Kedden délután Törökkanizsán is megtartották a Pető-módszerrel végzett idegrendszeri szűrést. A szakemberek a szűrésre a központi idegrendszeri sérüléssel élő felnőtteket (Parkinson-kór, sclerosis multiplex, hemiplégia, stroke vagy valamilyen baleset következtében kialakult idegrendszeri sérülés), valamint a központi idegrendszeri sérüléssel élő gyermekeket várták, akiknek fő tünete valamilyen mozgássérülés. A program a Magyar Kormány, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg a Szekeres László Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Pető András Kara szervezésében.
Perpauer Attila programkoordinátor elmondta, hogy a napokban több helyszínen végeznek szűrést, Zentán, Törökkanizsán és Újvidéken is. Mint rámutatott, azokat az embereket igyekeznek megszólítani, akik központi idegrendszeri problémákkal küzdenek, hozzátette, hogy az előjelentkezés alapján várhatóan húsz személyt vizsgálnak meg a három vajdasági helyszínen.
Csuka Pál, a Semmelweis Egyetem Pető András Kara Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának igazgatója elmondta, a módszert dr. Pető András orvos-pedagógus dolgozta ki.
– Az ötvenes években ő az elsők között hangsúlyozta az agyi plaszticitást, vagyis hogy az agy szabad kapacitásai átveszik az elveszett funkciókat, és pótolják azokat. Pető András Európában az orvosi szakmában a holisztikus szemlélet egyik nagy képviselője volt. Hangsúlyozta, hogy a sérült gyerekeket nem lehet szétválasztani mozgásra, beszédre, szociális viselkedésre, manipulációra vagy szem-kéz koordinációra, hanem mindent egyszerre kell fejleszteni. A gyerekeknél, amikor a mozgást fejlesztjük, akkor segíteni kell a szociális viselkedést, a szem-kéz koordinációt és a térorientációt is. Nem lehet úgy fejleszteni a mozgást, hogy közben nem veszünk tudomást a térről. Mi mindezt egyszerre csináljuk, még a beszédet is hozzávesszük. Érdemes kiemelni, hogy nem egyesével dolgozunk az érintettekkel, hanem csoportosan. Külön hangsúlyozzuk, hogy a szociális viselkedést nagyon jól lehet fejleszteni agysérült vagy stroke-os betegnél. Ha elkezdünk valakit rehabilitiálni, fontos a viselkedését is visszahozni, hogy újból képes legyen beilleszkedni a társadalomba. Erre a legjobb egy fejlesztő társaság, mivel újból megtanulja hogyan kell egy kapcsolatban vagy egy munkahelyen viselkedni. Féléves kortól foglalkozunk központi idegrendszer-sérült gyerekekkel. Ez azt jeleni, hogy a terhesség alatt, szülés közben vagy szülés után oxigénhiányos állapot miatt kialakult sérüléseket kezelünk. Felnőttkorban ezekhez hozzájön a stroke, a Parkinson-kór, a sclerosis multiplex és a koponya sérüléseiből eredő károsulások. Magyarországon ez egy nagyon elterjedt módszer, amely Vajdaságban és a világ más tájain is egyre népszerűbb – mondta Csuka Pál.
Újhelyi Nándor, a Vajdasági Magyar Szövetség községi szervezetének elnöke rámutatott arra, azért dolgoznak, hogy a polgárok életét megkönnyítsék, és ebbe a munkába a szociális és egészségügyi szféra is beletartozik.
– Nagyon kevés olyan szakorvos van, akik a bánsági vidékeken magyarul is beszélnek. Az idős pácienseknek nehéz a szakkifejezéseket megérteni, ezért jelentős, hogy ez a szűrés magyarul, magyar szakemberekkel zajlik. Vajdaság számos részén vehetik igénybe a páciensek ezeket a szolgáltatásokat, és nagyon örülünk, hogy a mi vidékünkön is adódott erre lehetőség. A szűrés kapcsán több személytől hallottam pozitív visszajelzéseket, és hálásak vagyunk, hogy Törökkanizsán is megtartották ezt a programot – mondta Újhelyi Nándor.
Kedden délelőtt a Zentai Alkotóházban is tartottak vizsgálatot, szerdán pedig Újvidéken, a Magyar Szó-házban lesz szűrés.

Nyitókép: A szűrés során mintegy húsz beteget vizsgálnak meg (Fotó: Gergely Árpád felvétele)