2025. május 6., kedd

Sztrájkol az igazságszolgáltatás

Nenad Vujić: Az alkalmazottaknak a munkabeszüntetés idején minden joguk megmarad, kivéve a keresethez való jog

Országos sztrájkba kezdtek az igazságszolgáltatási intézmények alkalmazottai. Döntésüket azzal indokolják, hogy az illetékesek már évek óta figyelmen kívül hagyják követeléseiket. Az Igazságszolgáltatás Szakszervezete közölte, tisztességes fizetéseket, jobb munkakörülményeket követelnek, valamint azt, hogy az állami intézmények ismerjék el az igazságszolgáltatásban dolgozó adminisztratív és más szakmai személyzet munkájának jelentőségét, és hagyjanak fel a munkájuk rendszerbeli alulértékelésével.

A szakszervezet korábban megfogalmazta, hogy a bírósági adminisztráció nélkül nincsenek bírósági eljárások, sem ítéletek, sem igazságszolgáltatás. Ezért munkabeszüntetésük üzenete világos; addig tart, amíg az illetékesek meg nem hallják a dolgozók hangját.

A szakszervezet arra szólított fel minden igazságügyi dolgozót, hogy maradéktalanul csatlakozzanak a sztrájkhoz, mert csak a tömeges kiállással lehet eredményeket elérni.

– Minden üresen maradt munkahely az ellenállás és a megérdemelt tiszteletért folytatott küzdelem jele. Ez nem csak a mi harcunk – ez igazságosságért folytatott küzdelem egy olyan rendszerben, amely mindenkit megillet – áll a közleményben.

Az igazságszolgáltatásban dolgozókat felölelő szakszervezet korábban is szervezett már figyelmeztető sztrájkot, most teljes munkabeszüntetést hirdettek. A szakszervezet (Sindikat sudske vlasti) honlapján közzétették azokat az utasításokat is, amelyek a sztrájkra vonatkoznak. Egyrészt arra szólítják fel a tagságukat, hogy semmilyen nyilvántartást ne írjanak alá. Azok, akik tudni szeretnék, hányan sztrájkolnak, maguk járjanak utána. Kiemelik, azok is társulhatnak hozzájuk, akik az első nap még nem léptek sztrájkba. A munkabeszüntetés idején az alkalmazottak a bíróságok épületében tartózkodnak, a folyosókon. Azon reményüket is kifejezték, miszerint a vezetőség a sztrájk idejére nem csökkenti a napidíjakat, hiszen tudják milyen alacsonyak a fizetések így is.

Nenad Vujić igazságügyi miniszter az Insajder televíziónak nyilatkozva arra emlékeztette a tüntetőket, hogy a sztrájktörvény arra kötelezi őket, hogy a tüntetést a munkahelyükön tartsák meg, valamint kötelesek gondot viselni a személyek és a tulajdon biztonságáról, ugyanakkor nem akadályozhatják azokat a munkavégzésükben, akik nem csatlakoznak a megmozduláshoz.

A miniszter elmondta, hogy nemrégiben a Szerbiai Igazságügyi Szervek Szakszervezetével (SOPOS) és a Szerbiai Igazságügy Szakszervezettel a minisztérium abban állapodott meg, hogy a díjakról szóló új törvény elfogadásával javulhat az igazságszolgáltatásban dolgozók helyzete. Ennek a törvénynek a javaslata várhatóan júniusban kerül parlamenti eljárásba.

Tegnap a Tanjug hírügynökségnek kiemelte, a sztrájktörvény 14. cikkelye kimondja, hogy az alkalmazottak a sztrájk ideje alatt minden jogukat gyakorolhatják, kivéve a keresethez való jogot. Vujić kijelentette, amennyiben a sztrájkoló alkalmazottak nem nyújtanak be listát, a vezetőség köteles nyilvántartást készíteni a sztrájkoló alkalmazottakról, hogy teljesítse a munkáltatói kötelezettségét a sztrájk időtartamára a sztrájkoló személyek bérének felfüggesztésére vonatkozóan.
Emlékeztetett az Igazságügyi Főtanács március 17-én a bíróságok elnöküknek kiküldött levelére is, amelyben az alkalmazottak kötelezettségeit emeli ki a bejelentett sztrájk idején.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel