2024. április 29., hétfő

Élménygazdag új kezdet

Megragadó, embert próbáló költeményekkel jelentkeztek a szavalók az újvidéki Petőfi szombati versenyére

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Annak ellenére, hogy hosszú kihagyást követően, néhány éves szünet után – a Covid évében már nem tarthatták meg, ezután épületfelújítás zajlott, majd tavaly a Petőfi-év keretében az Egység művelődési központban volt alkalmi verseny – szervezték meg az idén ismét az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban a korábban hagyományosnak számító szavalóversenyt, meglehetősen szép számban képviseltették azon magukat a vajdasági magyar iskolások, de az idén óvodás kategóriában is verseny folyt, valamint felnőtt kategóriában is szavalni lehetett, mondta el lapunknak a helyszínen Ladisity Melinda szervező.

Visszakerült tehát a szavalóverseny az eredeti helyszínre, tette hozzá, hatvanan jelentkeztek a megmérettetésre, s igaz, hogy korábban sokkal népesebb is volt a jelentkezők tábora, de a szombati eseményre, mint mondta, elsősorban egy új kezdetként kell tekinteni, újjá kell építeni a versenynek a hírnevét, s várhatóan már a következő évben többen lesznek, mint most.

A legnépesebb kategóriának az első- és második osztályosok, valamint a harmadikosok és negyedikesek csoportja bizonyult. Óvodások, új lehetőségről lévén szó, most még kevesen voltak, de ahogyan azt Ladisity Melinda is elmondta, mindenképpen több jelentkezőre számítanak már jövőre ebben a korcsoportban is. Amit mindenképpen meg kell vizsgálni a pedagógusokkal közösen az az, hogy miért van rendre alacsony jelentkezés a középiskolások körében, mit lehetne tenni annak érdekében, hogy a nagyobbakat is hatékonyabban megszólítsák, mutatott rá a szervező.

Mint mondta, már kezdetét vette, még ha gyerekcipőben jár is, egy versmondó felkészítő foglalkozás, színészeknek, szakpedagógusoknak a bevonásával. Tavaly novemberben indult, amikor a Dudás Kálmán Nemzeti Vers- és Prózamondó Találkozóra készült a Petőfi, s – Ladisity elmondása szerint – már annak a 13 gyereknek a szereplésén megmutatkozott a javulás, akikkel a művelődési központ részt vett az említett találkozón, elsajátítottak különféle technikákat, sikeresen legyőzték a lámpalázat. Mos is nagyobb kedvvel álltak színpadra. A felkészítés szeptemberben újra indul, tehermentesítenék ezzel a pedagógusokat, a gyerekek pedig, meglehet, jobban elfogadják a tanácsokat a versmondással kapcsolatban, szerepléshez köthetően, amennyiben nem a jól ismert tanároktól érkezik, káruk semmiképpen sem származhat a felkészítőn való részvételből, magyarázta lapunknak a szervező. Szeretnék még inkább felkelteni az érdeklődést a költészet, vers, versmondás iránt, húzta alá.

 

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

Szombaton néhány óra leforgása alatt lezajlott a versmondó verseny a hét meghatározott kategóriában. Az óvodásoknál Hannák Emma, a II. kategóriában, azaz az elsősök és másodikosok táborában, Szabó Zechmeister Alexander, a III.-ban, a harmadikosok és negyedikesek versenyében Farkas Franciska és Török Viola, az ötödikesek és hatodikosok által alkotott IV. kategóriában Kerekes Tamara, a hetedikes-nyolcadikos mezőnyben (V. kategória) Gál Lajos, a középiskolai VI. kategóriában Benei Rebeka, a felnőtt VII. kategóriában pedig Szabó István nyert első helyezést. A második és harmadik helyezések kihirdetése mellett számos résztvevőt díjaztak arany és ezüst kitüntetéssel is.

A kishegyesi Frindik Noé Mészöly Ágnes: Tornacucc című költeményével különdíjat és arany elismerést is kapott, lapunknak elmondta, azért választotta ezt a verset, mert egyrészt tréfásnak, testhezállónak is találta, de az abban kibontakozó történet is megragadta. Mint mondta, sokat készült a szavalóversenyre, néhány hónapos gyakorlás áll mögötte.

 

Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus versével nyert első díjat a felnőttek között Szabó István, aki mint mondta, a magyarság sorsának a leiratát látja a zsoltárban, melyben megragadta, hogy maga a szerző is elismeri, korábban le sem jegyezte egyetlen versében sem azt: magyar, ebben viszont megragadó bizonyítékát adta népe melletti elkötelezettségének, sorsában való osztozásának.

Banka Lívia színművész, a szavalóverseny zsűrijének elnöke erősnek, tarkának nevezte a mezőnyt, szinte hihetetlennek, milyen komoly versekkel indultak neki a megmérettetésnek a gyerekek. A zsűrinek soha nem hiszik el, milyen nehéz helyzetben van, fogalmazott, pedig, ez alkalommal is, éppen erről lehetett beszélni, s a legszívesebben mindenkinek díjat adományozott volna.

 

Nyitókép: Ótos András felvétele