2025. május 20., kedd

OpenOffice (11.) – egy kis gyakorlat

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

Az első tisztázás során átnéztük a szövegünket, kiszedegettük belőle a felesleges új sor karaktereket, illetve beállítottuk a megfelelő stílusokat (Heading, Text Body stb.). Itt az ideje, hogy szépítsünk a szövegünk kinézetén. A címmel („Multimédiás fájlformátumok”) most még nem foglalkozunk, elég ha beállítjuk a Title formátumot hozzá. Majd később alakítjuk ki a címoldal kinézetét, illetve a tartalomjegyzéket. Ezúttal az egyes fejezetek címsorait formázzuk meg.

Egy-egy hosszabb szöveg esetében az egyes fejezeteket új oldalon szokták kezdeni. Ez segít a jobb áttekinthetőségben, kényelmesebbé teszi a szöveg értelmezését – a szemnek rögtön feltűnik, hogy új fejezetet kezdtünk. Ugyanakkor a fejezet címeket érdemes megfelelő nagyságú és a szöveg többi részétől eltérő betűvel kiírni. Technikai szövegek esetében pedig a fejezeteket és az alfejezeteket számokkal is meg szokták jelölni, a célból, hogy könnyebben lehessen hivatkozni a szövegen belül más szövegrészekre, illetve, hogy megkönnyítsük az egyes tárgyalási egységek fellelését. Mivel technikai szövegről van szó, a számozásra is oda fogunk figyelni.

Ha nincs előttünk a Stílusok panelja, akkor hívjuk elő azt az F11 gomb segítségével. A jobb áttekinthetőség érdekében az alján válasszuk ki az Applied Styles (alkalmazott stílusok) listázást, illetve az ablak tetején a Paragraph (bekezdések) stílusait listáztassuk. Ekkor egy igen szűk listát kapunk, melyben megjelenik a Heading 1,2 és 3 illetve a Text Body. Az egér jobb gombjával kattintsunk a Heading 1 stílusra és a felbukkanó menüből válasszuk ki Modify (módosít) menüpontot.

Az Organizer lapon nem kell semmit sem változtatnunk. Mellékesen, ezen a lapon beállíthatjuk a stílus nevét, beállíthatjuk, hogy a következő bekezdés milyen stílusban folytatódjon automatikusan, ha azt nem definiáljuk felül (gépelés közben jól jöhet). Ugyanitt egy másik stílushoz is hozzárendelhetjük a stílusunkat (szülő-gyermek hierarchiát építhetünk ki belőlük), amikor is a gyermek stílus a szülőtől másolja át a beállításokat és azokat módosítja. Először állítsuk be a betűtípust és méretet, melyet a Font nevű lapon találunk. A stílus legyen Arial Black, a betűméret pedig 20 pont. Ne használjunk Bold vagy Italic stílust, a Typeface listán a Normál stílust alkalmazzuk. A Font Effects lapon győződjünk meg arról, hogy minden effektus ki van kapcsolva (ha valami be van kapcsolva, akkor azt kapcsoljuk ki). A Position lapon a szöveg helyzetét lehet állítani, elforgatni, itt is hagyjunk mindent alapértelmezetten. Váltsunk az Alignment lapra, ahol a szöveg igazítását állíthatjuk be. A legtöbb esetben a főcímeket jobbra vagy középre igazítják, habár érdekes megoldás lehet egy balra igazított főcím is, tehát kapcsoljuk az igazítást Right pozícióba. Ident & Spacing lapon a cím megfelelő eltávolítását a szövegtől is megoldhatjuk. A szöveg előtt és után is (Before text és After Text) állítsunk körülbelül 5 cm távolságot, a First line (legelső sor behúzása) szintén állítsuk 5cm-re. Ezzel elérjük, hogy a hosszabb címek a bal oldaltól legalább öt centiméterre eltávolodjanak, mely például a „Grafikus adatok tárolása (képek mérete)” címnél tördeli ízlésesen a szöveget (nagyon csúnya a jobbra igazított cím esetében, ha egészen a bal oldalig kinyúlik). A bekezdés alatt (Below Paragraph) állítsunk 2 cm távolságot, mely körülbelül a betűmérethez megfelelő távolság lesz – a technikai könyvekben általában a betűméret három- vagy négyszeresével húzzák el a címtől az utána következő szöveget. A bekezdés felett (Above Paragraph) tegyünk 1,5 cm távolságot, mellyel lejjebb engedjük a címet. Még be kell állítanunk azt, hogy új oldalon kezdődjön minden Heading 1, melyet a Text Flow lapon tehetünk meg. Kapcsoljuk be a Breaks (törés) opció alatt az Insert kapcsolót, és válasszuk ki típusként (Type) az oldaltörést (Page), pozíciónak pedig a bekezdés előtt (Before) legyen beállítva. Miután mindezzel megvagyunk, az összes Heading 1-ként jelölt címünk megfelelően formázva új oldalon kezdődik, modernen jobbra igazítva.

Innen folytatjuk.

A kérdéseiket, hozzászólásaikattovábbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel