2025. május 6., kedd

Hétszáz kutya kerül ki az utcára

A szabadkai Prijatelj Állatbarátok Egyesülete nem tudja tovább etetni az állatokat – Branka Bojanin: A város – ahelyett, hogy segítene – ránk küldi a rendőrséget
(Molnár Edvárd felvételei)

Hétszáz kutyát enged szabadon kedd délben a makkhetesi Prijatelj Állatbarátok Egyesülete a Titográdi utcában lévő állatmenhelyéről, mert nincs pénze etetni őket.

Hogy a fenyegetés valóra válik-e, az kedden derül ki, de mint azt az egyesület elnöke, Branka Bojanin hétfőn lapunknak elmondta, a városvezetőség válaszra sem méltatta őket, pedig július óta próbálják felvenni velük a kapcsolatot. Az egyetlen, amit tettek, az, hogy rájuk küldték a rendőrséget és az állatorvosi felügyelőséget, amelyek most börtönbüntetéssel fenyegetik őket.

A városi közigazgatás közleményében viszont hangsúlyozzák, hogy az állatok jólétéről szóló jogszabálynak eleget téve az önkormányzat alapított egy menhelyet, amelyet jelenleg is támogat. Ugyanez a törvény arról is rendelkezik, hogy amennyiben az állatbarát egyesületek menhelyet szeretnének létrehozni, szigorú feltételeknek kell eleget tenniük, többek között biztosítaniuk kell az anyagi eszközöket az állatotthon zavartalan működéséhez – emeli ki a közleményben Marija Ušumović Davčik, a Városi Közigazgatás vezetője.

Branka Bojanin, a Prijatelj Állatbarátok Egyesülete elnöke lapunknak elmondta: folyamatosan küldtek kérvényeket (legutóbb éppen november 15-én), amelyekben vázolták a helyzetet, és segítséget kértek, de egyikre sem kaptak választ, holott nekik minimális anyagi segítség is jól jött volna.

– Nekünk fáj a legjobban, de higgyék el, nincs más választásunk. Hagyhatnánk őket láncon, a ketrecekben éhen halni. Ettől csak jobb, ha szabadon engedjük őket – magyarázta Bojanin, aki szerint felháborító, hogy ahelyett, hogy fogadták volna őket, vagy eljöttek volna a helyszínre és megpróbáltak volna közösen megoldást találni a problémára, közleményekben üzengettek, a rendőrségnek és a felügyelőségnek szóltak, mintha ez nem a város gondja lenne, hanem egyéni probléma.

– Minden másra jut pénz, csak erre nem. Nem kértünk sokat, 16.5 dinárt naponta kutyánként, ami fedné az étkeztetés, az orvosi ellátás összegét és a munkásaink bérét is – mondta az elnök. Kérdésünkre, hogy eddig miből teremtették elő a kutyatáphoz és az oltásokhoz szükséges összeget, Bojanin elmondta: az egyesület előző elnöke, Slavica Mazak Bešlić állítása szerint saját pénzéből utalta át az alkalmazottak bérét, a menhelyt pedig külföldi egyesületek támogatták. Amióta azonban kilépett, és Bojanin lett az állatotthon vezetője, ezek a források elapadtak, itthonról pedig semmiféle támogatást sem kaptak.

A Városi Közigazgatás közleménye a kért támogatás kapcsán kiemeli: tény, hogy a törvény megteremti annak lehetőségét, hogy az önkormányzatok támogassanak olyan civil szervezeteket, amelyek közhasznú tevékenységet folytatnak. Véleményük szerint azonban a Prijatelj kérése – ami napi 16.50 dinárra vonatkozik kutyánként – a városnak évente 4 millió 215 ezer 750 dinárjába kerülne. A városvezetőség a közleményben az összeg nagysága kapcsán kitér arra is, hogy sajnálatos módon nagyon sok polgár a legalapvetőbb dolgokat sem tudja megvenni magának, s emiatt a város segítségére szorul, többek között a Népkonyha szolgáltatásaira és a szociális segélyre.

Mivel az önkormányzatnak nem törvényes kötelessége megoldani az egyesületek anyagi problémáit, a fenyegetések miatt, melyek szerint szabadon engednek 700 kutyát, a rendőrséget és a felügyelőséget értesítették, amelyek majd eljárnak az ügyben. Azt pedig, hogy szabadon engedik a kutyákat, felelőtlen és a polgárok biztonságát veszélyeztető lépésnek tartják – áll a közleményben.

Lapunk megpróbálta elérni Suzana Dulićot, a Városi Tanács kommunális és környezetvédelmi ügyekben illetékes tagját, akit arról szerettünk volna megkérdezni, milyen lépéseket tesznek, ha ma Makkhetes utcáira kerül hétszáz éhes kutya, lapzártánkig azonban ez nem sikerült.

Magyar ember Magyar Szót érdemel