Megköszönte azokat a fegyvereket az ukrán államfő, amelyeket – a NATO bevonásával – hazájának biztosít az Egyesült Államok. Volodimir Zelenszkij azután beszélt Donald Trumppal, hogy az amerikai elnök hétfőn jelezte: megelégelte a Kreml tétlenségét és az ukrajnai harcokat. Ezért figyelmeztetést és ultimátumot küldött az orosz elnöknek. Vlagyimir Putyinnak megüzente: legfeljebb 50 nap alatt, vagyis szeptember 2-áig, Kijevvel megállapodva, fejezze be a háborút, különben Oroszország és a kereskedelmi partnerei „nagyon súlyos vámokat” kapnak a nyakukba az USA-tól.

Mark Rutte NATO-főtitkár és Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban tárgyaltak (Fotó: AP via Beta)
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő telefonon köszönte meg Donald Trumpnak a támogatást, miután az amerikai elnök bejelentette az orosz hadsereg agressziója ellen évek óta védekező Ukrajnának szánt új fegyverek szállítását. Az ukrán vezető szerint nagyon jó beszélgetést folytattak, amelynek részeként megköszönte Trumpnak, hogy kész támogatni Ukrajnát. Szóba került az is, hogy továbbra is együtt dolgoznak a pusztítások megállításán és a tartós, igazságos béke megteremtésén.
Az ukrán elnök arról is beszámolt, hogy „nagyon jó beszélgetést folytatott” Mark Rutte NATO-főtitkárral is, akit hétfőn Washingtonban fogadott Trump. A Fehér Házban folytatott tárgyalásuk után az amerikai elnök – Rutte társaságában – közölte: csalódott Vlagyimir Putyin orosz államfőben, s több milliárd dollár értékű csúcskategóriás amerikai fegyver kerül nagyon gyorsan Ukrajnába, illetve a harctérre. Követelte ugyanakkor az orosz agresszió azonnali leállítását.
Oroszországot és az orosz exportcikkek (elsősorban az energiahordozók) vásárlóit szankciókkal fenyegette meg, hacsak Moszkva nem köt békemegállapodást. Ehhez 50 napos türelmi időt szabott neki.
@k = „CSELEKEDNI KELL”
Trump ezzel ultimátumot adott Putyinnak. Ennek lényege: Oroszországnak 50 nap alatt be kell fejeznie a 2022 februárjában Ukrajna ellen indított háborúját, különben újabb, nagyon fájdalmas szankciókat kap a nyakába. Az Egyesült Államok „súlyos vámokat” vet ki az országra, amelynek gazdaságát ez majd „keményen érinti”. Oroszország mindegyik kereskedelmi partnerét pedig másodlagos vámokkal sújtaná.
A tarifák mértéke akár 100 százalék is lehet. Ha ez valóban életbe lép, a büntetőlistára kerülő országok mind kiszorulhatnak az amerikai piacról.
Bár Trump nem szeretne eljutni idáig, a hétfői nyilatkozata arra utal, hogy megelégelte Moszkva taktikázását, időhúzását és mellébeszélését, s inkább cselekedni akar. A Putyinnal folytatott eddigi telefonbeszélgetéseit és az azokat követő orosz támadásokat értékelve úgy fogalmazott, hogy „a szavak nem jelentenek semmit. Van egy pont, amikor azt mondod: cselekedni kell”.
Az amerikai elnök már korábban tűzszüneti javaslatot fogalmazott meg, amelyet Kijev elfogadott, ám Moszkva elutasította.
@k = AZ USA ELADJA, A NATO ÁTADJA
Trump legutóbbi nyilatkozatai és döntései arra utalnak, hogy Putyint rá akarja kényszeríteni a háború befejezésére. Washington ezt Ukrajna hadseregének, illetve védelmének megerősítésével és szankciókkal akarja elérni.
A Rutteval folytatott megbeszélése után részleteket is elárult. Elmondta: megállapodás született arról, hogy az Egyesült Államok saját gyártmányú fegyvereket ad el NATO-tagországoknak, amelyek a szállítmányokat Ukrajna rendelkezésére bocsátják. A fegyverek között szerepelnek Patriot légvédelmi rendszerek és a hozzájuk való rakéták, amelyek „nagyon hamar” eljuthatnak Ukrajnába.
Trump hangsúlyozta: a NATO-val kötött új megállapodástól azt várja, hogy elvezet az orosz–ukrán béketárgyalásokhoz, és mind Moszkva, mind Kijev megteszi, amit „meg kell tennie” a béke érdekében.
Rutte megerősítette, hogy a NATO rendszerén át jutnak el az új harci eszközök Ukrajnába, fegyvercsomagok formájában. Hozzátette: a Patriothoz való és egyéb rakétákból, lőszerekből állnak a szállítmányok. Szerinte „hatalmas mennyiségű” hadfelszerelésről van szó.
@k = NEM ÉRDEKLI
A program megvalósításába több ország kapcsolódik be. Rutte megemlítette az Egyesült Királyságot, Dániát, Finnországot, Hollandiát, Kanadát, Norvégiát és Svédországot, hozzátéve, hogy „lesznek még többen is”.
Hírek szerint az Egyesült Államok rövid idő alatt tízmilliárd dollárért ad el fegyvert Európába. A csomag nagy része Ukrajnába kerül, ahol a parlament tegnap úgy döntött, hogy november 5-éig meg kell hosszabbítani a hadiállapotot. Németország állítólag két Patriot rendszert is vásárol (bő kétmilliárd dollárért) a kijevi kormányerők számára.
Dmitrij Medvegyev, korábbi orosz elnök, aki az Ukrajna elleni agresszió kezdete óta már többször fenyegetőzött az atomfegyver bevetésével, úgy ítélte meg, hogy Trump „színpadias ultimátumot” adott a Kremlnek. Ám ez Oroszországot nem érdekli.
A Kreml szóvivője tegnap azt állította, hogy Oroszország békésen szeretné rendezni a helyzetet, ám Washington, a NATO és Brüsszel rossz döntést hozott, Trump pedig nagyon súlyos véleményt fogalmazott meg Oroszországról és elnökéről. Dmitrij Peszkov szerint azt az üzenetet küldték Ukrajnának, hogy folytassa a háborút.
Az orosz külügyminiszter-helyettes is reagált Trump bejelentésére. Szergej Rjabkov közölte: Moszkva nem fogad el ultimátumokat, inkább a politikai és a diplomáciai munkára kell összpontosítani. Idézte Putyint, aki többször jelezte, hogy kész tárgyalni és jobban szeretné a helyzetet diplomáciai eszközökkel rendezni.

Nyitókép: Ők tehetnek a legtöbbet a béke érdekében – Trump, Zelenszkij, Putyin (Fotó: AP via Beta)