Szerbiában a mezőgazdasági egyesületek találkozókat szerveznek annak érdekében, hogy felmérjék a szárazság következményeit, és hogy megfogalmazzák, milyen segítséget várnak az államtól – közölte a Beta hírügynökségnek Goran Filipović, a szerbiai gazdák megmaradásért küzdő csoportosulásának elnöke. Mint mondta, a szerbiai mezőgazdasági egyesületek első találkozóját Bánát egyik városában szervezik meg.
– A szárazság következményei katasztrofálisak, sok családi gazdaság és háztartás került veszélybe, mivel nem lesz bevételük a kukoricából, szójából, napraforgóból és a cukorrépából. Arra számítunk, hogy az állam a kedvezőtlen helyzet miatt valamilyen segítséget nyújt a gazdáknak, például törli az adótartozást vagy elhalasztja a hitelek törlesztését. Szeretnénk megtudni, hogy a mezőgazdasági minisztérium mit gondol a szárazság következményeiről, habár tudjuk, hogy semmit sem, mivel még a fémzárolt vetőmag után járó támogatásokat sem kaptuk meg, és az üzemanyag után járó jövedéki adó visszatérítése is késik – fejtette ki Filipović.
Rámutatott arra, hogy a korábban elvetett kukoricáknak az eső már nem hoz javulást, mivel egyes területeken minimális mennyiségű csapadék hullott. Bánátban például csupán három liter esett négyzetméterenként, miközben a kukorica fejlődéséhez 150 liter szükséges.
– Az áprilisban elvetett kukoricára az eső későn érkezett, mivel a növény beporzása körülbelül 10 napig tart. Ebben az időszakban a magas hőmérséklet akadályozza a beporzást, így a kukorica nem hoz termést. A később vetett kukoricán, szóján, napraforgón és cukorrépán az eső még segíthet, de ezt csak néhány nap múlva tudjuk meg – fogalmazott Filipović.
Kiemelte, hogy a tavaszi vetéseknek további esőre van szükségük a termés megfelelő kifejlődése érdekében. A gazdák jelenleg elkeseredettek, és azt tervezik, hogy ismét kivonulnak az utcákra, ha az állam nem segít rajtuk. A helyzet nem túl biztató, egyes gazdák kénytelenek lesznek eladni a gépeiket és a termőföldjeiket.
A szerbiai kormánynak és a mezőgazdasági minisztériumnak foglalkoznia kell a szárazság következményeivel, mivel évről évre gyengébbek a hozamok. Nem lesz elegendő takarmány a jószágoknak, ezért egyre több tenyésztő lesz kénytelen felhagyni a munkával. Ennek következtében az élelmiszer megdrágul, Szerbia viszont importra szorul.
A gazdák rámutattak arra, hogy a szárazság szinte teljesen tönkretette a kukoricatermést, de a szója-, a napraforgó- és a cukorrépatermés sincs jobb helyzetben. Az államnak tisztában kell lennie a probléma súlyosságával, és időben reagálnia kell.

Nyitókép: Pixabay