Az IDENTIS határon átnyúló idegenforgalmi hálózat projektuma, amely Vajdaság és Csongrád-Csanád megye között valósul meg, hétfőn is folytatódott. A szervezők célja ezzel a programmal, hogy új, innovatív módon alapozzák meg a térség idegenforgalmának fejlesztését a jövőben. Többek között tematikus szemináriumokat és workshopokat rendeznek. Elkészült egy közös turizmusfejlesztési stratégia is, melyben tematikus útvonalakat határoztak meg. A hét elején újabb helyeket igyekeztek felkeresni a tartomány területén az újságírók és a projektben részt vevő szervezetek képviselői. A koronavírus-járvány miatt az eredetileg háromnaposra tervezett kirándulást lerövidítették két napra. A kirándulás első napján, hétfőn a mintegy húsz főből álló csoport Óbecsén gyűlt össze, majd az ebéd elköltése után megtekintette a közelben található hajóáteresztő zsilipet, amely Kiss József mérnök kiváló tervezési munkáját dicséri.

Az aracsi Pusztatemplom (Fúró Dénes felvétele)
Dušan Opinćal történész elmondása szerint az első csatornázási munkálatok vidékünkön 1793-ban kezdődtek el, mégpedig azzal az elsődleges céllal, hogy lerövidítsék a hajózási utat a Tisza és a Duna folyók között.
– Először Bácsmonostortól Bácsföldvárig lett kiásva a csatorna, amelyet később Bezdánig és Óbecséig hosszabbítottak meg. Az itt látható hajóáteresztő zsilipet 1896-ban helyezték működésbe, amely Európa első ilyen jellegű szerkezete, és üzemeltetéséhez saját maga fejlesztett áramot. A kiemelten védetté nyilvánított műemlék 1975 óta nem üzemel – mondta Opinćal.
Ezt követően a csoport Aracs ősi templomának romjai felé vette az irányt.
Saša Duin, a Törökbecsei Turisztikai Szervezet elnöke elmondta, hogy a Benedek-rendi apátság temploma a jelenlegi formáját a 13. században nyerte el, a törökök azonban a 16. században feldúlták.
– A török hódoltság ideje óta folyamatosan pusztulóban van a templom. A kilencvenes években indult el egy kezdeményezés ennek a jelentős emlékhelynek a megóvására, hogy a következő generációk számára is megmaradjon – jelentette ki Duin.
Hozzátette, hogy az utóbbi években számos hagyományápoló rendezvényt tartanak itt, és a résztvevők visszajelzései alapján egyfajta pozitív energia veszi körül ezt a történelmi emlékhelyet.
A kirándulók ezt követően Törökbecsén meglátogatták a Glavaš-emlékházat, majd visszatértek Óbecsére, ahol a Fantast kastélyt is körüljárták.
