2024. október 9., szerda

Magyarkanizsán ősszel indul újabb szakkör

A Szakkör már 2021 óta jelen van a Délvidéken is, és egyre többen kapcsolódnak be a tevékenységekbe. A magyarországi programnak köszönhetően ötfős csoportokban tanulhatják újra a rég elfeledett vagy csak kevesek által művelt népművészeti technikákat. Az online oktatóprogramot nézve és a szakkörvezetők segítségével a csipkeveréstől a mézeskalácssütésén át a makraméig megannyi, kézi munkát igénylő mesterséget sajátíthatnak el a résztvevők. Ám ez nem minden! A Szakkörben igazi közösségépítés folyik. A Ferha, azaz a Felnőttképzők Regionális Hálózata délvidéki koordinátora, Sarnyai Károly mesélt A Szakkör programról, amely Magyarkanizsán is oly népszerű.

– Immáron a harmadik évadban dolgozunk. Az első évben hatféle foglalkozásból lehetett választani, ami mondhatni mintaév volt, egyfajta próbaként is felfogható. Ekkor láttuk meg, hogy a Magyarországon megálmodott és akkor még csak ott honos foglalkozás miként valósítható meg a Kárpát-medence többi magyar régiójában – mondta Sarnyai Károly. – Nagyon sikeresnek bizonyult a program. 2021-ben csupán annyit vártak el, hogy tíz szakkört szervezzünk meg. Annyira népszerű volt, hogy amikor már a magját elhintettük A Szakkörnek, az elvárt jelentkezési létszám három és félszerese volt nálunk. Már az első évben 35 szakkör volt 9 környező településről – emlékezett vissza a koordinátor. – Ez egy nagyon jól megálmodott és kiválóan megszervezett program, hisz ötfős csoportok állnak össze arra, hogy délutánonként összejöjjenek, kézműves-foglalkozást tanuljanak, és egymással találkozzanak. A 2021-es év sokaknak kapóra jött, hogy végre ki tudtak mozdulni a bezártságból. A résztvevők megkapták a kis csomagjaikat az alapeszközökkel és az alapanyagokkal. Mindezt ingyenesen! A csoportok nincsenek magukra hagyva, ugyanis oktatóvideókat is néznek, mintegy húszat. Ezekből az emberekből aztán csoportvezetők is kinőttek – tudtuk meg a koordinátortól. – A szakkör akkor indulhat el, ha van egy szakkörszervezőnk, aki előtte online vizsgát tesz. Itt egyáltalán nem arról van szó, hogy magához a szakköri foglalkozáshoz kell értenie, hanem az ő feladatai közé az öt fő terelgetése tartozik, hogy miként szervezze a foglalkozásokat, miket kell előkészíteni, és hogyan foglalkozzon az emberekkel, továbbá a szakkör gyümölcseit kiállítás formájában is meg kell mutatni. Olyan visszajelzéseket is kaptunk, hogy a helyi polgármester úgy vélekedett, hogy ha nem lenne A Szakkör, ki kellene találni, mert megmozgatja és összekovácsolja az embereket. A foglalkozás egy-egy órájában a résztvevők beszélgetnek, összebarátkoznak. A régi idők megidézéséhez hasonlít ez, amikor még az emberek akár a kiskapu előtt ülve alkottak kis közösségeket, vagy a közös szórakozások kapcsán, ha még inkább visszamennénk az időben. Itt miközben beszélgetnek, jár a kezük és létrehoznak valami olyan kis dolgot, ami hasznos is. A szakkör résztvevői újratanulják a múltat – állapítottuk meg Sarnyai Károllyal, aki azt is elmesélte, hogy hol tart most A Szakkör program Magyarkanizsán.

Sarnyai Károly

Sarnyai Károly

– Nagyon sok a tanulni vágyó, és ebben Magyarkanizsa az élen jár. Adán, Horgoson és Szabadkán hasonlóan nagy az érdeklődés. Terjedelmessé válik a felsorolás, hogy mit szervezünk, hisz idén rengeteg szakköri foglalkozás lesz. Az ősszel induló szakkörök, amelyek közül választani lehet, a következők: Békés megyei hímzés, mézeskalácssütés, vesszőfonás, bútorfestés, gyertyakészítés, a tojásfestés táji sajátosságai, kötés gyönggyel, éremgyűjtés, papírfonás, csuhé, nemezelés szalaggyapjúval, nemezelés bundagyapjúval, makramé kezdő, kenderfonallal, makramé középhaladó, zsinórfonallal, quilling, natúrkozmetika, baba-mama horgolás, csipkeverés, gyöngyfűzés, szövés kereten, palóc hímzés, horgolás zsinórfonallal, szalmafonás. Már most megkezdtük az igényfelmérést, és aki szeretne az ősszel kezdődő szakkörök valamelyikén részt venni, jelentkezhet is Pálfi Natália kolléganőnknél a 063/545-293-as telefonszámon vagy e-mailben a szakkor@ferha.net címen április 10-éig – sorolta fel Sarnyai Károly. Hogy senki ne maradjon le az őszi szakkörökről, már tanácsos most jelentkezni és tájékozódni, hisz Magyarkanizsa településein is indulnak képzések, mint ahogy eddig is. – A magyarkanizsai makramé és a bácskossuthfalvi mézeskalács még most is ki van állítva Lakiteleken a Nemzeti Művelődési Intézet székházában, ahol a legszebb alkotások kaptak helyet. Van olyan szakkörös is, aki az itt megszerezett tudást kamatoztatni tudta, és saját kis vállalkozást indított belőle. Kinek-kinek saját érdeklődése vagy egyéni ambíciója határozza meg, hogy megáll azon az alapszinten, amit itt megtanult, vagy aztán azzal tovább foglalkozva, mer nagyobbat álmodni és alkotni. Magyarkanizsán erre is van példa. A galériánkat vezető munkatársunk, Muhi Zsuzsanna pedig a quillinggel bővítette a szakköri foglalkozások palettáját, olyannyira, hogy az oktatóvideókon is ő szerepel – mesélte Sarnyai Károly, aki azt is elmondta, hogy ő hogyan látja, mi A Szakkör program hozadéka az itteni emberek és a közösség számára. – Új kis közösségek alakulnak ki, ami a megtartó erőnk egyik alappillére. Az embereknek jó közösségben lenni. Újra ráébredünk arra, hogy nem az internet tesz boldoggá, hanem az, amikor egymás között, közvetlen társalgással tudunk információt cserélni, barátkozni, élő közösségben lenni.

Nyitókép: Magyarkanizsai közös alkotás