Deli Andor tartományi közigazgatási jogalkotási és kisebbségügyi titkár és Danica Lučić tartományi közigazgatási felügyelő pénteken fogadta Pál Károlyt, a kishegyesi képviselő-testület elnökét és Nenad Stevovićot, a Montenegrói Párt elnökét, hogy megvitassák a montenegrói nyelv hivatalossá tételének gyakorlati lépéseit a községben. Mint a Montenegrói Párt képviselőitől megtudtuk, első lépésként szakbizottságot kell alakítani, amely előtt a bírósági fordítók letehetik szakvizsgáikat. Csak ezt követően lehet használni a montenegrói nyelvet a közigazgatási és a bírósági gyakorlatban, többek között a választási dokumentumok esetében is.
Mint ismeretes, a képviselő-testület december 6-ai ülésén a szavazatok többségével olyan határozatot hozott, hogy a kishegyesi községben a montenegrói is hivatalos nyelvnek minősül. A határozat meghozatala előtt egyedül a testület szocialista alelnöke, Marko Rovcanin szólt arról, hogy a határozatot meg kellene fontolni, hiszen még az is kérdéses lehet, hogy létezik-e különálló montenegrói nyelv. Talán nem mellékes megjegyezni, hogy a kkt ülésén jelenlevő radikális képviselő csak annyit kérdezett a jogászoktól: van-e alkotmányos akadálya a határozat kihirdetésének? Természetesen ennek alkotmányos akadálya nem volt, hiszen ott, ahol egy kisebbség eléri a megfelelő számarányt, az önkormányzat dönthet a nyelvhasználat kérdésében. Ezt illetően egyedül a Demokrata Párt képviselői nem nyilvánítottak véleményt. Nem egészen egy éve ők is bojkottálják a testület munkáját, de a szocialisták erre az alkalomra felfüggesztették bojkottjukat, a radikálisok pedig az utóbbi néhány ülésen jelen voltak.
A jelek szerint tehát egyértelmű, hogy a kishegyesi községben be fogják vezetni a montenegróit hivatalos nyelvként, mindössze az a gond, hogy számos formális, törvényes előírásnak kell megfelelniük.
