2024. április 30., kedd

Gondok a tájékoztatási pályázat körül

Zombor Város december 18-án hirdette meg a közérdekű tájékoztatásra vonatkozó projektek részfinanszírozására kiírt pályázatát, ennek során négymillió dinárral támogatja a polgárok számára fontos, időszerű történésekről szóló tájékoztatást. Ez eddig rendben is lenne, hiszen a helyi médiumok kivétel nélkül türelmetlenül várták a pályázatot, ennek révén munkájukhoz közpénzekből reméltek támogatást, csakhogy a pályázati kiírás kissé sarkosra sikeredett, ugyanis a pályázók köréből eleve kizárta a városban működő rádióállomásokat és az egyetlen, szerb nyelvű hetilapot is.

Ismereteink szerint eddig csupán a Radio Blagovesnik tett panaszt a pályázat szövegére, míg a SomborNjuz internetes portál rámutatott, hogy a városi pályázat bár három ponton szembe megy a tömegtájékoztatási törvénnyel.

A pályázat kiírója ugyanis föltételül szabta, hogy csupán azok a város területén működő televíziók jelentkezhetnek, amelyek médiatartalmakat gyártanak és műsorukat kábelhálózaton sugározzák. Ilyen pedig kettő van, a TV Sreće és a TV K54, vagyis kilóg a lóláb, a többi szerkesztőség pedig értetlenül áll a kérdés előtt, miért nem pályázhatnak a rádiók és a nyomtatott sajtó a közérdekű tájékoztatásra, annál is inkább, mert a városban sincsen minden házban kábeltelevízió, a falvakban pedig egyáltalán nincsen kábelszolgáltató. Vagyis a lakosság feléhez nem jutnak el a kábelen sugárzott közéleti információk, noha adófizető polgárokként ők is fizetnek érte. A SomborNjuz portál szerint ezzel a vonatkozó törvény 17. szakaszát sértette meg a kiíró, ez a szakasz ugyanis tiltja a diszkriminációt a tömegtájékoztatásban, a pályázat viszont hátrányosan megkülönbözteti a város területén működő rádióállomásokat, a nyomtatott sajtót és minden polgárát, akinek kincsen kábeltévéje. A tájékoztatási törvény 5. szakasza mindenkinek szavatolja a közérdekű tájékoztatásra való jogot, a zombori pályázat ezen a téren is törvénysértő, miként a 6. törvényszakasz esetében is, amely előírja a média pluralizmusának védelmét, és tiltja a monopóliumot a tömegtájékoztatásban, hiszen Zombor Város médiapályázata favorizálja az említett két helyi televíziót.

A téma kapcsán Szakács Csabától, a városi tanács tagjától érdeklődve megtudtuk, hogy a szóban forgó pályázat voltaképpen a 2014-es év utolsó negyedére vonatkozik, és valójában a televíziós hírközlésre szól.

– A pályázat és az elbírálási kritériumok megfogalmazása során sajnos nem sikerült keresztül vinnem elképzelésemet, hogy olyan televízió is labdába rúghasson, amely fölismeri a kisebbségek különbözőségét. A pályázat kitétele, hogy az adott tévének városi székhelyűnek kell lennie, áthúzta ezt a lehetőséget, noha nem zombori székhelyű tévének is lehet, van is itteni tudósítója, forgatócsoportja, az ő munkájukat is támogatni kellene. Hangsúlyozom viszont, hogy ez a pályázat a városi költségvetés módosítását követő eszközjuttatás. Jövőre természetesen, miként idén is, a tömegtájékoztatásban részt vevők teljes körét felöleli, mind a többségi, mind a kisebbségi nyelvterületen, és a különböző médiumokban – nyilatkozta Szakács Csaba.