2024. április 30., kedd

Szabványosítás előtt a falugondnokság

Kishegyes településen 2010-ben alakult a falugondnokság, majd fél évre rá beindult az egész község területén. A szolgálat magyarországi mintára épül, viszont az itteni feltételekhez igazították, és összefűzték a házi betegápolás-szolgálattal.

Zsidai Erzsébet (Lakatos János felvétele)

Zsidai Erzsébet (Lakatos János felvétele)

A falugondnoki szolgálat működtetését a Nők Kishegyesi Fóruma, a házi betegápolás-szolgálatét pedig a szabadkai Caritas valósítja meg. Ma már mindhárom településen van járműve a falugondnokoknak, így a háztáji teendők mellett a betegszállítás feladatát is meg tudják oldani, ha igény mutatkozik rá. A szolgálat az idei év elején még tovább fejlődött, mivel a Vajdasági Magyar Szövetség falugondnoki szolgálatának köszönhetően egy plusz járművet kaptak, és egy új falugondnokot tudtak alkalmazni. Az új falugondnok új szolgáltatást is jelent: felkutatja a község szociálisan hátrányos helyzetű beteg és idős polgárait, s elsősorban nekik segít.

Zsidai Erzsébet, a Nők Kishegyesi Fórumának elnöke most arról számolt be lapunknak, hogy régi álmuk a szabványosítás kidolgozása, ami azt jelenti, hogy a falugondnoki szolgálat a későbbiekben licencet kaphat. Ennek érdekében felvették a kapcsolatot a Tartományi Szociális Védelmi Intézettel, ahonnan azt sugallták, hogy a szabványosításhoz jó lenne, ha szélesebb körben működne a szolgálat. Hála a VMSZ falugondnoki szolgálatának, ez megvalósult, s elindulhat a szabványosítási folyamat. Március második felében a női fórum egy összejövetelt tart majd, amelyen részt vesznek a VMSZ falugondnokai, a kishegyesi falugondnokok, a Falugondnokok Duna–Tisza Közi Egyesületének képviselői Magyarországról és a Tartományi Szociális Védelmi Intézet munkatársai. A találkozó célja egyrészt a tapasztalatcsere, másrészt szeretnék megismertetni a szakembereket azzal, hogy hogyan működik a szolgálat, számolt be a női fórum elnöke. Meglátása szerint ez a szolgálat a kis szerbiai falvak számára is ideális lenne, ahol sok az idős, magányos ember.

– A falugondnoki szolgáltatásnak alanyi jogon kellene járnia, mint a gyermekpótléknak vagy a szociális segélynek. A licenc megszerzése azért lenne jó, mert akkor ez a szolgáltatás bekerülhetne pl. a köztársasági költségvetésbe. A szakemberek szerint a falugondnokság lehetne a házi betegápolás-szolgálat kiegészítése, amely már rendelkezik licenccel. A szabványosítás jó, viszont kicsit tartok is tőle, mert elveszhet benne maga az ember. Fontos, hogy mi civilek erre felhívjuk a figyelmet – mondta Zsidai.