Két héttel ezelőtt az adóügyi felügyelőség tartott szigorított ellenőrzést a palicsi vendéglátó-ipari egységekben, azóta azonban a kereskedelmi, a munkaügyi felügyelőség is folyamatosan járja a terepet, és Szabadkán több pékséget, kávézót, boltot bezárattak ideiglenesen.
A szabadkai tejpiacon még tegnap is több bódén lehúzott redőnyök jelezték, az üzletet átmenetileg bezárták. Így most csak egy helyen kapható rétestészta, de a pékségre is lakat került, mint azt a piacon vásárlóktól és dolgozóktól megtudtuk, mindössze húsz deka pogácsa miatt.
A felügyelőségek a tavasszal elfogadott törvénnyel összhangban végzik a munkát, a piacon azonban azt mondják, az eddigi gyakorlat azt mutatja, még egy-két hét, és mindenki dolgozik tovább, ahogy tud, illetve akar.
Az adóhivatal adatai szerint a két héttel ezelőtt Palicson végzett ellenőrzések során 32 szabálysértést jegyeztek 14 adóköteles jogi személynél. A szabálysértések miatt eljárás indul ellenük, tíz vendéglátó-ipari egység esetében pedig a felügyelőség ideiglenesen bezáratta az objektumot.
Ezekben az adómemóriás pénztárgép használatát, valamint a munkások alkalmazását ellenőrizték, és bejelentették, hogy az ellenőrzések folynak majd az elkövetkező időszakban is.
Közben a Tanjug hírügynökség arról számol be, hogy több bejegyzetlen nyomda, varroda, textilipari feldolgozóüzem és fogadóiroda is működik Szerbiában – derült ki a munkaügyi felügyelőség legutóbbi terepi ellenőrzéséből. Bojan Jocić, az intézmény igazgatója elmondta, mindenütt szabálytalanságokba ütköztek, néhány vállalat pedig egyáltalán nem tartja tiszteletben a szerbiai szabványokat. A vállalkozás szintjén tevékenykedő természetes személyeket 50 ezertől 500 ezer dináros pénzbírsággal terhelhetik, ha nem regisztrálják gazdasági szervezeteiket, illetve 200 ezertől 2 millió dinárral büntetik, ha a tevékenységét jogi személyként kellene folytatniuk. Jocić szerint országszerte több munkaadó nem jelenti be alkalmazottait, megkárosítva ezzel őket és az államot is. Kiemelte, augusztus elsejétől mintegy 334 200 gazdasági egységet jegyeztek be, azaz 180-nal többen, mint júliusban. A munkaügyi felügyelőség az idei év első felében 16 és fél százalékkal megnövelte a rendkívüli ellenőrzést és felügyeletet Szerbia területén.
A piacon dolgozók többsége ugyan egyetért a rendteremtéssel, és nincs ellenére az ellenőrzés sem, azt azonban kiemeli, az ország megint a kisembert próbálja megfegyelmezni, aki egyébként is a lehetőségeihez mérten tisztességesen törleszti kötelezettségeit az állam felé, a nagyokat meg nem ellenőrzi senki.
A kereskedelmi felügyelőség fokozott ellenőrzéséről szerettük volna megszólaltatni a helyi illetékes főfelügyelőt is, de a nyári szabadságok eltöltése miatt erre majd csak a hónap végén lesz lehetőség.


