Habár az idei Nyárhangoló Fesztivál hivatalos megnyitójára pénteken került sor, a rendezvények sora már csütörtökön a késődélutáni órákban megkezdődött. Az érdeklődőket a fesztivál nulladik napján két beszélgetéssel egybekötött kiállításmegnyitó várta. A palicsi Vigadó teraszán bemutatták Szalai Attila karikaturista, a Hét Nap munkatársa Fricska-galéria című kötetét, ugyanakkor megnyílt az alkotó műveit bemutató kiállítás. Ezt követően a Vigadó emeleti nagytermében Makovecz Imre munkásságát ismerhették meg az érdeklődők. Egy kiállítás az elismert építész életművébe tekint betekintést, különös tekintettel az általa tervezett művelődési házakra, közösségi terekre, ugyanakkor szakemberek részvételével Közösségi házak – emberi közösségek címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést.
A kilencven évvel ezelőtt született Makovecz Imre munkásságát bemutató kiállítást Tóth Vilmos, magyarkanizsai építész, a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozatának rendes tagja nyitotta meg.
– Az organikus építészet nem tekinthető önálló stílusnak, sokkal inkább egy gondolkodási forma, hozzáállás kérdése, arról szól, hogy hogyan használjuk fel a rendelkezésünkre álló anyagot, és milyen szellemiséget próbálunk átadni az épület segítségével azoknak a közösségeknek, amelyek megbízásából valamilyen szükségletük kielégítésére készül a ház. Makovecz Imre építészete arról szól, hogy a hely szellemében tervezze meg azokat a házakat, amiket azután közösségek használnak Magyarországon, és azon kívül is – hallottuk Tóth Vilmostól.
A Közösségi házak – emberi közösségek című kerekasztal-beszélgetésben Tóth Vilmos mellett Kampis Gábor, kaposvári építész, a Makovecz Imre Alapítvány munkatársa, valamint Váradi Balázs, ráckevei építész, a Kós Károly Egyesülés „Fiatalok” csoportjának tagja, egyetemi oktató vett részt. A beszélgetés moderátora Antal Szilárd egyetemi tanár volt. A résztvevők a beszélgetés során többek között szót ejtettek a Makovecz Imre és Kós Károly közötti kapcsolatról, a Makovecz által szervezett építészeti táborról, a közösségek szerepéről az építés, valamint az elkészült épületek használata során, az épületek lelkiségéről, a természet, a szimbólumok jelentőségéről. A rendezvényen azt is megtudtuk, hogy Makovecz munkássága 2013 óta nemzeti kincsnek számít, ami azt jelenti, hogy a magyar állam különleges figyelmet fordít rá, és a Makovecz Imre Alapítvány beruházási programján keresztül a meglévő épületek felújítására, valamint az építész életében el nem készült, de kész tervekkel rendelkező épületek felépítésére is pénzeszközöket tudnak biztosítani.
Szalai Attila Fricska-galéria című kötetének bemutatóján a karikaturistával Mészáros Krisztina, a Hét Nap újságírója beszélgetett. Szó esett Szalai Attila karrierjének kezdetéről, arról, hogy milyen egy jó karikatúra, hogy meddig mehet el, hogy még ne legyen sértő, kudarcokról, alkotói válságról, illetve magáról a könyvről, amely a Hét Nap hetilap gondozásában jelent meg és több, mint 160 rajzot tartalmaz.

Szalai Attila / Benedek Miklós felvétele

Nyitókép: Makovecz Imre munkásságáról, a közösségek jelentőségéről / Benedek Miklós felvétele