2025. május 11., vasárnap

A költségvetés stabil

Elfogadta a városi képviselő-testület a VMSZ városközpont megőrzésére vonatkozó sürgősségi beadványát – Megalakult a Magyar Mozgalom kilenctagú platformja

Összesen 35 napirendi pont szerepelt a városi képviselő-testület tegnapi ülésének napirendjén. A képviselők többek között megvitatták a költségvetés első kilenc havi megvalósítását, határozatot hoztak a Szabadka Város Városrendezési Intézetének a Szabadka Város Építési Igazgatóságába történő beolvasztásáról és elfogadták a VMSZ javaslatát is, amely a város történelmi központjának megőrzését hivatott biztosítani.

Összesen 35 napirendi pont szerepelt a városi képviselő-testület ülésén (Fotó: Molnár Edvárd)

Összesen 35 napirendi pont szerepelt a városi képviselő-testület ülésén (Fotó: Molnár Edvárd)

Az ülés kezdetén az eredetileg 34 napirendi pont mellett további két pont bővítésére beérkezett javaslatokat vitatta meg a testület. A Demokrata Párt képviselői csoportja a város hőenergiával történő ellátása terén uralkodó helyzetről szeretett volna vitázni, de ezt szavazattöbbséggel elutasították.

A Vajdasági Magyar Szövetség, ahogyan azt korábban jelezték is, Szabadka történelmi városközpontja további megsemmisítésének megakadályozását elősegítő határozatot terjesztett a képviselők elé, amelyet a többség elfogadott.

Az első napirendi pont a városi költségvetés kilenc havi megvalósítására vonatkozott. Szeptember végéig a költségvetést 53,13 százalékban sikerült megvalósítani és a tavalyi év azonos időszakához képest a város 6,52 százalékkal több pénzzel rendelkezik.

Maglai Jenő polgármester elégedett a költségvetés megvalósításával, ugyanis a bevételek a tavalyi év azonos időszakához képest mintegy 300 millió dinárral növekedtek. Mint mondta, sajnos nem sikerült hozzájutni bizonyos pénzeszközökhöz a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóságnál, de fontos, hogy sikerült a büdzsét ellenőrzés alatt tartani, és hogy a város rendszeresen törleszti adósságait.

A polgármester szerint a költségvetés stabil, számos infrastrukturális beruházás még folyamatban van és fontos, hogy sikerült biztosítani a Népszínház építésének folytatását. A kivitelezővel aláírta a város a szerződést, az építkezés 10 napon belül folytatódik.

Slavko Parać a Demokrata Párt frakcióvezetője szerint az, hogy a költségvetés 53 százalékát sikerült megvalósítani, a hatalom alkalmatlanságát bizonyítja, amely nem képes tervezni és felelősen bánni a költségvetési eszközökkel.

A jelentésből kiderül, hogy a kettes és hetes számú kollektor kiépítésének megkezdésénél történt késedelem miatt 167 millió dinár értékben büntetést kell fizetnie a városnak az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) felé.

Parać ezt botrányosnak nevezte, ugyanis szerinte a szerződés aláírása pillanatában már készen állt a tender kiírásához szükséges tervdokumentáció, de mivel a Vízművek és Csatornázási KKV élén igazgatócsere történt, évekig kellett ennek az ügyletnek a befejezésére várni. A képviselő szerint az igazgató és az új városi hatalom felelőtlen viszonyulása miatt kell a városnak büntetést fizetnie.

Maglai Jenő ennek kapcsán elmondta, a felelősség azokat terheli, akik 2012-ben aláírták a szerződést, noha tudták előre, hogy azt nem tudják megvalósítani.

– A szerződés aláírásakor pontosan lehetett tudni, hogy ezek a kötelezettségek létrejönnek a hitelügylet kapcsán, azért folyamodtak az illetékesek ehhez a megoldáshoz, mert kedvezőbb volt, mint kamatot fizetni, ugyanis a kamatlábak háromszor nagyobbak voltak – nyilatkozta a polgármester, aki szerint a jövőben oda kell figyelni a külföldi bankokkal kötendő hitelügyletek feltételeire.

A képviselők szavazattöbbséggel elfogadták a jelentést.

Csúszó Endre, a VMSZ képviselője bejelentette, hogy a VMSZ képviselői csoportján belül megalakult a Magyar Mozgalom platform, amelyhez a 16 képviselő közül 9-en csatlakoztak.

Mint Csúszó elmondta, ennek nem az a lényege, hogy szétverjék a VMSZ frakcióját, ellenkezőleg, ezen keresztül igyekeznek erősíteni a munkát.

– A platform azt jelenti, hogy attól, hogy a frakción belül vannak különböző vélemények, ez nem azt jelenti, hogy ellenségek lennénk, hanem jobbítani kívánunk bizonyos dolgokon – mondta Csúszó, aki szerint a többiek érdekesen fogadták a platform megalakulásának hírét.

