Az idei nyár legalább olyan aszályos, mint az elmúlt kettő volt, és kiemelkedően magas hőmérsékleteket is mértünk már több alkalommal. Mégis ez az év az előzőktől abban különbözik, hogy sokkal gyakrabban történtek tűzesetek, elsősorban nyílt terepen, a szántóföldeken. Ezek Topolya községben a hivatásos egységeknek és az önkéntes tűzoltóknak több helyszínen is komoly kihívást okoztak – tudtuk meg Zorica Rankovtól, a Községi Tűzoltószövetség elnökétől.
– Tarló, talpon álló gabona vagy szeméttelep okozott kihívást az elmúlt időszakban a község tűzoltóegységeinek, ilyen például a gunarasi szeméttelepen történt tűz. A csapatoknak meg kellett küzdeniük a bácskossuthfalvi és a pannóniai határban is egy-egy esettel. Odakint minden száraz, fújdogál a szellő, elég egy apró szikra, és máris megtörténik a baj – kezdte a beszélgetést az elnök asszony, aki azt is hozzátette, hogy a záporok, időszakos lehűlések ugyan sokat segítenek, de az utána következő kánikula egy-kettő felszárítja a nedvességet.
– Az esőzés enyhítette a gabonafélék betakarítása idején a kockázatot, de csak ideig-óráig. Idáig szerencsére csak anyagi kár keletkezett, viszont ezek nagyon veszélyes helyzetek az emberi életre nézve is. A tarlótüzeket megközelíteni nagyon nehéz, az oltásuk kockázatos. A testületeknek ezért is fokozott odafigyeléssel kell megkezdeniük a bevetéseket. Az idei nyáron a korábbi átlaghoz képest sokkal több bevetési órát tudnak maguk mögött az önkéntesek is. Mindez extrém magas üzemanyag-fogyasztással is járt, és a felhasznált eszközök is magától értetődően amortizálódnak – tette hozzá Zorica Rankov, aki rámutatott arra is, hogy Topolya községben kiemelkedően tudatosak a földművesek az aratási időszakban, a gépezetek műszaki vizsgálatain és a poroltók újratöltésén nagy számban vesznek részt.
– A legnagyobb gondot a szeméttelepek jelentik, ahol képtelenség megállapítani, hogy a kánikulában öngyulladás miatt keletkezik a tűz, vagy üveg, tükör okozza a bajt, esetleg szándékos gyújtogatás. Az a tapasztalatunk, hogy az aratási időszakban, a hatalmas melegben rendkívül tudatosak a polgárok, és nem gyújtják meg a tarlón a szalmát. Ez már a kukoricatörés, vagy a napraforgó-betakarítás időszakára annyira nem jellemző. Annak ellenére is előfordul, hogy egyes földművesek felgyújtják a szármaradványokat, hogy az önkéntesek, a hivatásos egységek, a mezőgazdasági szakszolgálat, a községi Rendkívüli Helyzetek Törzskara koordinálásával igyekszik a veszélyekre felhívni a figyelmet, és a büntetések mértékére is. Mert nemcsak az okoz kockázatot, hogy a tűz átterjedhet a szomszédos parcellák talpon álló terményeire, hanem a füst komoly balesetveszélyt jelent a közutakon közlekedő gépjárművekre. Arról nem is beszélve, hogy az állatvilágra nézve is veszélyes – hallhattuk.
A tűzoltószövetség elnöke arról is szólt, hogy június 1-je óta Topolya község Gunarast és Pannóniát is érintő részében 36 tűzesethez vonultak ki az önkéntes tűzoltók, ebből 19 esetben nyílt terepen oltották a lángokat.

Nyitókép: A száraz nyárban pillanatok alatt lángra kaphat a tarló. Június 1-je óta Topolya községben a tűzoltók 19 esetben nyílt terepen oltották a lángokat (Illusztráció: Pixabay)