2024. május 10., péntek

A múlt nyomában

Folytatódnak az ásatások Bácsfeketehegy mellett – Régészeti park kialakítása a távlati cél

Három évvel ezelőtt a Bácsfeketehegy mellett épülő szennyvíztisztító helyszínén kora középkori temetőt tártak fel a régészek. Az akkori munka csak az építkezés által érintett területre terjedt ki, most viszont folytatódik a feltárás a szennyvíztisztító melletti részen. A munkálatokat tegnap megtekintette Kudlik Zoltán, a tartományi művelődési titkárság segédtitkára, Szűcs Balázs, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatója és Sárközi István, Kishegyes község képviselő-testületének elnöke.

A vendégek megtekintik az ásatások helyszínét (Lakatos János felvétele)

A vendégek megtekintik az ásatások helyszínét (Lakatos János felvétele)

Bácsfeketehegyen már korábban is folytak ásatások ezen a helyszínen – számolt be a médiának Sárközi István.

– A 70-es években a helyi művelődési egyesületben a helytörténet iránt érdeklődők szakkört alakítottak, és Feketegyháza nyomait keresték. Egy amatőr ásatást végeztek, amit Szekeres László is figyelemmel kísért. Akkor ez abbamaradt, nem tudták folytatni, és eltelt ötven év. A szennyvíztisztító építésével párhuzamosan a kishegyesi önkormányzatban arra törekedtünk, hogy a létesítménytől néhány méterre lévő templomromot, valamint az azt övező temetőt és települést megóvjuk. Ötven év alatt nagyon sokat fejlődött a technika, és egy geomágneses szkenerrel a templom nyomára bukkantunk, amely dupla árkon belül található meg – mondta el az elnök, majd arról is szólt, hogy az ásatást az önkormányzat karolta fel, anyagilag pedig a tartományi művelődési titkárság támogatja. A feltárást a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet végzi. Sárközi arról is szólt, hogy ez többéves folyamat lesz, amelynek az a célja, hogy megőrizze a feketegyházi romokat az utókor számára.

Már a 70-es évek óta tudvalévő, hogy a mostani feltárás helyszínén van valami – mondta Szűcs Balázs.

– A feltárás egy XV–XVI. századi településre vonatkozik, de a kollégák találtak itt szarmata sírokat is, ami arra utal, hogy már az V. században is volt itt település. Annak idején minden templom mellett volt temető, és körülbelül 10 településre jutott egy templom. Ennek tükrében ez az egész környék nagyon érdekes lehet számunkra. Egyelőre ott tartunk, hogy mentjük a menthetőt, feltárjuk a maradék sírokat, hogy megmentsük. A korábbi ásatás során mintegy 60 sírt tártunk fel. Ezután következik a templom feltárása, ugyanis itt feltehetőleg egy középkori templom helyezkedik el, a keresztény sírok is erre utalnak. Amikor ez befejeződik, akkor meglátjuk, hova tovább, hiszen óriási projektumról van szó. Az önkormányzat azt szeretné, hogy régészeti park létesüljön, amire már léteznek nagyon jó példák – mondta az igazgató, majd hozzáfűzte, hogy több helyszínre vonatkozóan is készülnek elaborátumok, hogy hogyan lehetne fenntartható egy ilyen park. Egy ilyen vállalkozás nagyon pénzfüggő, és az határozza meg a szükséges összeget, hogy mekkora részt szeretnének megőrizni.

– A közösség irányából van akaraterő, a mi részünkről pedig mindig van ilyen akarat. Most Zentán, Rábén, Majdányon és Horgoson folynak hasonló ásatások. Ezekből kialakul egy olyan régészetilelőhely-parkegyüttes Vajdaságban, ami előremutató és egyedülálló dolog lehet számunkra, illetve ezek lesznek az első régészeti parkjaink – nyilatkozta az igazgató.

A tartományi művelődési titkárság minden évben 35 millió dinárt fordít kulturális örökségvédelemre – mondta el Kudlik Zoltán.

– Az idén 78 projektumot támogatunk, amiből félmillió dinár jut a bácsfeketehegyi régészeti feltárásokra. Úgy vélem, hogy Vajdaság területén rengeteg olyan régészeti hely található, amit meg kell őriznünk. Az itteni lelőhely is jó példa erre, hiszen itt több történelmi időből találhatók leletek. Ezeknek a feltáró, értékmegőrző ásatásoknak is ez a céljuk. Ez azt jelenti, hogy a további években is szeretnénk támogatni az itt folyó munkát, biztosítani akarjuk, hogy ezek az ásatások befejeződjenek – mondta a segédtitkár, majd arról is szólt, hogy szeretnék, hogy a feltárt kulturális örökségünk a következő években bemutathatóvá váljon. Turisztikai szempontból is fontos helyszín lehet, amit az ide látogató turisták is megtekinthetnek – fogalmazott.

A szennyvíztisztító mellett folytatódik a bácsfeketehegyi feltárás (Lakatos János felvétele)

A szennyvíztisztító mellett folytatódik a bácsfeketehegyi feltárás (Lakatos János felvétele)