Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Prijave za Mađarsku predškolsku ustanovu i vežbaonu „Vackor” otvorene su od 12. maja, a pored centralne ustanove u Subotici i za novosadsko odeljenje, najavila je Agneš Katona Novak, direktorka ove ustanove. Ustanova, koja funkcioniše kao privatni vrtić, tako se pridružuje periodu upisa koji je već u punom jeku u državnim vrtićima. Kandidati mogu da podnesu potrebnu dokumentaciju za prijavu između 12. i 26. maja, koja je dostupna na veb stranici vrtića na adresi www.vackor.edu.rs. Roditelji mogu popuniti prijavni formular i lično ga predati u zgradi novosadskog vrtića.
Novosadsko odeljenje je moglo da počne sa radom sa zvaničnom dozvolom za rad izdatom prošlog decembra, a trenutno u modernim prostorijama kuće „Mađar soa” rade jedna jaslena i jedna vrtićka grupa. Ustanova ostvaruje vaspitni rad na mađarskom jeziku, a taj rad podržava Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine.
– Veoma dobro smo započeli sa radom. Pošto se upis odvijao tokom radne godine, nismo krenuli sa popunjenim grupama, ali već očekujemo nove prijave za sledeću radnu godinu i verujemo da će se broj mališana lepo povećati i u novosadskim grupama. Vrtić pruža veoma dobru osnovu za kasniji upis u škole sa nastavom na mađarskom jeziku. Naš cilj je očuvanje i jačanje mađarskog jezika i identiteta, naglasila je Agneš Katona Novak. Prema njenim rečima, oni sada završavaju četvrtu godinu u centralnoj ustanovi u Subotici, a složeni pedagoški okvirni program koji je tamo razvijen, takozvani program „Vackor”, biće u potpunosti integrisan u svakodnevni rad novosadskog odeljenja.
– Program obuhvata, između ostalog, tematske projektne aktivnosti, kao što su „putovanje oko sveta” ili „Šta ću biti kad porastem?”, koje na zabavan način pomažu deci da razviju svoje sposobnosti. Pored toga, razvoj fizičke aktivnosti, kao i uvođenje i prenošenje kulturnih vrednosti takođe igraju ključnu ulogu. Tesnu saradnju sa roditeljima i lokalnim zajednicama smatramo veoma važnom, a gradimo odnose i sa drugim institucijama, naglasila je direktorka vrtića.
Agneš Katona Novak je, između ostalog, istakla da se nada da će od septembra deca koja pohađaju izdvojeno odeljenje u Novom Sadu moći da apliciraju i za gradsku subvenciju, za koju roditelji dece koja pohađaju privatne vrtiće mogu da apliciraju kod lokalne samouprave.

Agneš Katona Novak i Edvina Erdedi tokom njihovog prvog zvaničnog obilaska ovog novosadskog vrtića u oktobru 2024 godine (fotografija Andraša Otoša)
Edvina Erdedi, kao članica upravnog odbora ustanove „Vackor”, navela je da joj je velika čast što je od samog početka stekla uvid u stručno upravljanje ovom ustanovom, i tako stekla direktno iskustvo pri radu subotičkog centra ove ustanove. Ovo znanje, rekla je, značajno je doprinelo da se razvoj novosadskog odeljenja sprovode svesno, promišljeno, uzimajući u obzir već ustaljene prakse, u konsultaciji sa direktorkom, Agneš Katonom Novak, sa kojom odlično sarađuju.
– Kada smo počeli sa realizacijom izdvojenog odeljenja ovde u kući „Mađar soa” – pre svega mislim na radove na planiranju i izgradnji – već smo tačno znali kakve ekološke, tehničke i pedagoške uslove takva institucija treba da ima. Ovo znanje je meni i mojim kolegama omogućilo da počnemo da radimo koordinisano i svesno, rekla je Edvina Erdedi, koja je takođe i direktorka preduzeća „D.o.o. za novinsko-izdavačku delatnost Magyar Szó Lapkiadó Kft.”-a Dodala je da je 2024. godina bila od izuzetnog značaja i za sedište preduzeća „Mađar so” u pogledu izgradnje. Stvorene su tri nove jedinice, različite po sadržaju i funkciji: pored novosadskog odeljenja „Vackor”, jedna moderna konferencijska sala i galerija, kao i muzej medija i štamparstva. Od njih, projektovanje vrtića je bio najveći profesionalni izazov, jer je smeštaj dece zahtevao posebne propise, obezbeđivanje razvojnog okruženja i ispunjavanje jedinstvenih uslova.

