Republički fond za zdravstveno osiguranje-RFZO je sklopilo ugovor sa fondovima za zdravstveno osiguranje u više od dvadeset zemalja, što omogućuje većini građana da u hitnim slučajevima dobiju besplatnu lekarsku negu u inostranstvu ako su na letnjem odmoru ili su zbog nekog drugog razloga krenuli na put.
Time građani mogu izostaviti sklapanje osiguranja sa većim osiguravajućim društvima što može da košta i 30 evra za četvoročlanu porodicu za 10 dana, a sa druge strane se ne mora plaćati više stotina evra za eventualno bolničko lečenje. Na pomenutoj listi su Crna Gora, Hrvatska, Bugarska, Slovenija, Makedonija, Luksemburg, Nemačka, Austrija i Turska, ali omiljena destinacija srpskih građana, Grčka, se tu ne nalazi. To je prilično čudno, jer u Grčkoj letuje oko pola miliona građana Srbije. Saradnici RFZO-a kažu da do dogovora sa Grčkom još nije došlo iz razloga što Atini do sada nije bilo u interesu da sklopi ovakav međunarodni dogovor.
Prema ugovoru osigurani građani određene države imaju pravno na hitnu lekarsku intervenciju u inostranstvu, odnosno, da se troškovi obračunavaju na osnovu pomenutog ugovora.
Da bi ostvarili pravo za zdravstvenu negu u inostranstvu, građani Srbije moraju nabaviti potreban dvojezični formular koji se izdaje maksimalno na 90 dana od strane filijale RFZO-a koji izdaje zdravstvenu knjižicu osiguranika. Formular se dobija samo nakon što je nadležna lekarska komisija ustanovila da građanin u prethodnih godinu dana nije bolovao ni od kakve akutne ili hronične bolesti. Naravno, uz molbu, se moraju predati i nalazi.
Za ovakve slučajeve rešenje ne mora da znači samo gore prikazana metoda jer i osiguravajuća društva nude pakete osiguranja za celo vreme odmora po ceni od 2.500 ili 3.000 dinara, a u ponekim slučajevima čak i besplatno.
Ukoliko neko ima neki zdravstveni problem tokom letovanja, kod privatnog lekara se već i nakon manje intervencije mora ostaviti više stotina evra, a u težim slučajevima cena lekarskih usluga može da iznosi i četvorocifrenu sumu. Uz putničko osiguranje svi troškovi padaju na osiguravajuće društvo, a ako povređeni osiguranik nije u mogućnosti da se vrati kući, organizuje mu se prevoz i pokrivaju troškovi putovanja.
Internet-stranica koja se bavi osiguravajućim društvima www.sveoosiguranju.com svojim klijentima preporučuje korišćenje ovih paketa osiguranja jer se radi o izdatku od nekoliko desetina evra koji u datom trenutku može pokriti i troškove od čak deset hiljada evra, kao što su lekarska nega, troškovi prevoza i slično. Kao problem se pominje da većina osiguravajućih društava ne nabraja detaljno posebne uslove, a ni negativne posledice paketa osiguranja. Zbog toga se preporučuje detaljno čitanje svakog dokumenta prilikom sklapanja ugovora.
Putničko osiguranje se ne odnosi na hronična oboljenja, a ni na troškove saobraćajnih nesreća koje je putnik pretrpeo pod dejstvom alkohola odnosno narkotika. Troškove saobraćajne nesreće osiguravajuća društva nadoknađuju samo ako je putnik postupao u skladu sa propisima, kao na primer, ako je bio vezan sigurnosnim kaišem i tome slično.
