2025. május 13., kedd

Fullasztó falatok

Óvatosan a pattogatott kukoricával!

Nem csak Amerikában veszélyes!

Már évekkel ezelőtt sejteni lehetett, hogy a pattogatott kukorica körül nincs minden rendben. A The Washington Post című amerikai lap számolt be arról, miszerint egy roppant ritka betegség ütötte fel a fejét azok között a gyári dolgozók között, akik a mikrohullámú sütőben kisüthető pattogatott kukorica csomagolásánál tevékenykedtek. A tudományos vizsgálatok sokáig nem találták a rejtélyes kór okát, közben egy aromagyártó üzemben dolgozó férfi meghalt. Ekkor terelődött a gyanú a popcorn ízéért felelős vajaromára, vegytani nevén diacetylre. Akut légzési zavarok, fuldokló köhögés, a hörgők elzáródása, valamint tüdőzsugorodás jellemzi a „Popcorn-Workers-Lung” névre keresztelt betegséget, melyet magyarra fordítva „Pattogatott kukorica-Munkástüdőként” nevezhetnénk. Hogy az elnevezés helytelen, hamarosan kiderült, hiszen nem csak az aromagyárakban dolgozó munkások, de a fogyasztó is veszélynek van kitéve kukoricaügyben, amikor mikrohullámú sütőjében csemegéjét önmaga pattogtatja.

David Michaels az amerikai szövetségi hatóság vezetője szerint a diatecyl nem olyan rákkeltő szer, amelytől az ember majd harminc év múlva hal meg, hanem heteken belül. A betegséggel orvosnál jelentkezők tüdeje kisebb-nagyobb mértékben tulajdonképpen elsorvadt. Az egészségügyi hatóságok Amerika-szerte az elmúlt években 29 diacetyl-gyárat vizsgáltak át, amely során nyolc aromaüzemben bizonyosodott be, hogy a dolgozók bronchiolitis obliterans nevű betegségben szenvednek. Az Egyesült Államokban ennek ellenére sem tiltották be a vegyi szer alkalmazását, az amerikai pattogatott kukoricákban továbbra is kimutatható a tüdőméreg. Legutóbb éppen a múlt hónapban kellett a chichagói BASF Corp. vállalatnak rekordnagyságú, több mint 30,4 millió dolláros büntetést fizetnie hat évig tartó bizonyítási eljárás után a vajaroma beszippantásától megbetegedett dolgozóinak.

Érdemes tehát a popcornos zacskó aljára nézni. Sajnos a csomagoláson feltüntetett adatok nem mindig tartalmazzák a gyártó ország nevét (az átcsomagolások kényes kérdésére most nem térünk ki részletesebben, amikor is tulajdonképpen ellenőrizhetetlenné válik az áru útja a termelőtől a fogyasztóig), a származási helyet vagy a forgalmazót.

Az Európai Unióban (így Magyarországon is), továbbá Szerbiában a diacetyl használata tiltott, ám a kereskedelemben nem lehet megakadályozni a hazai polcokra való kerülését.

Magyar ember Magyar Szót érdemel