Sokan látogattak el a Nem Vagy Egyedül – Tisza Menti Rákellenes Egyesület egészségnapjára, amelyet szombaton tartottak meg a zentai Művelődési Ház kiállítótermében. A harmadik alkalommal megrendezett, az egészséges életmódot népszerűsítő rendezvény keretében kizárólag természetes anyagokból készült termékek, biokertészek bemutatóját tekinthették meg az érdeklődők, és ki is próbálhatták, meg is vásárolhatták ezeket a termékeket.
A rendezvényünkre évről évre mind többen látogatnak el – mesélte Ceglédi Ida fő szervező, s a bemutatkozni kívánó termelők és forgalmazók is mind többen érdeklődnek az egészségnap iránt.
A terménybemutató után sor került a hagyományos szolidaritási sétára is, amellyel a rákszűrések és az elesett emberek iránti felelősségteljes viszonyulás fontosságára hívták föl az egybegyűlteket; emellett ismeretterjesztő előadást is tartottak.
Az elmúlt időszakban az egyesület több, orvosi vizsgálatokkal egybekötött, a betegségek megelőzését szolgáló előadást is szervezett a környékbeli falvakban, jövőre pedig tavaszkor is szeretnének tartani a szombatihoz hasonló egészségnapot.
A tönkölybúzából, szederből, mézből, steviából készült termékek mellett a különböző ízesítésű kecskesajtokat és a „130 százalékos” almalevet is megkóstolhatták az érdeklődők. Ez utóbbi lényege, hogy nem tartalmaz sem cukrot, sem tartósítószert, sem színezéket. A természetes almalevet Kupuszinán készítik, kizárólag helyi gyümölcsökből. Ezeket leszedik, kiválogatják, megmossák, majd préselik. Az így kinyert almalevet melegítéssel nyolcvan fokon pasztörizálják, és beletöltik a dupla falú, szeleppel ellátott vákuumzacskókba – mondta el Újházi Tamás, a terméket népszerűsítő zentai fiatalember. Az almalé iránt igen nagy a kereslet, mivel ezt cukorbetegek és kisgyerekek is fogyaszthatják.
Nagy volt az érdeklődés a kecskesajtok iránt is. Borsos Irén egy műtét után kezdett el kecskesajtot és kecsketejet fogyasztani. A sajtokat ők készítik, kapros, köménymagos, natúr, fokhagymás, póréhagymás, metélőhagymás, csilis és füstölt ízesítésben lehetett megkóstolni. Rendszeresen a piacon is értékesítik a termékeiket. Kezdetben kinevették – mesélte –, de miután vitt kóstolót a sajtokból, az emberek rájöttek, hogy nemcsak egészséges, hanem finom is a kecskesajt, s azóta sokat elad belőle a városban, kiegészítve a férje és a saját nyugdíját.
