Nagyon magas volt a légszennyezettség az év első havában, a szabadkai mérőállomások adatai szerint rendkívül egészségtelennek számított ebben az időszakban a levegő. A média szinte mindennap beszámolt a porrészecskék magas koncentrációjáról és arra buzdította a lakosokat, hogy minél kevesebbet tartózkodjanak az utcákon.
Míg a korábbi években a gyárak és más nagyobb üzemek voltak a légszennyezés okozói, napjainkban a gépjárművek tömegesebb használata és a háztartások önálló fűtése tetézi a szmogot, állítja Mirjana Bonić, a szabadkai Közegészségügyi Intézet légszennyezést vizsgáló szakembere. A szakértő lapunknak elmondta, minél kisebbek az égéstermék által keletkezett szállóporrészecskék, annál tovább maradnak a levegőben, és annál mélyebbre kerülnek az emberi szervezetbe.

Az elmúlt időszakhoz viszonyítva javult a levegő minősége (Fotó: Patyi Szilárd)
– A PM 2,5 mikroméretű szállóporrészecskék a legegészségtelenebbek az emberi szervezetre, hisz ezek maradnak a legtovább a levegőben, illetve ezek a mikroszkopikus részecskék jutnak el a legmélyebben a légzőszerveinken keresztül. A város területén jelenleg két levegőminőséget mérő állomás van. Az egyik automata állomás az új városháza előtti útkereszteződésnél áll, a másik pedig a Sonja Marinković Általános Iskola udvarában van. A Tartományi Környezetvédelmi Titkárság mérőállomásán történik a levegő minőségének vizsgálata, a méréseket pedig a Szabadkai Közegészségügyi Intézet végzi az önkormányzat finanszírozásával. A porrészecskék sűrűségét a levegőben naponta mérik. A statisztikai adatok szerint napszaktól és évszaktól függően változik a koncentrációjuk. Tudni kell, hogy egész évben a gépjárművek okozzák a legnagyobb légszennyezést, a téli időszakban azonban a magánházakból származó füst is szennyezi a levegőt. Az időjárás is befolyásolja a légminőséget. Az olyan természetes levegő tisztító hiánya, mint amilyen a hó, az eső vagy a légmozgás, csak tetézi a szennyezettség megmaradását a városban. A közegészségügyi intézet és a szabadkai önkormányzat egy szakemberekből álló csoportot fog létrehozni annak érdekében, hogy elkészüljön a város légminőségi terve. A város hamarosan új mérőállomásokat kap, arról viszont nincs tudomásom, hova helyezik majd őket – mondta Mirjana Bonić.
A levegő minőségének javulásához vezetett a szerdai csapadékos időjárás, a szennyezés forrása azonban megmaradt.

Mirjana Bonić (Fotó: Gergely Árpád)
– A levegő szennyezettségéhez leginkább a lelassult közlekedés járul hozzá, illetve az olyan gépjárművek használata, melyek régiek és nem felelnek meg a modern környezetvédelmi szabványoknak. Ezeknek nagy része pont azokból az országokból érkezik hazánkba, ahonnan kitiltották őket. Különböző weboldalakon, fórumokon és applikációkon lehet olvasni a levegő szennyezettségének mértékéről, és ajánlatos követni ezeket. Magasabb szennyezettség esetén a lakosság érzékenyebb része, a gyerekek, az állapotos nők, az idősek és a krónikus betegségben szenvedők inkább kerüljék az utcán való tartózkodást, és az egészséges személyek se végezzenek intenzív fizikai aktivitást huzamosabb ideig a szabad ég alatt – ajánlotta a szakember.
