Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.
Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara održao je u četvrtak stručnu konferenciju u senćanskom konsultativnom centru mađarskog univerziteta poljoprivrednih i prirodnih nauka pod nazivom „Tradicija i obnova - uloga biblioteka u 21. veku”. Brojni rukovodioci institucija, bibliotekari, javne ličnosti i političari bili su pozvani na ovaj prestižni događaj. Prisutni su bili Magdolna Zavođan, državna sekretarka za kulturu pri ministarstvu kulture i inovacija Mađarske, Zoltan Kudlik, pomoćnik sekretara za kulturu pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Rihard Huđik, predsednik izvršnog odbora Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, Hajnalka Buranj, gradonačelnica opštine Senta, kao i David Roža, generalni direktor Nacionalne biblioteke „Sečenji” Centra javnih zbirki Mađarskog nacionalnog muzeja.
Okupljene je pozdravila Đenđi Kormanjoš Katona, direktorka Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara, koja je u svom pozdravnom govoru izrazila radost zbog prisustva brojnih predstavnika vodećih stručnih, bibliotečkih, javnih kulturnih i obrazovnih institucija iz matice, Karpatskog basena i naše pokrajine, koji svojim prisustvom i predavanjima doprinose da uloga biblioteka, kao i očuvanje i arhiviranje nacionalnih kulturnih vrednosti postanu zajednički cilj.
Konferenciju je zvanično otvorila Magdolna Zavođan, a zatim su zajedno sa Davidom Rožom poklonili knjige Zavodu za kulturu vojvođanskih Mađara, koje je primila Đenđi Kormanjoš Katona.

Magdolna Zavođan (u sredini) i David Roža donirali su knjige zavodu (fotografija Gergelja Jožefa)
Magdolna Zavođan je sa zadovoljstvom govorila o činjenici da mađarske kulturne institucije decenijama sarađuju sa kulturnim institucijama i rukovodiocima razdvojenih delova nacije.
– Sarađuju ne samo u delatnostima arhiva, biblioteka i javnog obrazovanja, već od sada i u oblasti umetnosti. Posebno nas raduje je što je Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara napunio 20 godina postojanja, i da kao članovi okruglog stola za javnu kulturu, zajedno obavljaju ovaj zadatak umreženi na nivou Karpatskog basena. Veoma je dobro što na bibliotečkoj konferenciji nisu prisutni samo bibliotekari iz Vojvodine, već su zastupljene Nacionalna biblioteka „Sečenji” i biblioteke odvojenih delova nacije, a pohvalno je i što umereženpost i saradnja postaju sve tesnije, navela je Magdolna Zavođan.
Đenđi Kormanjoš Katona je novinarima rekla da Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara namerava da obeleži 20. godišnjicu svog postojanja i delovanja profesionalnim programima tokom cele godine.
– Ova stručna konferencija je za goste iz Karpatskog basena. Veoma smo zadovoljni i zahvalni što su zastupljene renomirane bibliotečke institucije, strukovne organizacije i udruženja iz matice i regiona van granice matice. Važno je da se sastanemo u Vojvodini i da se obratimo mađarskim bibliotekarima u Vojvodini. Konferencija i stručni sastanak imaju za cilj da pomognu njihovom radu. Naš zavod takođe koordinira radom bibliotečke grupe „Kapoč”. To znači da sarađujemo sa više od deset biblioteka i školskih bibliotekara od interesa za vojvođanske Mađara. Svake godine se trudimo da za njih organizujemo akreditovane kurseve stručnog usavršavanja i obezbedimo stručne ture kako bismo im pomogli u razvoju, rekla je čelnica zavoda.
Rihard Huđik je ukazao na to da je izuzetno važno da Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine podrži institucije koje obavljaju funkcije javnih zbirki, uključujući muzeje, arhive i biblioteke.
– Biblioteke su važne i zbog toga što doprinose očuvanju, arhiviranju, prikupljanju, korišćenju znanja, kao i njenom prenošenju čitaocima. Trenutnoj funkciji biblioteka se ne dodeljuje dužna pažnja na pravom mestu, i nadam se da će ova konferencija pokazati njihov značaj i da ćemo shvatiti da su biblioteke veoma važne za javno obrazovanje, javno vaspitanje, razvoj ličnosti i formiranje lokalnog identiteta. U 21. veku, institucije takođe imaju značajnu ulogu u ispunjavanju ove misije. Biblioteke nikada neće prestati da postoje, one rade tiho, mirno, a plodovi ovog tihog, skromnog rada će sazreti. Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine će uvek pratiti i podržavati ove institucije iz pozadine, rekao je Rihard Huđik.
David Roža je skrenuo pažnju na činjenicu da Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara i Nacionalna biblioteka „Sečenji” godinama održavaju bliske profesionalne i prijateljske odnose.
– Za Nacionalnu biblioteku „Sečenji”, preuzimanje nacionalnih odgovornosti i, u tom okviru, saradnja sa organizacijama, kolegama i čitaocima preko granica je od najveće važnosti. Ključna tačka našeg formalnog sporazuma jeste da pomognemo lokalnoj zajednici da dobije pristup dokumentima koji su značajni sa lokalne istorijske perspektive i važni za očuvanje nacionalnog identiteta. To uključuje časopise, knjige i školske biltene. Pre dve godine smo svim našim mađarskim sunarodnicima predali digitalizovani materijal od 90.000 stranica. Ovaj sadržaj je dostupan svima besplatno na mreži, a sada smo u novom paketu digitalizovali 31 časopis i godišnjak iz kolekcije nacionalne biblioteke, koje smo smestili u album elektronske periodike. Od danas, svako može da im pristupi, naveo je David Roža.

Nyitókép: Gosti pozvani iz mnogih delova Karpatskog basena su došli na konferenciju (fotografija Gergelja Jožefa)