Nyáron az emberek sokkal több pénzt költenek külföldön, mint az év többi szakaszában, ezért utazás előtt érdemes utánajárni, hogy mit és milyen feltételekkel lehet megtéríteni abban az országban, ahol szabadságukat töltik az utazók – javasolják a szakemberek. Svetlana Vasilić, a Szerb Nemzeti Bank Dinacarddal foglalkozó osztályának tanácsadója a Tanjugnak adott nyilatkozatában kiemelte: jó, ha az utazásra készpénzt és bankkártyát is magukkal visznek a lakosok, az út előtt pedig részletesen tájékozódnak a pénzintézetükben arról, hogy milyen feltételekkel használhatják a bankkártyájukat külföldön.
Elsősorban azt kell megtudniuk, hogy a kiválasztott kártyát egyáltalán használhatják-e országhatáron kívül, másodsorban pedig a használatra felszámolt díjazásokról is érdemes információkat szerezni – emelte ki a szakember. Hozzátette: a díjazás mértékét minden bank nyilvánossá teszi az árjegyzékében, és a kártya típusától függően a lakosok pontosan megtudhatják, hogy mekkora összeggel kell számolniuk készpénzfelvétel esetén, vagy mekkora díjat vonnak le kártyás fizetéskor. A bankokban azt is javasolt ellenőrizni, hogy milyen árfolyam szerint számolják el az átváltást a dinár és azon ország pénzneme között, ahol nyaralnának a lakosok. Ugyanakkor arról is érdemes tájékozódni, hogy a lakosok bankszámláját euróban vagy dinárban terheli meg az adott pénzintézet – hívta fel a figyelmet a tanácsadó.
Vasilić szerint utazáskor ugyan készpénzre is szükség van, de a bankkártya használata több szempontból is előnyösebb. Kényelmesebb és biztonságosabb: a lopásoknál épp oly védelmet nyújt a kártyához kötött PIN-kód, mintha valaki véletlenül elhagyja a pénztárcáját – állítja a szakember. Idegen kézben ugyanis semmit sem ér a bankkártya, ha nincs mellette a PIN-kód – erősítette meg állítását a tanácsadó. Arra is felhívta a lakosok figyelmét, hogy amennyiben készpénzt vesznek fel egy bankautomatából, külön figyeljenek arra, hogy megfelelő kódot üssenek be, mert hibás számsor esetén egyes automaták akár azonnal „elnyelhetik” a bankkártyát. Ha ez mégis megtörténik, akkor ajánlott bemenni a bank leközelebbi kirendeltségébe, és ott visszaigényelni a bankkártyát. Amennyiben így mégsem sikerül visszaszerezni, akkor viszont a szerbiai bankot kell értesíteni a problémáról. Ezt általában e-mailben tehetik meg a lakosok, de a hívóközpontot is kereshetik. Ha addig nem is, a nyaralásról visszatérve azonnal értesíteni kell az utazót képviselő pénzintézetet arról, hogy az általa kiadott bankkártya külföldi automatában rekedt – sorolta a lehetőségeket a szakember.
Ami a készpénzfelvétel díjazását illeti, Vasilić újra hangsúlyozta, hogy a lakosok ezt utazás előtt ellenőrizzék le a saját bankjuknál. Átlag 2-3 százalékos kezelési díjra lehet számítani, de hitelkártyák esetén a 3-4 százalékos is elérheti, ami egy minimális, kötelezően megfizettetett összeggel is kiegészül. Felhívta az utazók figyelmét arra is, hogy a külföldi bankautomaták két költséget is felszámolhatnak. Az egyik a dinamikus valutaátváltás díja: az automaták ugyanis felismerik a szerbiai kártyát, és még a tranzakció előtt felajánlják a választás lehetőségét a dinár és euró között. A tanácsadó nem javasolja a dináralapú tranzakció választását, és erre magyarázattal is szolgált: a dinár árfolyama stabil, de további egyszázalékos átváltási díjat számolnak el az ilyen átváltásokra a külföldi bankok automatái, így előnyösebb az euróalapú tranzakciót választani. A lakosoknak még egy költségre számítaniuk kell, ezt pedig a bankautomaták használatáért számolják el a külföldi pénzintézetek – figyelmeztet a Szerb Nemzeti Bank tanácsadója, kiemelve, hogy ezzel a költséggel nem minden bank terheli a felhasználóit, de amennyiben igen, akkor a díjazás összegét a bankkártyájuk leolvasása után jelzi az automata. Ha ez az összeg nem felel meg a bankkártya tulajdonosának, akkor ajánlatos kilépnie a tranzakció lebonyolításából és felkeresnie egy olyan bankkautomatát, amely nem számol el fix összeget a használatért – tanácsolta a szakember. Hangsúlyozta: ugyanezt javasolja akkor is, ha a lakosoknak bármiféle kétsége merül fel a bankautomata használata közben. Mindig jobb a végén kilépni a kezdeményezett tranzakcióból, mint bizonytalan választás mellett dönteni – erősítette meg a szakember.
Vasilić kitért a Dinacard használatára is, hisz Szerbiában minden harmadik tranzakció ezzel a kártyával történik. A tanácsadó kiemelte: a Dinacard használata biztosított külföldön is, ha a lakosok kérelmezik az úgynevezett co-badge vagy UnionPay lehetőséget, amely a kínai nemzeti kártyarendszerhez kapcsolódik. De választhatják az amerikai Discover kártyarendszerhez kapcsolódás lehetőségét is – sorolta azokat a csomagokat a tanácsadó, amelyek igénylésével a Dinacardot is lehet használni külföldön. Részletezte is, hogy a DinaCard–UnionPay kártyákat azokon a bankautomatákon, megfizettetési készülékeken és internetes eladóhelyeken használhatják a szerbiaiak, amelyeken feltüntetik az UnionPay logót. A DinaCard–Discover bankkártyák tulajdonosainak pedig a Discover, a Diners Club International és a PULSE logókat kell keresniük, amennyiben használnák a kártyáikat – mondta a tanácsadó. Hozzátette: mindkét nemzeti rendszer honlapján rá lehet keresni arra, hogy hol helyezkednek el azok a bankautomaták és pénzintézetek, amelyekben érvényesíthetik a Dinacard használati jogát a szerbiai utazók.

Nyitókép: Pixabay