A tavaly decemberben elfogadott, önkormányzati dokumentum értelmében az épületek lakói többé nem fordulhatnak közvetlenül a kommunális rendőrséghez segítségért abban az esetben, ha pl. hangoskodnak a szomszédok, hanem kizárólag az épületmenedzserhez – és kizárólag írásos formában!

A legújabb határozat értelmében, ha a szomszéd hajnali háromkor falat fúr, nem hívhatjuk a kommunális rendőrséget, legfeljebb levelet írhatunk az épületmenedzsernek… Aztán várhatunk, és reménykedhetünk, hogy majdcsak megoldódik a „helyzet” (Dávid Csilla felvétele)
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a szomszéd éjfélkor nekilát falat fúrni, vagy ha hívatlan tinédzserek buliznak az épület folyosóján, a lakók nem tehetnek mást azonkívül, hogy hagyományos levelet írnak vagy e-mailt küldenek gondjaikról a hivatásos épületmenedzsernek – jelenti a 021.rs hírportál. A menedzser másnap majd megnézi a levelet, és eldönti, hogy mi a teendő.
A kérdéses városi határozat 44. szakasza előírja azt, hogy a házirend megsértéséről a lakók az épületmenedzsert írásos formában tájékoztatják, ő pedig a felhatalmazásával összhangban felhívást intéz a szabálysértőhöz, hogy tartsa be a házirendet, majd az esetet feljegyzi.
A határozat 45. szakasza viszont azt is előreírja, hogy az épületgondnok köteles segíteni a kommunális rendőrségnek, tájékoztatnia kell őket a szabálysértők tetteiről, továbbá köteles minden adatot megadni a házirend ellen vétett személyekről. Mindezek után, a kommunális rendőrség szabálysértési meghagyást kezdeményezhet.
Az újvidéki lakóépületek lakóinak sok gondot okozott a legújabb rendelet, sokan panaszt tettek a városi ombudsmannál. A lakók leginkább arra panaszkodnak, hogy elfogadhatatlan az új határozatnak az a része, amely szerint a kommunális rendőrséget a polgárok nem hívhatják, és abban az esetben is az épületmenedzserhez kell fordulni, amikor valaki erőszakosan lép fel, vagy hajnali három órakor hangoskodik.

Fotó: Halász Előd
– Az újvidéki jogbiztoshoz több panasz érkezett a legújabb városi lakhatási határozattal kapcsolatban, a polgárok többek között azt kifogásolják, hogy a csendháborítást nem szabályozták olyan módon, ahogyan azt más városokban tették, ezért a lakók jogai veszélyben vannak. Arra is sok panasz érkezett, hogy a kommunális rendőrséget nem lehet kellőképpen tájékoztatni a gondokról, túl bonyodalmas a folyamat. A polgárok szerint a kommunális rendőrség köteles lenne reagálni abban az esetben, ha az épületmenedzser nem elérhető a probléma kialakulásának idején. Sokan feltették azt a kérdést, hogy vajon mitévők legyenek abban az esetben, ha az épület menedzsere nincs jelen, a problémát pedig sürgősen meg kell oldani – magyarázta Marina Popović Ivetić ombudsman.
Elmondása szerint olyan eset is előfordult, hogy a kommunális rendőrség a helyszínre érkezett a csendháborítás bejelentése miatt, de addig nem voltak hajlandók semmit sem tenni, amíg nem érkezett a helyszínre az épületmenedzser. Az egyik városi civil szervezet szerint ez törvényellenes, mert a menedzser nem köteles a probléma helyszínére kiszállni.
A polgárok azt ajánlották a városi jogvédőnek, hogy függesszék fel az ominózus határozatot, amíg nem tartanak nyilvános vitát, és nem fogadnak el egy újabb, alkalmazhatóbb határozatot.
Nebojša Berak, az Újvidéki Épületmenedzserek Egyesületének az elnöke a 021.rs hírportálnak elmondta, hogy a tavaly decemberben meghozott lakhatási szabályokról szóló határozat alkotmányellenes. Szerinte az a legnagyobb gond, hogy a kommunális rendőrség kötelezettségeinek egy részét az épületmenedzserekre hárítja.
– Minek fizetjük mi a kommunális rendőrséget? Ennek semmi értelme. Miért kellene nekem a helyszínre mennem, azért, hogy bátorítsam a kommunális rendőröket abban, hogy elvégezzék munkájukat? Az is teljesen értelmetlen, hogy a lakók hajnali három órakor levelet vagy e-mailt írjanak nekem, ha éppenséggel, akkor történik valami. És mi történik olyankor, ha én akkor nem vagyok ott? – mondja Berak.
