2024. április 30., kedd

Márciusi ifjak példáját követve

Magyarcsernyén öt éve emlékeznek meg köztéren a forradalomról és a szabadságharcról

A bánáti Magyarcsernyén Petőfi Sándor mellszobrának megkoszorúzásával emlékeztek ma az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseire. A Petőfi Sándor iskola előtt 2015 óta tart köztéri megemlékezést a helybeli és a környékbeli magyarság.

Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke is koszorúzott (Fotó: Kecskés István)

Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke is koszorúzott (Fotó: Kecskés István)

A Petőfi-szobor az első köztéri szobor a faluban, amelynél megemlékezést tarthatunk. A helybeliek ezért is ragaszkodtak ahhoz, hogy az idén se maradjon el a megemlékezés.

– Sikerült összehoznunk a megemlékezést, függetlenül az országban uralkodó pillanatnyi helyzettől. A lakosságot értesítettük, a vendégeinket meghívtuk. Tudjuk, hogy mindenki egy kicsit fél a vírustól, de vettük a bátorságot, és elmondhatom, hogy sikeresen megszerveztük – mondta Tóth László tanácselnök.

Bicók Lilla, a Vajdasági Magyar Szövetség magyarcsernyei Ifjúsági Fórumának az elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a VMSZ mindent megtesz annak érdekében, hogy a vajdasági magyarok a szülőföldjükön tudjanak boldogulni és érvényesülni.

– Ennek az iskolának a padjait koptattam egykor én is. Fontosnak tartottam tehát, hogy a beszédembe kitérjek Petőfire, Jókaira és Kossuthra. Hogy emlékezzünk arra, hogy milyen örökséget hagytak ránk, az utókor számára. Milyen az a forradalmi lendület, hangulat, amit meg kell osztanunk a közösséggel – nyilatkozta Bicók Lilla.

Az ünnepi műsorban az iskola tanulói alkalmi verseket szavaltak, egyúttal megünnepelték az iskola napját is.

– Nagy öröm számunkra, hogy már több éve ilyen módon ünnepeljük meg az iskolánk napját. Tehát ez a rendezvény nagyon fontos – mint minden magyar közösségben –, hogy a magyarságunkat megerősítsük. A márciusi ifjakra büszkék lehetünk, példájukat követve, a mai világban 2020-ban is, meg kell hogy őrizzük magyar nyelvünket, kultúránkat, hagyományainkat. A diákjaimat mindig arra biztatom, hogy soha ne felejtsék el, hogy a magyar nyelv az anyanyelvük, amit óvniuk és őrizniük kell – hangsúlyozta Bacsik Lőrinc Natália, a csernyei iskola tanárnője.

A megemlékezés végén a helyi közösség, a politikai pártok, a Magyar Nemzeti Tanács, a civil szervezetek és az önkormányzatok küldöttségei elhelyezték a kegyelet virágait. Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa nevében Kaizinger Tibor, első beosztott konzul, a VMSZ nevében pedig Kovács Elvira alelnök koszorúzott.