A bácsgyulafalvi Önkéntes Tűzoltó Testület, együttműködésben a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara zombori kirendeltségének oktatóival, elsősegély-tanfolyamot szervezett Zomborban, gyerekek és fiatalok részére.
A hiánypótló kezdeményezés első alkalmáról oktatók és szervezők nyilatkoztak.
– Igyekeztünk felvilágosítani őket a sebellátásban, újraélesztésben, égési sérülésekkel kapcsolatban, videókat játszottunk le, demonstráltunk, a félautomata defibrillátor működését is bemutattuk – mondta el Konter Tünde elsősegélyoktató, egészségügyi nővér.
Pesti Máriusz, a bácsgyulafalvi Önkéntes Tűzoltó Testület elnöke a kezdeményezéssel kapcsolatban az alábbiakat nyilatkozta:
– Mivel az általános iskolai oktatásban tantervszerűen nem szerepel az elsősegély, ebből kifolyólag úgy gondoltuk, hasznos, ha teszünk érte, hogy a gyerekek minél előbb elsajátítsák ezeket az alapismereteket. Jó viszonyt ápolunk a zombori kihelyezett egészségügyi képzés lebonyolítóival, bátran fordultunk feléjük a kérésünkkel, amelyet ők jóvá is hagytak. Az első alkalommal tizenkét gyerek, fiatal vett részt a képzésen. A következő eseményen igyekszünk bevonni a bevetési egység tagjait, tehát felnőtteket is, továbbá esetleg kibővíteni a kezdeményezést a többi nyugat-bácskai tűzoltótestület tagságára is – hallottuk a bácsgyulafalvi tűzoltó elnöktől.
Seres Árpád egészségügyi ápoló, aki szintén oktatóként vett részt a zombori programban, így vélekedett:
– Bízom benne, hogy sikerült a gyerekek és a fiatalok számára az alapvető tudást átadni, az otthoni balesetek, zúzódás, vágás ellátása, továbbá az újraélesztés terén. Úgy tapasztalom, hogy általában a lakosság körében hiányos mindezen ismeretek birtoklása. Fontos lenne minél szélesebb körben, szervezettebb formában, előadásokkal, továbbá gyakorlati oktatással a lakosság tudását növelni. Mivel immár húsz éve dolgozom az egészségügyben, így akarva, akaratlanul is kerültem olyan helyzetekbe, ahol szükséges volt az újraélesztést, illetve a betegellátást alkalmazni. Voltak sikeres és sajnos előfordultak eredménytelen próbálkozások is, de mindenesetre a legrosszabb dolog, amikor az ember nem tesz semmit, úgyhogy mindenképpen segíteni kell a bajba jutott egyénen, illetve meg kell próbálni megtenni mindent azért, hogy segítsünk az embereken – mondta az oktató.
A résztvevő gyermekek, fiatalok rendkívül hasznosnak találták a képzést, amelynek végén mindenki oklevélben részesült. Az elsősegélynyújtás olykor életmentő technikáit várhatóan további alkalmakon és helyszíneken sajátíthatják el az érdeklődők.

Nyitókép: A gyerekek élénken érdeklődtek a gyakorlati elemeket is tartalmazó képzés iránt (L. Móger Tímea felvétele)