Szerbia és Magyarország viszonyai évről évre szorosabbak az élet több szegmensében, a politikától a gazdaságig. A kultúra éppen a legjobb kifejezése a jó viszonynak. A mai fesztivál pedig a két nép szoros kulturális kapcsolatairól tesz tanúbizonyságot – mutatott rá Dejan Antić, a kulturális minisztérium államtitkára vasárnap a Hunyadi Fesztivál megnyitóján Belgrádban.

Belgrádban a Collegium Hungaricum és a kulturális minisztériuma közös szervezésében már második alkalomal Hunyadi Fesztivállal emlékeztek meg az 1456-os történelmi eseményre, a nándorfehárvári csatára, arra a diadalra, amikor Hunyadi János, a magyar és szerb védők, valamint a keresztes harcosok közös erejével megállította az Oszmán Birodalom előrenyomulását. A Kalemegdan falai között a hétvégén megelevenedett a középkor, hiszen ezt a közös hősiességet látványos bemutatókkal, zenével és korabeli hangulattal idézték fel.
– Ez egy azon események közül, amikor szerbek és magyarok nagy veszélyben összefogtak és együtt megvédték Nándorfehérvárt az elsöprő túlerővel szemben. Még mindig emlékszünk erre az 500 évvel ezelőtti eseményre és ez a barátság még mindig él és virágzik – emelte ki a megnyitón Kaszab Róbert, a Collegium Hungaricum igazgatója.

A Nándorfehérvári vár (Kalemegdan) Zindan-kapujánál fegyver- és páncélzatbemutatókra kerül sor, olyan egyesületek mutatkoztak be, amelyek éppen ezeket a középkori hagyományokat hivatottak fenntartani. Így a szerbiai Beli Orlovi, a magyarországi Hunyadiak Örökében Hagyományőrző Egyesület, illetve a Zrínyi Miklós Hagyományőrző Egyesület nem csak a csatajelenetekkel és kardpárbajokkal repítették vissza az időben a közönséget, valamint az arra az időre jellemző vadászati jellegzetességekkel, hanem a kézműves foglalkozásokkal és a korabeli viseletekkel is. Sőt! Táncházat is szerveztek, ahol középkori dallamok csendültek fel a Tabulatúra együttes előadásában. Az arra a korra jellemző hangszereken felcsendülő dallamokkal és tánccal adtak teljes hangulatot a kornak.

A fesztivál megnyitójának egyik fontos része volt a Kalemegdanon található, a nándorfehárvári csata emlékére felállított kő megkoszorúzása. A minisztérium és Magyarország belgrádi nagykövetsége is az emlékezés virágaival emlékezett meg erről a jelentős esményről.
– Miért fontos nekünk ez az örökség? Talán azért, mert most erősítjük meg újfent a két nép közötti barátságot és a jövőképet. Ez a mai nap egyszerre köt át minket a múltból a jelenbe és a jelenből a holnapba. Jelzi azt, hogy akkor, amikor jelentős túlerővel kellett szembenézni, voltak nagyszerű személyiségek, akik felismerték a megsemmisülés veszélyét és összefogtak. Összefogtak azért, hogy mi itt ma, magyarok és szerbek, magyarul és szerbül egymáshoz beszéljünk, egymással megbeszéljük a közös dolgainkat, és készüljünk a holnapra. Nándorfehérvár diadala átköt minket a múltból a jelenbe – emelte ki Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete.
A hagyományőrző egyesületek vitézei megelevenítették a 15. század nagy csatájának jeleneteit, a vár hídján kardpárbajban mérték össze ügyességüket, sőt még az ágyúk is eldördültek.


Nyitókép: Miklós Hajnalka felvétele