Mlađa grupa je ručala i sprema se za odmor posle ručka (fotografija Čile David)
Ustanova ima četiri grupne sobe, od kojih su dve namenjene najmlađoj, jaslenoj grupi od 1 do 3 godine, a druge dve deci starijeg uzrasta. Nova ustanova takođe ima posebnu prostoriju za razvoj, takozvanu razvojnu i senzornu sobu, koja pruža adekvatan prostor za logopedsku i defektološku terapiju i druge razvojne potrebe.
Edvina Erdedi je takođe podelila svoja iskustva u tom pogledu: kao mađarska majka iz Novog Sada, sama je iskusila koliko je teško pronaći lokalnog stručnjaka za razvoj dece na mađarskom jeziku. Morala je da odvede dete u drugo naselje kada joj je bila potrebna pomoć logopeda, a taj nedostatak je rezultirao idejom o osnivanju razvojnog centra u okviru novosadskog odeljenja „Vackor”, koji bi pružio stvarna rešenja za probleme lokalnih mađarskih porodica.
– Ovo nije konkurentska ustanova državnim vrtićima. Naš cilj nije da decu oduzmemo od njih, već da dopunimo ponudu: pružamo razvojne usluge koje državni sistem ne garantuje u potpunosti na mađarskom jeziku. Pored toga, broj mesta u jaslicama u Novom Sadu je ograničen, pa je njihovo proširenje takođe bilo hitno potrebno. Podržavamo mađarske grupe u državnim vrtićima i smatramo važnim da svako mađarsko dete ima adekvatan prostor i mogućnosti za razvoj. „Vackor” je alternativa koja nudi novu priliku porodicama koje nisu imale priliku da im se deca obrazuju na maternjem jeziku, naglasila je ona.
Lokacija vrtića, kuća „Mađar soa”, je takođe idealna zbog svog položaja. Nekoliko mađarskih porodica živi ili radi u blizini zgrade koja se nalazi u centru grada, ali ova ustanova može biti očigledan izbor i za mađarske roditelje koji rade u pokrajinskim kancelarijama i institucijama u tom području.
Takođe je podelila konkretan primer: jedna od njihovih koleginica živi u mešovitom braku, a njeno dvoje dece je ranije bilo upisano u vrtić na srpskom, ali su nakon otvaranja novosadskog odeljenja „Vackor”, dečaci postali članovi mađarske zajednice. Porodica je odlučila da njihovo starije dete, koje od septembra pohađa predškolsku pripremu, nastavi školovanje na mađarskom jeziku, a njegov mlađi brat će ga sigurno pratiti tim putem.
– Upravo je to promena koju smo želeli da postignemo: da dopremo do onih porodica kod kojih je prisutan mađarski jezik i mađarski identitet, ali ih je do sada neka prepreka – bilo da je to udaljenost, nedostatak svesti ili nedostupnost informacija – sprečavala da odaberu obrazovanje na mađarskom jeziku za svoje dete, istakla je direktorka.
– Kada vidimo decu na igralištu, kako se smeju i ljuljaju se u dvorištu, vidimo kako se budućnost oblikuje pred nama. Ovde se gradi prelepa zajednica puna ljubavi, u kojoj su deca zaista i naša, zaključila je Edvina Erdedi.

