2024. május 9., csütörtök
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

A tudatos vásárlás

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mennyire vásárol tudatosan?

Rendszerint mindent a bevásárlóközpontban veszek – 15%
Folyamatosan figyelem az akciókat és leárazásokat – 55%
Nekem az áru minősége a legfontosabb szempont – 12%
Allergiám miatt oda kell figyelnem, mit fogyasztok – 7%
Előnyben részesítem a bio- és a háztáji termékeket – 11%

Manapság egyre többen igyekeznek tudatosan vásárolni élelmiszert, ami több szempontból is előnyös lehet. Különböző kereskedésekben, piacokon, online, de akár közvetlenül háznál a termelőnél is meg tudjuk venni a szükséges árut. Mivel Zentán élek, ezért erről a környékről tudok inkább saját tapasztalatokat közölni, de gondolom az ország más részein is hasonlóképp lehet beszerezni az élelmiszert. Nálunk a család sosem volt az a mindent a boltban megveszünk típus, aztán lesz, ami lesz, hanem, amit csak lehetett, azt magunk termeltünk meg, vagy jószág esetében neveltünk fel. Gyerekkoromban minden évben vágtunk disznót, emellett tartottunk kacsát, csirkét, nyulat, a kertben pedig mindenféle zöldség megtalálható volt. Kenyérért, cukorért, olajért és hasonló dolgokért jártunk a boltba, a tejet pedig a szomszédtól vettük fejéskor. Sokszor én jártam bevásárolni, és emlékszem, abban az időben nem nagyon lehetett válogatni, hogy ki mit és hol akar venni, hiszen sok mindent bónra vettünk, vagy felírattuk az üzletben. Ezzel ellentétben manapság igen széles a választék. Különböző üzletek, hentesek, pékségek, bioboltok és zöldségpiacok várják a vevőket. Aki szeret tudatosan vásárolni és szakít rá időt, az biztosan jól jár, hiszen többek között spórolni is lehet vele.

A tudatos vásárlásnak számos oka lehet, akár anyagi, akár egészségügyi is. Természetesen mindig vannak olyanok is, akiknek a kényelem és a gyorsaság a legfőbb szempont. Bemennek egy nagyobb üzletbe és ott egy helyen mindent megvesznek egy óra alatt, így letudták a vásárlást egész hétre. Szerencsére mindenki maga dönti el, hogy hol szeretné elkölteni a kemény munkával megkeresett pénzét és ez így van rendjén. Ha már a gyorsaságnál tartunk, a nagyobb településeken bizonyos üzletláncok némi anyagi juttatásért cserébe házhoz viszik az általunk kiválasztott termékeket. A Tisza mentén egyelőre ilyennel még nem találkoztam, viszont már nálunk is beszerezhető online egy termelőnél a zöldségféle. Lerendeljük telefonon vagy az interneten keresztül, hogy milyen zöldségből mennyit szeretnénk és ők házhoz szállítják Zentán és a környékén.

Lassan nálunk is utat tör magának a fejlődés és nem rekedünk meg a 90-es években. Személy szerint a zöldségfélét én is igyekszem a piacon megvenni a jól bevált termelőktől, abban az esetben, ha elfogyott az, amelyet otthon termeltünk. A húst a legtöbb esetben a hentesnél veszem, de előfordul, hogy nem jutok oda és megveszem az üzletben is. Nem fektetek akkora hangsúlyt rá, hogy honnan van az áru. Nem fogok húsz dinárral olcsóbb banánért két kilométerrel arrébb autózni, nekem annyit nem ér, de nyilván akadnak olyanok, akik az ilyen lehetőségeket is kihasználják, amivel nincs is semmi baj. Az üzletekben mindig vannak akciós termékek is, biztos vagyok benne, hogy valaki csakis azokat vásárolja. Sajnos ez többet elmond az ország helyzetéről, mint azokéról, akik veszik, de ebbe most ne menjünk bele.

Az újpiacokon az anyaországból, valamint Németországból behozott élelmiszereket vásárolhatunk, jóval olcsóbb áron mint a boltban. Láthatóan ezek igen népszerűek is, hiszen mindig nyüzsgés van a piacon. Az egyik nemzetközi üzletlánc is kínál kiváló lehetőségeket a tudatos vásárlásra. Ők a mennyiségre fektetik a hangsúlyt, tehát minél többet veszünk egy adott termékből, az annál olcsóbb. Persze nem engedheti meg magának mindenki, hogy vegyen száz kiló lisztet, ugyanennyi cukrot, több karton olajat és hasonló dolgokat egyszerre, de a lehetőség akkor is ott áll. Érdemes akár a szomszéddal közösen, vagy a család apraja-nagyját összeszedni ilyen esetben, és jó előre bevásárolni, hiszen hosszútávon biztosan olcsóbban jön ki a szükséges élelmiszer, mintha mindennap átmennénk a boltba a napi betevőért.

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)