A politikusok, tisztségviselők rövidre fogott éves beszámolóival vette kezdetét szombaton Doroszlón a Magyar Nemzeti Tanács szervezte II. Délvidéki Médiatalálkozó. Ezeket a „jelentéseket” újságírói kérdések követték, melyek között a vajdasági magyarságot érintő fontos kérdések, valamint az országos politikai helyzetre kitérő és a médiaházak mindennapi működését megnehezítő elemeket felvonultató kérdések is voltak. A templom melletti konferenciateremben megtartott eseményen voltaképpen ez képezte a „hivatalos” részt, ha egyáltalán lehet ilyet mondani egy, elsősorban kötetlen formájúnak, szakmabeliek és közéleti személyiségek manapság ritkaságszámba menő közvetlen találkozásának elképzelt rendezvényről. Az első órában dr. Pásztor Bálintnak, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének és parlamenti frakcióvezetőjének, Ótott Róbertnek, a tartományi kormány alelnökének, Fremond Árpádnak, a nemzeti tanács elnökének meglátásait hallottaa közönség, s tehetett megjegyzéseket azokkal kapcsolatban, amennyiben ennek szükségét érezte.

Nehéz jósolni: arra a kérdésre, hogy lesznek-e választások, még dr. Pásztor Bálint sem akart tuti tippet adni (Dávid Csilla felvétele)

Fremond Árpád az MNT-t érintő kérdésekkel foglalkozott (Dávid Csilla felvétele)
Szakmai előadások a II. Délvidéki Médiatalálkozón
A Médiatalálkozó keretében több előadást is meghallgattak az újságírók. Gulyás István, a Magyar Televízió M5-ös csatornájának igazgatója megtartotta A megváltozott médiatér és az újságírói etikai kérdések című előadását, Bohár Dániel, a megafon.hu véleményvezére pedig a médiafogyasztási szokások átalakulásáról és az online újságírás kihívásairól osztotta meg tapasztalatait a résztvevőkkel.

Gulyás István, a Magyar Televízió M5-ös csatornájának igazgatója megtartotta A megváltozott médiatér és az újságírói etikai kérdések címmel tartott előadást (Diósi Árpád felvétele)

Bohár Dániel, a megafon.hu véleményvezére a médiafogyasztási szokások átalakulásáról és az online újságírás kihívásairól osztotta meg nézeteit (Diósi Árpád felvétele)

Az idén Doroszló adott otthont a délvidéki médiatalálkozónak (Diósi Árpád felvétele)
Gulyás István előadásában rámutatott, míg korábban a média működését törvények és etikai normák szabályozták, ezek mára jelentősen meggyengültek, sok esetben el is tűntek.
– A hír szent, a vélemény szabad. A hír tényeken alapul, valóságtartalma bárki által ellenőrizhető. Nem szabad hazudni – idézte fel a magyar sajtószervezetek közös etikai kódexét az M5-ös csatorna igazgatója. Hangsúlyozta, napjaink egyik meghatározó folyamata, hogy a klasszikus média fokozatosan háttérbe szorul az új médiával szemben.
– Ez az az időszak, amikor a tradicionális médiát szépen lassan ledarálja az új média. A médiatér a klasszikus, törvények által szabályozott, reguláris médiából fokozatosan átmegy a szabályozatlan, úgynevezett közösségi médiába – mondta Gulyás István.
A találkozó másik előadója, Bohár Dániel a közösségi média térnyerését elemezte.
– Ma már ezek a platformok határozzák meg a politikai döntéseinket, a tájékozódásunkat, a véleményformálásunkat. Lehet ezen szomorkodni, de ez tény – szögezte le Bohár Dániel. Hangsúlyozta, hogy az online siker alapja az őszinteség, a világos cél és a hiteles személyiség.
– A közösségi média őszinte műfaj. Nem lehet 0–24-ben hazudni. Az működik, aki önmagát adja, és ha mindezt egy jó ügyért, tiszta lelkiismerettel teszi, az előbb-utóbb hatással lesz az emberekre – hangsúlyozta Bohár Dániel.

Kabók Erika, a délvidéki médiatalálkozó ötletgazdája (Dávid Csilla felvétele)
Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának tájékoztatásért felelős tagja, a találkozó fő szervezője elmondta, elsődleges céljuk az volt, hogy lehetőséget nyújtsanak az újságírók személyes találkozására és kapcsolatépítésére.
– Gyakori jelenség ugyanis, hogy a kollégák, még ha egyazon médiumnál dolgoznak is, különböző városokban tevékenykednek, így ritkán találkoznak. Ha pedig más-más cégnél dolgoznak, még kevesebb az esélyük arra, hogy szakmai párbeszéd alakuljon ki közöttük. Fontosnak tartottuk, hogy ne csupán a nagy lapokat és televíziókat hívjuk meg, hanem a legkisebb, szórványban működő helyi szerkesztőségeket is – mondta Kabók Erika.
Az MNT Végrehajtó Bizottságának tájékoztatásért felelős tagja hangsúlyozta, fontosnak tartják azt is, hogy rendszeres, nyílt párbeszéd alakuljon ki az újságírók és a politikai döntéshozók között. A találkozón közvetlen, kötetlen légkörben tehették fel kérdéseiket az újságírók, a politikusok pedig olyan témákat is érintettek, amelyekről korábban nem vagy csak érintőlegesen nyilatkoztak.
A program másik fő eleme a szakmai továbbképzés volt.
– Törekedtünk arra, hogy olyan előadásokat és témákat válasszunk, amelyek valóban aktuálisak és érdekelheti a média területén dolgozókat. Célunk, hogy a résztvevők naprakész tudással térjenek haza, és inspirációt kapjanak saját munkájukhoz – ismertette Kabók Erika.
A szervezők külön figyelmet fordítottak a helyszín kiválasztására is. Nem véletlenül esett a választás Doroszlóra. Sokan még nem jártak a településen, így a szakmai program mellett lehetőségük nyílt megismerkedni a Mária-kegyhellyel is.
Kabók Erika kiemelte, a visszajelzések alapján a résztvevők elégedettek voltak, és már konkrét javaslatok is érkeztek a folytatásra, többen felvetették, hogy évente két alkalommal is érdemes lenne megszervezni a találkozót, egyszer tavasszal, egyszer ősszel. Emellett felmerült az igény kisebb létszámú műhelymunkákra is, amelyen egy-egy médiaház saját problémáira, kihívásaira fókuszálhatnának a résztvevők.
– A találkozót hagyományteremtő céllal hoztuk létre. Az első eseményt Kishegyesen tartottuk meg, amelyen több mint száz médiamunkás vett részt. Az idén Doroszlón is hasonló létszámban voltak jelen, ez azt jelzi, a rendezvénynek helye van, és a szakma részéről is megvan a legitimációja a folytatásra – húzta alá Kabók Erika.

Nyitókép: Több mint száz médiamunkás vett részt a találkozón (Diósi Árpád felvétele)