Deca starije grupe vrtića su nam pričala o crtežima koje su napravili (fotografija Čile David)
Emeke Balog, stručna saradnica novosadskog odeljenja „Vackor”, logoped i defektolog, rekla je da vrtić ima razvojnu sobu i senzornu sobu, koje su planirane da rade punim kapacitetom u novoj radnoj godini.
– Prilikom projektovanja sobe za razvoj, uzeli smo u obzir iskustva i potrebe koje su sa nama mađarske porodice u Vojvodini podelile poslednjih godina. Bilo da se radilo o razvoju logopedske terapije, vežbama za jačanje fine motorike ili razvoju socijalnih veština, naš cilj je bio da stvorimo bezbedno i inspirativno okruženje u kojem se deca mogu razvijati kroz igru, rekla je Emeke Balog. Dodao je da je važan aspekt prilikom sastavljanja kompleta alata bio to što će biti korisni za decu različitih uzrasta i nivoa razvoja.
Kako je navela, prostoriju za razvoj će u novoj školskoj godini koristiti ne samo interne grupe vrtića, već i druga deca - uglavnom iz Novog Sada i okoline. Za decu iz vrtića, sesije su integrisane u dnevni program, dok druga deca mogu učestvovati u odvojenim terminima, uz prethodnu prijavu.
– Moći ćemo da prihvatimo decu kojoj je potrebna pomoć u logopedskoj terapiji, koja se bore sa poremećajima artikulacije ili im je potreban razvoj delimičnih sposobnosti u predškolskom uzrastu. U senzornoj sobi radimo na razvoju čula koristeći različite alate, rekla je Emeke Balog. Naglasila je da žele da pomognu i roditeljima koji primećuju razvojna odstupanja kod svog deteta. U takvim slučajevima, ona i njena koleginica psihološkinja, Agota Pap, stoje na raspolaganju porodicama.
Gabriela Balog, vaspitačica u vrtiću u jednoj od grupa, rekla je da istu grupu pohađaju deca uzrasta od tri do sedam godina. Ova ustanova nudi projektno orijentisano obrazovanje.
– Suština projektnog obrazovanja je u tome što se teme biraju na osnovu interesovanja dece. Posmatramo ih nedelju dana, pratimo njihove aktivnosti i započinjemo projekat od onoga što ih zanima, rekla je Gabriela. Dodala je da se obrazovanje, kako je istakla direktorka Agneš Katona Novak, odvija isključivo na mađarskom jeziku.
– Jezik sredine uključujemo tokom svakodnevnih rituala, na primer kada nabrajamo mesece, dane ili brojimo. Na isti način, za ručak i doručak, kažemo prijatno na oba jezika, rekla je vaspitačica iz vrtića.

Emeke Balog i Gabriela Balog (fotografija Čile David)
Kao roditelj, Žužana Macko veruje da otvaranje vrtića „Vackor” stvara izuzetnu priliku za mađarske porodice.
– Veoma sam srećna što je otvoren vrtić „Vackor”, jer mislim da je ovo prilika za mnoge od nas da čak i najmlađu decu odgajamo u okruženju sa mađarskim duhom, rekla je Žužana.
Kako je navela, nedostatak mesta u jaslicama i vrtićima je ozbiljan problem u Novom Sadu.
– Veliki problem je što je teško dobiti smeštaj u jaslicama i vrtiću. Ovo je prilika koju mislim da treba iskoristiti, rekla je ona, dodajući da je, kada je čula da se ova ustanova otvara, odlučila je da ovde upiše svoje dete.
– Svako pokušava da pruži najbolje svom detetu, po svom nahođenju. Mislim da je ovo bio dobar izbor, dodala je Žužana Macko.

Žužana Macko (fotografija Čile David)
Ovde možete pogledati još naših fotografija ove ustanove i njenog svakodnevnog života

Nyitókép: (fotografija Čile David)