2025. május 8., csütörtök

Kulturális értékeink őrei

A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet könyvtári konferenciát tartott Zentán

Hagyomány és megújulás – a könyvtárak szerepe a 21. században címmel tartott csütörtökön szakmai konferenciát a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Zentai Konzultációs Központjában. A rangos eseményre számos intézményvezető, könyvtáros, közéleti személy és politikus kapott meghívást. Jelen volt Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára, Kudlik Zoltán, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság művelődési segédtitkára, Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere, Rózsa Dávid, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója.

Az egybegyűlteket Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója köszöntötte, aki üdvözlőbeszédében örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy sokan eljöttek az anyaország, a Kárpát-medence és tartományunk meghatározó szakmai, könyvtári, közművelődési és oktatási intézményeinek képviselői közül, akik jelenlétükkel és előadásukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a könyvtárak szerepe, a nemzeti kulturális értékek mentése és archiválása közös üggyé váljon.

A konferenciát hivatalosan Závogyán Magdolna nyitotta meg, majd Rózsa Dáviddal közösen könyveket ajándékoztak a Vajdasági Magyar Művelődési Intézetnek, amelyeket Kormányos Katona Gyöngyi vett át.

Závogyán Magdolna (középen) és Rózsa Dávid könyveket adományozott az intézetnek (Gergely József felvétele)

Závogyán Magdolna (középen) és Rózsa Dávid könyveket adományozott az intézetnek (Gergely József felvétele)

Závogyán Magdolna elégedetten szólt arról, hogy a magyarországi kulturális intézmények évtizedek óta együttműködnek az elszakított nemzetrészek kulturális intézményeivel és vezetőikkel.

– Nemcsak a levéltári, könyvtári és közművelődési területen működnek együtt, hanem most már a művészet területén is. Örvendetes, hogy 20 éves lett a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, és a Közművelődési Kerekasztal tagjaként együtt hálózatban látják el ezt a feladatot Kárpát-medencei szinten. Nagyon jó, hogy a könyvtári konferencián nemcsak a vajdasági könyvtárosok vannak jelen, hanem az Országos Széchényi Könyvtár, illetve az elszakított nemzetrészek könyvtárai is, és az is dicséretes, hogy egyre szorosabb a hálózat és az együttműködés – fogalmazott Závogyán Magdolna.

Kormányos Katona Gyöngyi a sajtónak elmondta, hogy a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet egész évben szakmai programokkal kíván megemlékezni fennállásának és tevékenységének 20. évfordulójáról.

– Ez a szakmai konferencia a Kárpát-medencéből érkező vendégeket szólította meg. Nagyon örülünk és hálásak vagyunk azért, hogy az anyaországból és a határon túli régiókból a neves könyvtári intézmények, a szakmai szervezetek és az egyesületek is képviseltetik magukat. Fontos, hogy Vajdaságban is találkozzunk, és hogy megszólítsuk a vajdasági magyar könyvtárosokat. Az ő munkájukat hivatott segíteni a konferencia és a szakmai tanácskozás. Intézetünk koordinálja a Kapocs Könyvtári Csoportot is. Ez azt jelenti, hogy több mint tíz vajdasági magyar érdekeltségű könyvtárral, iskolai könyvtárosokkal működünk együtt. Számukra minden évben igyekszünk akkreditált szakmai továbbképzéseket szervezni és szakmai látóutakat biztosítani, hogy segítsük a fejlődésüket – mondta az intézményvezető.

Hugyik Richárd rámutatott arra, hogy a Magyar Nemzeti Tanácsnak rendkívül fontos a közgyűjteményi feladatköröket ellátó intézmények támogatása, köztük a múzeumok, a levéltárak és a könyvtárak segítése.

– A könyvtárak azért is fontosak, mert hozzájárulnak a tudás megőrzéséhez, archiválásához, összegyűjtéséhez, ennek a felhasználásához és az olvasókhoz való eljuttatásához. A könyvtárak mai funkcióját nem a kellő helyen kezelik, és abban reménykedem, hogy a konferencia megmutatja a jelentőségüket, és rádöbbenünk, hogy a könyvtárak nagyon fontosak a közművelődés, a köznevelés, a személyiségfejlesztés és a helyi identitás kialakítása szempontjából. A 21. században az intézményeknek is jelentős szerepük van ennek a küldetésnek a teljesítésében. A könyvtárak soha nem fognak megszűnni, csendben, halkan dolgoznak, és ennek a csendes, alázatos munkának a gyümölcse be fog érni. A Magyar Nemzeti Tanács mindig kísérni és a háttérből támogatni fogja ezeket az intézményeket – mondta Hugyik Richárd.

Rózsa Dávid felhívta a figyelmet arra, hogy a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és az Országos Széchényi Könyvtár évek óta szoros szakmai és baráti kapcsolatot ápol.

– Az Országos Széchényi Könyvtár számára kiemelten fontos a nemzeti feladatvállalás és ennek keretében a határon túli szervezetekkel, kollégákkal és olvasókkal való együttműködés. A hivatalos megállapodásunk egyik sarkalatos pontja, hogy segítjük a helyi közösséget abban, hogy a helytörténeti szempontból jelentős, illetve a nemzeti identitás megőrzése szempontjából fontos dokumentumokhoz hozzáférést biztosítunk. Ezek közé tartoznak a folyóiratok, a könyvek és az iskolai értesítők. Két évvel ezelőtt egy 90 ezer oldalas digitalizált anyagot adtunk át minden magyar nemzettársunknak. Ezek a tartalmak online bárki számára ingyenesen elérhetőek, most pedig egy újabb csomagban 31 folyóiratot, illetve évkönyvet digitalizáltunk a nemzeti könyvtár állományából, amelyeket az elektronikus periodika albumban helyeztünk el. A mai naptól kezdve ezekhez bárki hozzáférhet – mondta Rózsa Dávid.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A konferenciára a Kárpát-medence számos pontjáról érkeztek meghívottak (Gergely József felvétele)