2025. július 12., szombat
NEMZETI TANÁCSI VÁLASZTÁSOK

Tartalommal tölteni meg a vázat

A mérnökegyesületben ismertette a Magyar Összefogás programját Pál Károly és Bunford Tivada

A Vajdasági Magyar Mérnökök és Műszakiak Egyesülete hétfőn megtartotta szokásos összejövetelét, melyre ezúttal Pál Károlyt, a VMSZ ügyvezető alelnökét és Bunford Tivadart, a VMSZ szabadkai szervezetének elnökét hívták vendégül, akik a Magyar Összefogás választási programját mutatták be az egybegyűlteknek.

Pál Károly elmondta, az elmúlt négy évben létrehozták az itt élő magyarok kisebbségi autonómiájának egy olyan formáját, mely lehetőséget adott arra, hogy a magyarok döntsenek sok olyan kérdésben, amely bennünket érint az oktatás, a művelődés, a tájékoztatás és a hivatalos nyelvhasználat kérdéskörében.

– Négy évvel ezelőtt, amikor az MNT megválasztására sor került, a VMSZ olyan döntést hozott, hogy nem önállóan, és nem a többi magyar párttal összefogva indul a választásokon, hanem a választóival, a történelmi egyházaival, az értelmiséggel és a civil szervezeteivel fog össze. Így állt össze az a lista, amin a számarányt tekintve a VMSZ kisebbségben volt. Ez a lista a szavazatok 77 százalékát szerezte meg, így az elmúlt négy év eredményei és elmulasztott lehetőségei egyértelműen a Magyar Összefogás eredménye vagy az ő terhére lehet írni. Eljött az újabb választás ideje és a VMSZ olyan döntést hozott, hogy nem változtat a győztes csapaton, hanem újra Magyar Összefogás néven alkot egy harmincöt fős listát. Ezen a VMSZ kisebbségben van, s a jelöltek között újra szerepelnek a történelmi egyházak képviselői, az értelmiség és a civil szervezetek, mert úgy gondoltuk, hogy az MNT egy olyan intézmény, amelyben mindenkinek ott kell lenni, aki valamilyen formában tesz ezért a közösségért – mondta.

Pál Károly kiemelte, az elmúlt négy évben két dolgot valósított meg az MNT, egyrészt megalkotott több egyedülálló stratégiát a magyarság létét meghatározó témakörökben, melyek előremutatnak, illetve folyamatban van a gazdasági stratégia kidolgozása is, valamint megalkotta azokat a konkrét dolgokat, például az ösztöndíjprogramot, melyek alapján tenni óhajtott, hogy a magyar közösség meg tudjon maradni a szülőföldjén. Az alelnök még hozzátette, az elmúlt négy évben felépült egy váz, a következő négy évben pedig ezt a vázat tartalommal szeretnék megtölteni.

Bunford Tivadar rámutatott, ha az itteni magyarság nem fog össze, akkor azoknak, akik elmentek, nem lesz hová visszajönniük, éppen ezért nagyon fontos megfelelő körülményeket teremteni.

– Az MNT valójában a mi parlamentünk, csak a mienk, s azért olyan fontos ez nekünk, hogy például nyissanak magyar osztályt, legyen magyar nyelvű anyakönyvi kivonat, felsőoktatási ösztöndíj vagy anyagi segítség a civil egyesületeknek. Célunk, hogy legyen egy összehangolt, egységesített, egyablakos internetes megjelenésünk, a következő négy év cselekvési programjának kidolgozása az MNT által elfogadott területi stratégiák értékelése és tapasztalatai alapján, az ösztöndíjasokkal való folyamatos kommunikáció és törődés, egy fiatal értelmiségi középréteg kialakítása – mondta Bunford.

A Magyar Összefogás számára a prioritások a jövőben többek között a magyar bölcsődei és óvodai csoport indítása, a Vackor program, az iskolakezdést támogató csomag kiosztása, az iskolabusz, a napközis program, a felsőoktatási ösztöndíjazás, a szakképzett és MNT-s támogatásban részesült fiatalok szülőföldön való érvényesülésének serkentése. Emellett kiemelt oktatási intézményeink társalapítói jogi státusának rendezése, az oktatás színvonalának emelése, a szerb nyelv oktatásának megújítása, az Európa Kollégium átadása, a külföldi oklevelek egyszerűsített honosítása és egy kutatóközpont létrehozása lesz. A kultúra terén az értékvédelem, az értékteremtés és hagyományőrzés a cél, így a részarányos foglalkoztatás a kulturális intézményekben, a nemzeti önazonosságot őrző hagyományos rendezvények erőteljesebb támogatása, a Vajdasági Magyar Virtuális Örökségmúzeum kialakítása, a vajdasági magyar hungarikumok feltérképezése, a fesztiválok támogatása, a színjátszás fejlesztése, egyházi jellegű megmozdulások kiemelt támogatása. A tájékoztatásra, avagy a vajdasági magyar sajtóra vonatkozóan Bunford elmondta, céljuk a színvonal emelése, az újságírók képzése, mentorrendszer segítése, az ifjúsági és kisközösségi médiastratégia kibontása, a vajdasági magyar médiaház felépítése, a Szabadkai Rádió státuszának rendezése, a médiához kötődő civil egyesületi munka támogatása, a nyelvhasználat területén pedig fontosnak tartják az új hivatalos nyelvhasználati törvénytervezet kidolgozása, a jogszabályok összehangolása, az önkormányzati szervekben tájékoztató programok kibővítése, a Vajdasági Magyar Nyelvi Iroda létrehozása, a szerbül anyakönyvezett nevek magyar helyesírással való beírási költségeinek megtérítése, vagy a szerb–magyar és magyar–szerb nagyszótár megírásának ösztönzése.

Magyar ember Magyar Szót érdemel