2025. július 12., szombat

Nemzetközi kézművestábor Bajsán

Hidakat építenek a generációk között miközben ápolják a hagyományokat

Huszonkettedik alkalommal szervezték meg a Nemzetközi Népi Kézművestábort Bajsán. Az idén hatvanheten vettek részt a táborban, ebből tizenhét gyermek a többi felnőtt. Bár az időjárás nem kedvezett a hét minden napján, ez nem szegte kedvüket az alkotni vágyóknak. Jó hangulatban, barátkozással teltek a napok, hasznos és új tudással gazdagodhattak a résztvevők.

– Arra törekszünk, hogy a generációk között hidakat építsünk, hogy odafigyeljünk egymásra. A nagymamák elhozhatják unokáikat vagy a szülők a gyermekeiket. Fontos számunkra a tolerancia a fiatalok és az idősek szemszögéből egyaránt. A táborban nemcsak magyarok vesznek részt, hanem szerbek és szlovákok is, tulajdonképpen mi mindenkit szívesen látunk. Emiatt is olyan fontos számunkra az elfogadás és az egymáshoz való alkalmazkodás – mondta Szuhankó Ruzsena, a tábor szervezője.

 

Csoportkép a tábor első napjáról (Fotó: Gulyás Réka felvétele)

Csoportkép a tábor első napjáról (Fotó: Gulyás Réka felvétele)

Síposné Pataki Mária, a Csillagvirág Népművészeti Egyesület elnöke Hevesről érkezett Bajsára és az idei gyöngyfűzés gyermekfoglalkozás vezetője. Számára Vajdaság teljesen más világ, mint Magyarország, örömmel és szeretettel érkezik ide minden alkalommal. Úgy fogalmazott, hogy nagyon kedvesek itt az emberek és nem csupán kézműves technikákat sajátítanak el ilyenkor, hanem életre szóló barátságokat is kötnek határokon innen és túl.

– A táborban gyöngyfűzést oktattam gyerekeknek. Három napon keresztül tizenhét gyerkőccel dolgoztam együtt, voltak a csapatban kisebbek és nagyobbak egyaránt. Elsősorban a hagyományos, népi gyöngyfűzés technikáját, a csiperkét próbálták elsajátítani, ami nagyon jól ment nekik. Utána a gyöngyszalagot és a gyöngyszövést tanulták. A gyöngyszalag apró virágokból áll, a gyöngyszövésnél pedig már önállóan rajzolhatták meg a saját mintájukat. Mivel én palóc vagyok, igyekeztem a piros-kék motívumvilágot és mintákat előtérbe helyezni, viszont a végén már a saját színeik szerint készítették az alkotásokat. Nem szerettük volna elvenni a kedvüket az alkotástól, így hagytuk, hogy mindenki szabadon és kedvére alkosson – tette hozzá az oktató.

A felnőttek is több foglalkozás közül választhattak épp úgy, mint a gyerekek, mindenki megtalálhatta a számára legkedvesebb elfoglaltságot, és megtanulhatta annak alapjait és fortélyait.

– Az idén a fehérhímzés-foglalkozást választottam, a tájunkra jellemző motívumokat sajátítottuk el. Megtanultuk a mintaszerkesztést és lépésről lépésre a technika folyamatát is. Amióta megszervezik a tábort, azóta minden évben részt veszek rajta – mondta egy felnőtt résztvevő, Majtán Gizella Bajsáról.

Pénteken délután Sipos Roland József megzenésített verseivel zárult az idei tábor, mindenki megtekinthette az elkészült alkotásokat, amelyeket később a gyermekek és a felnőttek is hazavittek magukkal. A bajsai Etno Ház gyerekzsivajjal, népi tudással, játékkal és az együtt alkotás örömével volt teli. A szervezők bizonyára új népi foglalkozásokkal készülnek, de kétségkívül a régi barátságok ismét sokakat csalogatnak Bajsára a jövő nyáron is.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A gyerekek a fazekasság, szövés, gyöngyfűzés és a nemezelés közül választhattak (Fotó: Gulyás Réka felvétele)