartama előrejelezhető

Általában a szavatosság lejártáig működik a készülék – derül ki az Európai Fogyasztóvédelmi Központ felméréséből

Az a feltevés, hogy manapság a gyártók előre beprogramozhatják termékeik élettartamát, nem olyan rég hivatalosan is bebizonyosodott. A Le Monde francia napilap ugyanis megjelentette az Európai Fogyasztóvédelmi Központ legfrissebb kutatásainak eredményét. Ebből kiderül, hogy a cégek előre meghatározzák a műszaki cikkek, illetve háztartási gépek élettartamát.

A Programozott élettartam mint a fogyasztói társadalom terméke elnevezésű felmérésben a fogyasztóvédelmi szakértők több példával utalnak arra, hogyan kerülnek a vásárlókhoz olyan termékek, amelyeknek előre meghatározták végnapjait.

A közzétett példák egyike az új mosógépekre vonatkozik, amelyeket úgy raknak össze, hogy átlagosan 2000–2500 mosást bírjanak ki. Hasonló a helyzet némely tévékészülékkel is, ezek ugyanis húszezer óra után tönkremennek.

A szakemberek feljegyzéseiből kiderül, hogy egyes alkatrészeket, például a mosógép dobját, nem rozsdamentes acélból, hanem műanyagból készítik, ezáltal drasztikusan megrövidítik a háztartási gép hosszú távú használatának idejét. A fogyasztóvédelmi központ szerint szándékos lépésekről van szó, mivel a gyártóknak az a céljuk, hogy a fogyasztók sűrűbben kényszerüljenek arra, hogy új terméket vásároljanak. Legtöbb esetben funkcionális hibáról van szó, és amikor az adott alkatrész elromlik, az egész készülék felmondja a szolgálatot. A felmérés adatai szerint ez nem csak a háztartási gépek jellegzetessége, hasonló a helyzet a mobiltelefonokkal, számítógépekkel és egyéb műszaki cikkekkel is, ezek esetében is előre beprogramozott szoftverhiba vet véget a termék működésének. Ugyanakkor a készülékeket úgy alakítják ki, hogy a meghibásodások röviddel a garancia lejárta után történjenek.

Vladimir Vukašinović, a niši Kvalitet a. d. termék- és rendszertanúsítási cég igazgatója szerint a probléma gyökere a digitális készülékek dominanciájában, valamint az előállítási feltételek színvonalának csökkenésébenében keresendő, hiszen a mai gyártóknak nem kell olyan sztenderdeknek megfelelniük, mint régebben, és ez mindenképp a termék élettartamának rövidülésével jár. A vásárlóknak azt tanácsolja, hogy a háztartási gépeket és egyéb műszaki cikkeket csakis hiteles, ellenőrzött üzletekben, ne pedig ócskapiacokon vagy feketén, papírok nélkül vásárolják meg, hiszen ezek minőségi hátteréről és állapotáról nem tudni semmit.

A külföldi média szerint külön figyelmet érdemel az okostelefonok problematikája. Azonkívül, hogy legtöbb esetben náluk is előfordulnak a már jól ismert funkcionális hibák, a telefonnal kapott kellékek is gyorsan tönkremennek, utána pedig nem szerezhetők be kereskedésekben, hiszen már teljesen új modellek dominálnak a piacokon.

A BG elektronik szervizben a probléma okát abban látják, hogy a készülékeket nem a fogyasztók ritmusának megfelelően készítik el, hanem a piacgazdaság tempója diktálja az iramot, hiszen kétéves műszaki cikk már nem számít korszerűnek. A vásárló inkább új készüléket vesz, mivel nagy a kínálat és egyre elérhetőbb az elektronika.

Az Európai Fogyasztóvédelmi Központ a felmérés elvégzése után kapcsolatba lépett az illetékes uniós szervekkel az állapot kezelése céljából, ugyanakkor felhívta a figyelmet az ezzel kapcsolatos törvénykezések felülvizsgálására.