A forró meleg napok jelentősen megnövelték Szerbiában az áramfogyasztást. Dragan Rakić, a Szerbiai Villamoshálózat képviselője a Szerbiai Rádió és Televíziónak elmondta, hogy az elmúlt húsz napban a napi fogyasztás mintegy 15-20 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Hangsúlyozta, hogy a rendszer stabil maradt a magas hőmérséklet és a vízerőművek alacsonyabb termelése ellenére is.
– Az idén a hőhullám valamivel korábban kezdődött, ami az áramfogyasztás növekedéséhez vezetett. Az elmúlt húsz napban a napi fogyasztás mintegy 15-20 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Jelenleg körülbelül 92-95 gigawattóra a napi fogyasztás, június 26-án azonban elértük a 98,5 gigawattórát. Tavaly a rekord 105,8 gigawattóra volt, amelyet június 17-én mértek – ismertette Rakić.
Kiemelte, hogy a legtöbb áram a nagyvárosokban, Belgrádban, Újvidéken és Nišben fogy. Az emberek a magas hőmérséklet miatt éjszaka sem kapcsolják ki a klímaberendezéseket otthon vagy a munkahelyen.
Az áramellátást illetően Rakić hangsúlyozta, hogy a helyzet stabil, bár a hidrológiai körülmények kedvezőtlenül hatnak a vízerőművek termelésére, nagyobb problémák azonban nem tapasztalhatók.
– Európa nagy részét sújtja a szárazság. A vízenergia-termelés kissé alacsonyabb, s ez természetesen hatással van a hőerőművek működésére is. Felkészültünk a viharokra és más időjárási viszontagságokra is, amelyek általában a hosszú, rendkívül meleg időszakokat követik.
Az idén négy régióbeli ország maradt áram nélkül, áprilisban pedig hasonló eset történt Spanyolországban és Portugáliában. Csehországban pénteken a fogyasztók mintegy 30 százaléka volt áram nélkül.
Rámutatott arra, hogy Európában legtöbb áramot Olaszország importál, a legnagyobb exportőrök pedig Franciaország és Németország. Csehországban pénteken a fogyasztók mintegy 30 százaléka maradt áram nélkül.
Kiemelte, hogy az ellenőrzések folyamatosak, és állandóan dolgoznak azon, hogy a rendszer megbízhatósága magas szinten maradjon.
Fontos elmondani, hogy a Szerbiai Villanygazdaság nemcsak ezekre a helyzetekre készül fel. Vannak készenléti csapatai, melyek riasztás esetén a terepre mennek. Ez általában időt vesz igénybe – fejtette ki Rakić.
Megjegyezte, hogy naponta egyeztetnek a Szerbiai Villanygazdasággal, valamint az európai villamosenergia-hálózattal, hiszen fontos a tapasztalat- és információcsere.
– Az európai hálózat jelenleg nem adott ki figyelmeztetést. A rendszer stabil, és természetesen ilyen hőhullámok idején közösen koordináljuk a tevékenységeket annak érdekében, hogy a rendszer magas szinten és stabilan működjön – fogalmazott Rakić.

Nyitókép: Pixabay