2025. július 23., szerda

Putovanje kroz vreme u 15. vek

Jožef Mađar: Pobeda kod Beograda povezuje nas iz prošlosti u sadašnjost

Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.

Odnosi između Srbije i Mađarske su svake godine sve prisniji u mnogim segmentima života, od politike do ekonomije. Kultura je najbolji izraz dobrih odnosa. A današnji festival svedoči o bliskim kulturnim vezama ova dva naroda, istakao je Dejan Antić, državni sekretar ministarstva kulture, na otvaranju festivala „Janoš Hunjadi – Sibinjanin Janko” u Beogradu u nedelju.

U Beogradu, ustanova „Collegium Hungaricum” i ministarstvo kulture zajednički su po drugi put organizovali festival „Janoš Hunjadi – Sibinjanin Janko” u znak sećanja na istorijski događaj iz 1456. godine, opsadu Beograda, trijumf kada je Janoš Hunjadi, udruženim snagama mađarskih i srpskih branilaca i krstaša, zaustavio napredovanje Osmanskog carstva. Srednji vek je oživeo unutar zidina Kalemegdana tokom vikenda, jer je ovo zajedničko junaštvo obeleženo uz spektakularne prikaze borbi, muziku i autentičnu atmosferu tog perioda.

– Ovo je jedan od onih događaja kada su se Srbi i Mađari udružili u velikoj opasnosti i zajedno branili Beograd protiv golemih snaga. Još uvek se sećamo ovog događaja od pre 500 godina i ovo prijateljstvo je još uvek živo i cveta, naglasio je Robert Kasab, direktor ustanove „Collegium Hungaricum”, na otvaranju.

Kod Zindan kapije beogradske tvrđave (Kalemegdan) održane su prezentacije oružja i oklopa, a predstavila su se i udruženja koja za cilj imaju očuvanje ovih srednjovekovnih tradicija. Tako su „Beli Orlovi” iz Srbije, udruženje za očuvanje tradicije „Hunyadiak Örökében” i udruženje za očuvanje tradicije „Zrínyi Miklós” iz Mađarske vratili publiku u prošlost ne samo sa borbenim scenama i dvobojima mačevima, kao i karakteristikama lova tipičnim za to vreme, već i zanatskim radionicama i kostimima iz tog perioda. Štaviše! Organizovali su i plesni događaj, na kome su se mogle čuti srednjovekovne melodije u izvođenju ansambla „Tabulatura”. Dočarali su celu atmosferu te epohe plesovima i melodijama sviranim na muzičkim instrumentima karakterističnim za to doba.

Važan deo ceremonije otvaranja ovog festivala bilo je i polaganje venaca na kamen podignut na Kalemegdanu u znak sećanja na opsadu Beograda. Ministarstvo i ambasada Mađarske u Beogradu takođe su obeležili ovaj značajan događaj polaganjem cveća.

– Zašto nam je ovo nasleđe važno? Možda zato što sada potvrđujemo prijateljstvo i viziju između dva naroda. Ovaj dan nas povezuje iz prošlosti u sadašnjost i iz sadašnjosti u budućnost. Ukazuje na to da su, kada smo morali da se suočimo sa značajno nadmoćnijom silom, postojale velike ličnosti koje su prepoznale opasnost od uništenja i udružili su se. Udružili su se kako bismo mi, Mađari i Srbi, mogli da razgovaramo jedni sa drugima na mađarskom i srpskom jeziku, da se dogovorimo o našim zajedničkim stvarima i da se pripremimo za sutra. Pobeda kod Beograda nas povezuje iz prošlosti u sadašnjost, naglasio je Jožef Mađar, ambasador Mađarske u Beogradu.

Vitezovi udruženja za očuvanje tradicije rekonstruisali su scene ove velike bitke iz 15. veka, odmerili svoje veštine u mačevanju na mostu tvrđave, štaviše, čak su i topovi grunuli.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: (fotografija Hajnalke Mikloš)