A héten zárult az Észak-bácskai Magyar Cserkész Egyesületnek, Topolya és Kishegyes Község Szociális Központjának, valamint a kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskolának közös projektuma. A viselkedés megváltoztatása a játék segítségével elnevezésű programot a tartományi egészségügyi, szociálpolitikai és népesedéspolitikai titkárság támogatta.
Kecskés Endre, a cserkészegyesület vezetője elmondta, hogy a programban összesen 25 szociálisan veszélyeztetett gyermek vett részt, elsőstől nyolcadikos korosztályig. A munkát nyolc részre osztották és 4 animátor vett benne részt: Kecskés mellett Szűgyi Bettina, az általános iskola pedagógusa, Nagymélykúti Kiskovács Ildikó és Fontányi Andor, a szociális központ szakmunkatársai.
Kecskés arról is beszámolt, hogy felzárkóztató képzésbe nem csak szociálisan hátrányos helyzetű, hanem viselkedés-problémákkal küzdő gyerekeket is beválogattak. Először a szülőkkel egyeztették a programban való részvételt, majd kezdődtek maguk a foglalkozások. Ezek során többek között feltérképezték a gyerekek értékrendszerét, csapatépítésre és konfliktuskezelésre tanították őket, a cserkészekkel részt vettek a gyermekhétvégei palacsintasütésen, foglalkoztak környezetvédelemmel, a dicséretek hatásával, a kapcsolatteremtéssel, stb.
A programnak többek között az is célja volt, hogy a gyerekek képesek legyenek részt venni egy civil szervezet munkájában, részévé tudjanak válni egy közösségnek, mondta el Kecskés, aki azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a foglalkozásokon meleg ételt is adtak a gyerekeknek. A cserkészvezető reméli, hogy a projektumnak a jövőben lesz folytatása, mert szerinte csak így lehetnek igazán jó következtetéseket levonni.
Fontányi Andor pszichológus a projektum keretén belül négy előadást tartott a gyerekeknek. Ezeken a viselkedés változtatására fektette a hangsúlyt. A gyerekek feltárhatták problémáikat, konfliktusaikat a szüleikkel, tanáraikkal, és megtudták, hogy a különböző helyzetekben hogyan reagálhatnak. Fontányi megpróbálta elérni, hogy a gyerekek ne csak kritikával illessék egymást, hanem dicsérettel is, ugyanis saját környezetükben nem kapnak pozitív visszajelzéseket.