– Mindenki azt várta, hogy a kilenc képviselő által aláírt papírt a vkt elnökének fogom átadni. Ez nem így történt, mert a vkt ügyrendjének értelmében egy képviselő egy frakciónak lehet tagja. Nem az a célunk, hogy külön frakciót alakítsunk, és ezzel gyengítsük a magyarságot képviselő erőket, hanem ellenkezőleg. A VMSZ alapszabályzata szerint nem kizáró ok, hogy valamilyen civil szervezetnek tagja vagyok. Ezt alkalmaztuk a frakción belül is. Bízom benne, hogy mi, mint VMSZ frakció, mindig egységesen fogunk szavazni. A mi dolgunk, hogy mint VMSZ frakció, közös nevezőre jussunk. Ezért jött létre ez a platform a frakción belül. Remélni merem, hogy nem történik olyan eset, hogy a VMSZ frakció egy része elnökségi utasítás vagy bármi alapján ellenkezőleg szavazna, mint ahogyan a frakció elfogadta – nyilatkozta Csúszó.

Több városrész részletes szabályozási tervét vitatták meg és fogadták el a képviselők, illetve a palicsi turizmus fejlesztését biztosító főterv is elfogadásra került. Módosították az üzlethelyiség bérbeadásáról szóló rendeletet is.

A képviselők módosították a zónák és a közművekkel legjobban ellátott zóna kijelöléséről szóló rendeletet is. A város jelenleg négy zónára van osztva, aminek alapján határozzák meg a fizetendő vagyonadót. Ezen módosítás értelmében a Sétaerdő helyi közösségnek a Zorka helyi közösség felé eső része a Szekeres László, a Szép Ferenc és a Koszovó utcától kezdve átkerülnek a hármas zónába, ami azt jelenti, hogy csökkennek az adóterhek.

Loboda Árpád, a VMSZ képviselője elmondta, ezzel egy igazságtalanságot kívánnak orvosolni, ugyanis, ha a Sétaerdő helyi közösséget vesszük figyelembe, a Sugárút és a Szép Ferenc utca mögötti rész semmiképp sem vehető egy kalap alá kiépítettség tekintetében.

A képviselők ezt a javaslatot is elfogadták.

Módosították a képviselők a taxis fuvarozásról szóló határozatot is. Erre azért mutatkozott szükség, mert össze kell hangolni a közúti személyszállítást szabályozó törvénnyel.

Elfogadták a Szabadka Város Városrendezési Intézetének a Szabadka Város Építési Igazgatóságába történő beolvasztásáról szóló szerződés jóváhagyását és módosították az óvodai hálózatról szóló rendeletet is. Ennek oka, hogy a Naša radost Iskoláskor Előtti Intézmény a szülők igényeinek megfelelően módosításokat eszközölt a gyermekek ott-tartózkodásának idejét és a foglalkozások nyelvét illetően. A javaslatot a Magyar Nemzeti Tanács és a Horvát Nemzeti Tanács is pozitívan véleményezte.

A képviselők elfogadták néhány közvállalat működési tervének módosítását, általános és középiskolák iskolaszéki tagjainak kinevezéséről mondtak véleményt és különböző programok anyagi támogatásáról is szavaztak.

Az ülés utolsó napirendi pontja volt a VMSZ frakció által beterjesztett sürgősségi indítvány, amely Szabadka történelmi központjának megőrzése céljából kötelezi a Városi Tanácsot, hogy haladéktalanul hajtsa végre azt a 2013. március 8-án hozott határozatot, amelynek értelmében leállítják a szűkebb városközpont részletes szabályozási tervének kidolgozását. A javaslat szerint a Városi Tanácsnak 15 napon belül el kell fogadnia azt az okiratot, amelynek értelmében felülvizsgálják a városközpontra vonatkozó elfogadott vagy előkészítés fázisában lévő tervdokumentumokat.

Buckó György, a VMSZ frakcióvezetője a Törley- és Buday-házak ledöntése kapcsán elmondta, történelmi épületek ledöntésének vagyunk szemtanúi. A bontásra kiadták az engedélyt, viszont építési engedélyt nem, úgyhogy nem tudni, az új épület mennyire illeszkedik majd a városképbe.

Buckó elmondta, 2013-ban született egy határozat, amelynek értelmében minden tervdokumentumot felül kellett volna vizsgálni, hogy elejét vegyék a további rombolásnak, de erre nem került sor. A mostani beadvány ezt hivatott elősegíteni – magyarázta.

Slavko Parać arról beszélt, hogy nem világos, milyen apropóval került ez a javaslat a képviselők elé. Mint mondta, mindenképpen új dokumentumot kellene kidolgozni, de nem ez a módja a kérdés felvetésének. Hozzátette, szerinte ebben az esetben egészen más dolog áll az ügy hátterében, politikai kérdések felvetése a vkt egyik frakcióján belül. A DP frakcióvezetője elmondta, jó lenne, ha az érintett párt nézeteltéréseit házon belül intézné, és ebből kihagyná a többi képviselőt.

A javaslatot szavazattöbbséggel elfogadták.

Magyar ember Magyar Szót érdemel