2025. július 25., péntek

Dél-Bánátban épülhet Szerbia legnagyobb szélerőműve

A Szamos parkot Alibunár és Antalfalva területén építik ki

A Szamos szélerőmű a tervek szerint 142 turbinával dolgozik majd, és összesen 923 megawattos teljesítményt lesz képes kifejteni. Szerbia legnagyobb ilyen jellegű projektjéről van szó – áll abban a tervdokumentációban, amelyet Tartományi Területrendezési és Környezetvédelmi Titkárság tett közszemlére. A dokumentációból látszik, hogy a szélerőművet Alibunár és Antalfalva (Kovačica) községek területén tervezik megépíteni. A terveket az AAEC Energy Consulting cég dolgozta ki az említett titkárság rendelésére. Jelenleg a projekt környezetre gyakorolt hatásának vizsgálatát végzi a Vajdasági Városrendezési Intézet újvidéki központja. 

A tervezett Szamos park területileg a már létező antalfalvi szélerőműhöz kapcsolódik, amelyet 2018-ban adtak át rendeltetésének, és azóta próbaüzemben dolgozik 104,5 megawattos teljesítménnyel. Ugyanakkor ahhoz a tervezett, Crepaja elnevezésű parkhoz is köthető, amelynek terv- és technikai dokumentációja szintén kidolgozás alatt van – írja az eKapija portál. Ugyanitt olyan részleteket is közöltek a Szamos szélerőmű terveivel kapcsolatban, amelyek szerint 30 kilométeres körzetben terül majd el a termőföldeken az említett községek területén: érinti az Újozora (Uzdin), a Nagylajosfalva (Padina), az Illancsa (Ilandža), a Ferdinándfalva (Novi Kozjak), a Keviszőlős (Seleuš) és Kevedobra (Dobrica) településeket. A dokumentáció szerint 2255,4 hektáron állítanak fel szélturbinákat, de a projekt a többi között összekötő utak, földalatti hálózatok, trafóállomások és különböző energiatárolók megépítését is előlátja. A tervek szerint az építést két szakaszban valósítják meg: az első fázisban a Szamos 1 elnevezésű erőművet építik ki, 423 megawattos teljesítménnyel, a megvalósítás második szakaszában viszont a Szamos 2 épül meg, 500 megawattos teljesítménnyel. A szélturbinák legfeljebb 250 méter magasak lesznek, egyenként legkevesebb 8 megawattos teljesítménnyel – áll a tervekben. 

A közszemlére bocsátott tervdokumentációt az érdekeltek augusztus 20-áig tekinthetik meg. Az azt kidolgozó AAEC Energy Consulting cég egyébként befektetőként jelent meg akkor, amikor az ötlettervet tavaly bemutatták. A statisztikai hivatal adatai szerint az említett vállalat a zsablyai Arhitektura atelje cég tulajdona. Az eKapija portál utánajárt annak is, hogy mindkét vállalkozás Lazar Lazendić tulajdonában van, aki a WV-International cég szerbiai kirendeltségének is igazgatója. A nemzetközi vállalkozás volt az, amely az év elején eladta az Alibunar 1-es és 2-es szélerőműveket a kínai SANY Renewable Energy vállalatnak, amely szélturbinákat gyárt – hozta nyilvánosságra az eKapija.com.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay