2024. május 9., csütörtök

A kukorica kisvárosa

Magyarkanizsán három napon át tartott a Kukoricafesztivál

Tizennyolc éve, hogy Magyarkanizsán október nem múlhat el Kukoricafesztivál nélkül. Annak ellenére, sőt, épp azért, hogy a térségben egykor rengetegen, ma mér egyre kevesebben ültetnek kukoricát, fontos, hogy a fiatalok, a ma élők is lássák, milyen hagyományokat tartottak elődeink. A péntek esti kiállításmegnyitókkal és táncházzal megalapozták a hangulatot a Tisza Néptáncegyesület tagjai, a fesztivál szervezői. Szombaton pedig fokozták ezt. Kora reggel, jó szokás szerint a magyarkanizsai piacon kezdték meg a hívogatást, majd a Fő utcán át vonultak népviseletben a városháza elé, ahol ünnepélyesen is megnyitották a XVIII. Kukoricafesztivált Magyarkanizsán.

A gazdag kirakodóvásár között elhaladva a fiatalok táncoltak egy jót, majd a legkisebbek, az óvodások Lepetye csoportja mutatkozott be. Őket követte közös táncos-énekes produkcióval az adai Bóbita és a magyarkanizsai Sedergő lánykar egy karikázót adott elő. Ekkora már a kispark és a városháza előtti tér teljesen megtelt látogatókkal, akik főtt kukoricától kezdve a kürtős kalácson keresztül a parenyicáig sok mindent megkóstolhatott. A megnyitón Fesztámer Róbert, magyarkanizsai polgármester üdvözölte az egybegyűlteket.

– Köszönöm a  szervezőknek, hogy minden évben nekikezdenek ennek az egyre nagyobb kihívásokkal küzdő szervezésnek, hisz a gyermekeket is meg kell győzni, hogy mozduljanak ki a számítógép elől és táncoljanak, énekeljenek, őrizzék hagyományainkat – mondta többek között a polgármester.

A Tisza Néptáncegyesület vezetőségi tagja, a szervezők nevében köszöntötte a jelenlevőket és biztatta őket, hogy vegyenek részt bármelyik programban, amit a fesztivál kínál, hisz abban mindenki megtalálhatja a neki tetszőt. Mikuska Judit lapunknak nyilatkozva elmesélte, hogy attól, hogy ez már a tizennyolcadik fesztivál, nem kis szervezési munka áll mögöttük.

Tánc a javából, fotó: Puskás Károly

Tánc a javából, fotó: Puskás Károly

Időben kell elkezdeni, fotó: Puskás Károly

Időben kell elkezdeni, fotó: Puskás Károly

– Már augusztusban elkezdjük a gondolkodást, az ötletelést, szeptemberben pedig már komoly szervezési feladatok folynak. Nagyon sok minden követte ez eddigi hagyományokat, úgy az ügyességi vetélkedők, a kirakodóvásár, az alkotóműhelyek, ez mindig is volt, és szeretnénk a jövőben is megtartani, mert ez egy fontos része a fesztiválnak. Egy pici módosítás történt az esti gálaműsorunkon. Az előző években külön volt népzene és néptáncos gálánk, most ezt összevontuk, és így próbáltunk egy nagy műsort csinálni – mondta Mikuska Judit, aki a rendezvény céljára is rámutatott. – Néptáncegyesületként fontos nekünk, hogy táncos-zenés rendezvényünk van, viszont szerettük volna egy kicsit kibővíteni, hogy bérki, aki idejön, találjon magának tetsző programot. Nem múlhat el ősz Magyarkanizsán Kukoricafesztivál nélkül. Minden évben készülünk rá, és érdekes azt látni, hogy a kis néptáncos csoportok hogyan nőnek bele ebbe a rendezvénybe, ami akkor született, amikor még az én korosztályom volt kicsi. Mi láttuk, hogy nőtte ki magát, ők pedig már készen kapják – mondta a szervezőcsapat tagja.

A szombati napon ügyességi játékokban bizonyíthatták a gyerekek rátermettségüket, volt ott morzsolás, kukoricalapátolás zsákba, pattogatott kukorica-füzér készítés, célbadobás csutkával, mozgó kosárba, kukoriszemek válogatása, csutkavár-építés, és egy libatömés nevű érdekes játék is. Előzetesen görhesütési versenyt is hirdettek, melyre a beérkezett kukoricalisztből készült süteményeket is díjazták. Cseszkó Ibolya, cukrász-tanár volt a zsűri elnöke, és két kategóriában hirdetett eredményt. A reform görhe kategóriában első lett a Sedergörhe csapat, második István Emma, harmadik pedig Nádi Katalin. Különdíjas: Barát Kljajić Tímea. A hagyományos görhék közül a zsűri értékelése alapján az Ötye csapat lett az első, a második Sáringer Csilla, míg a harmadik Tillinkó Julianna. Különdíjjal jutalmazták Koncz Máriát.

Később fellépett a Bajkó zenekar népzenei koncerttel, majd szombat este a Vajdasági népzenészek és néptáncosok fergeteges gálaműsora következett a Művészetek Háza Nagyszínpadán. Táncházzal zárták a napot az általános iskola udvarán a Duhaj zenekarral.

Vasárnap a Czéczó Banda népzenei koncertje zárja a műsort a Művészetek Háza Nagyszínpadán.
A Kukoricafesztivált  Magyarkanizsai Önkormányzata, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatás és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Bethlen Gábor Alapítvány és a Hagyományok Háza Hálózat Vajdaság támogatta.

Nyitókép: Ki tud kukoricát morzsolni?, fotó: Puskás Károly