Legalább százévesnek tekinthető a megállapítás, mely szerint a túlhalászás, a vízszabályozások, a szennyezés... – sorolhatnánk – következtében a halállomány folyamatos utánpótlásra szorul, természetes úton nem maradhat fenn. Időtlen időkig semmiképpen. A lehetőségek és az igények között tátongó űrt az az eljárás volt hivatott betömni, amely a köznyelvbe mesterséges szaporításként fészkelte be magát. Valójában ellenőrzött körülmények között történő halszaporításról van szó – az ivartermékeket „elveszik” az anyahalaktól mielőtt elszórnák –, melynek során az ember felügyeli a természetes folyamatokat, és kiiktatja az ártalmas jelenségeket. Végsőkig leegyszerűsítve ennyi.
Bár az ellenőrzött folyamat során összehasonlíthatatlanul magasabb a megtermékenyülés, mint természetes körülmények között, mégsem termékenyül meg valamennyi ikraszem. A nem megtermékenyültek jó táptalajt nyújtanak a vízi penész számára, amely ha elharapózik, óriási veszteségeket okoz.
Ennek a jelenségnek a kiiktatására kezdetben különféle szereket használtak, az eljárás térhódításával pedig – pénzről (is) lévén szó – egyre agresszívabb szereket vetettek be: formalint, malachitzöldet stb. Egészen addig, mígnem az emberi egészségre fokozatosan odafigyelők fel nem láttak, és kimondták, hogy a szóban forgó szerek ártalomjegyzéke hosszabb a bölcsőde mosodaszámlájánál, és a szerek használatát betiltották. Csak éppen nem mondták meg, mivel helyettesíthetőek.
A széles kárász magyarországi szaporítása alkalmával – amely úgymond megmentette ezt a halat az utókor számára –, a hatásos, ám káros szereket növényi kivonatokkal helyettesítették. Az eljárás kifejlesztése Sokoray-Varga Solt nevéhez fűződik, aki diplomadolgozatában munkálta ki a témát. Futólag mondjuk: a dokumentációt nem lehetett titkosítani, ezért rövid idővel publikálása után az eljárás során alkalmazott növénykivonat-kereték megjelent az akvarisztikai boltok polcain. Valaki odafigyelt. De a szakma is felfigyelt a sikerre.
A szerbiai galócaprogram indulásakor – a malachitzöld nálunk is tilalmi listán szerepel – szükség mutatkozott Sokoray-Varga tudására. Meghívták, eljött, hónapokig maradt, megcsinálta...
A széles kárász szaporításánál alkalmazott szer kellő áthangolásokkal, karcsúsításokkal és cifrázásokkal a szakmailag nézve másik végletnek számító hal, a dunai galóca esetében is bevált.
Nem árulunk el titkot, nem csomagoljuk dobozba, és nem is rakjuk ki a polcra, ha megmondjuk mit tartalmaz Solt készítménye. Salátaboglárkát, diófalevelet, mezei kakukkfüvet, közönséges tormát... Ez az alapja. De a mikor szedni, a hogyan előkészíteni és miből mennyivel... adósak maradunk. Akárcsak a töménységekkel, adagolással, arányokkal is. Ugyanakkor tényként közöljük, hogy a szer négy-öt héten át folyamatosan hat, és immár senkinek sem nyolc, hogy százszor olcsóbb az ártalmasoknál.
