Névadója előtt tiszteleg a Kiss Lajos Néprajzi Társaság, ezzel kapcsolatban tartanak rendezvénysorozatot holnap, azaz szerdán, 11 órai kezdettel Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. Az eseményen először is Kiss Lajosra emlékeznek, születésének 125. éve alkalmából, 14 órakor pedig műhelykonferenciával folytatódik a program.
A megemlékezésen Kiss Lajos népdalkutató munkássága Nyugat-Bácskában címmel Silling István tart előadást, amelyet Kónya Sándor Kiss Lajos alakja egy népzenei konferenciakötetben című előadása követ. A továbbiakban bemutatják Németh István és Juhász Gyula Virágos kert a horgosi nagytemplom című kötetét, amely kapcsán Juhász Gyulával Resócki Vázsonyi Csilla beszélget.
Műhelykonferencián a Kiss Lajos Néprajzi Társaság régi és új tagjai mutatkoznak be, illetve tartanak beszámolót a kutatásaikról.
A Kiss Lajos Néprajzi Társaság rendezvényeinek támogatói a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Magyar Tudományos Akadémia Domus programja és a Magyar Nemzeti Tanács.
A Vajdasági Magyar Digitális Adattárban szereplő rövid életrajzi adatai alapján Kiss Lajos 1900. március 14-én született. A gimnáziumot Zomborban végezte el, egyetemi oklevelet Pesten a BTK-n és a Zeneművészeti Főiskolán szerzett. 1926 és 1939 között zeneiskola-igazgató és karmester volt Zomborban, 1939-től 1941-ig a belgrádi zeneiskola igazgatóhelyettese és a Jugoszláv Akadémiai Énekkar dirigense, 1941 és 1944 között pedig az újvidéki Délvidéki Konzervatórium igazgatója. A második világháború után zenepedagógiai munkásságát Győrben folytatta. A Magyar Népzene Tára egyik szerkesztője, az MTA Népzenekutató Csoportjának osztályvezető helyettese, 1960-tól 1969-ig tudományos főmunkatársa volt. Népzenei gyűjtőmunkáját 1936-ban a gombosi Gyöngyösbokréta találkozón kezdte, amit hamarosan Doroszlóra is kiterjesztett. A Magyar Népzenei Lexikon szerint Kiss Lajos „a népzene zenetörténeti összefüggéseinek vizsgálatával, a szomszéd népek népzenéjének összehasonlító” kutatásával foglalkozott. Kiss Lajos tiszteletére 2020-ban Dudás Sándor által készített emléktáblát avattak fel Zomborban, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság és a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében.

Nyitókép: MTTK