2025. május 20., kedd

A közösség ünnepe

Tordán falunapot és templombúcsút ünnepeltek

Az elmúlt hétvége során tartották meg a tordaiak a legnagyobb és legfontosabb rendezvényüket, a falunapot és a templombúcsút. Ezt az ünnepet mindig a Nepomuki Szent János ünnepéhez közelebb eső hétvégén tartják meg.

AZ EGYHÁZ- ÉS A FALUKÖZÖSSÉG ÜNNEPE

A szombati ünnepi szentmisét ft. Mellár József általános helynök vezette, ft. Fehér Roland bókai plébános prédiált. A tordai egyházközség igazi ismerője ft. Masa Tamás atya, aki 2020 óta lát el papi feladatokat Tordán.

– A templombúcsú napja és a falunap mindig kiemelt esemény a tordai közösség számára, úgy az egyházközségnek, mint a faluközösségnek, hiszen Nepomuki Szent János, a gyónási titkok védőszentje, most is üzen és tanít bennünket Krisztus követésére, a hallgatás és a titoktartás szépségére, és hogy mennyire bölcs az az ember, aki találkozik Istennel és beengedi Őt az életébe. A faluközösség számára is fontosak ezek a találkozások úgy a templomban, mint itt a kultúrotthonban, vagy a sportpályán, mert a közösség a különféle rendezvények által is erősödik, hiszen új ismeretségek születnek, a régi ismeretségek és a barátságok erősödnek, a találkozás öröme pedig mindenki szívét áthatja, és mindez erőt és lendületet ad a hétköznapok szürkeségében – magyarázta Tamás atya.

ÖSSZEFOGOTT A FALU APRAJA-NAGYJA

A tordaiak számára fontos, hogy az ünnep keretében méltón emlékezzenek az őseikre is. Ragaszkodnak a múlthoz, éppen ezért a tordai telepesek emlékkeresztjénél, az első és a második világháborúban elesett hősök emlékművénél, illetve a Torda híres szülötteinek emelt emléktábláknál minden évben elhelyezik az emlékezés virágait. A tordai közösség mindig is arról volt ismert és híres, hogy összefog. Ez így volt ezúttal is, hiszen – ahogyan azt Dobai Jánostól, a tordai helyi közösség elnökétől megtudtuk – a háromnapos ünnepséget nem tudnák megszervezni, ha nem fogna össze a falu apraja-nagyja.

– Az összes civil szervezet valamilyen módon részt vállalt a rendezvény megszervezésében, mindenki a maga módján, hiszen a falu ilyenkor a legszebb arcát szeretné bemutatni. Minden polgár a háza előtt takarított, csinosította az udvarát, a kertjét. Mi is megtettünk mindent annak érdekében, hogy a falu középületei és a központja is minél szebben nézzen ki, és úgy gondolom, hogy aki ellátogat Tordára a három nap alatt, az a szívébe zárja a települést, hiszen mi mindig megnyitjuk a szívünket, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a vendég jól érezze magát. Örülök annak is, hogy velünk vannak a testvértelepüléseink és a baráti településeink képviselői, és együtt tudunk ünnepelni, hisz ezzel egymást erősítjük. Jóleső érzés az is, hogy erre az ünnepre az elszármazottak is hazatérnek, tehát nagyon sokan vagyunk. Ilyenkor együtt lüktet a falu, és ez nekünk erőt és kitartást ad ahhoz, hogy folytassuk a munkánkat, legalább ekkora erőbevetéssel – közölte a tanácselnök.

Az emlékkeresztnél a Magyar Nemzeti Tanács Nevében Fremond Árpád, az MNT elnöke koszorúzott (A szerző felvétele)

Az emlékkeresztnél a Magyar Nemzeti Tanács Nevében Fremond Árpád, az MNT elnöke koszorúzott (A szerző felvétele)

Gyapjas István elszármazott festőművész tárlatát is megnyitották (A szerző felvétele)

Gyapjas István elszármazott festőművész tárlatát is megnyitották (A szerző felvétele)

A sportpályán Dobai János tanácselnök köszöntötte az egybegyűlteket (A szerző felvétele)

A sportpályán Dobai János tanácselnök köszöntötte az egybegyűlteket (A szerző felvétele)

MÁS AZ ITTENI ATMOSZFÉRA

A tordai helyi közösség a nagyobb ünnepein mindig lehetőséget ad arra, hogy egy helybeli festőművész bemutatkozzon. Számukra fontos, hogy bemutassák, Tordán, illetve a nagyvilágban is élnek tehetséges, elszármazott művészek, akik a mai napig alkotnak. Gyapjas István Tordán született. Bútorfestőnek tanult, majd Németországba költözött, ahol tovább képezte magát. A mestervizsgát Düsseldorfban tette le. Esti tanfolyamokon akvarell és selyemfestészetet tanult. 2000-től a Mönchengladbach Művészeti-Akadémián Daniel de Barak francia művész irányítása alatt kezdett el intenzívebben dolgozni. Részt vett az ábrahámhegyi Kerti Művésztelep megalakításában. Magyarországon az Országos Képző- és Iparművészeti Társaság tagjaival közös kiállításokat szerveztek Solton, Hévízen és Budapesten. 2009 óta Németországban és Magyarországon is, több egyéni és csoportos kiállításon mutatkozott be.

– Itt születtem Tordán 1943-ban. Édesanyám 20 évvel ezelőtt halt meg, és van egy ház, amit dédöregapámtól örököltem, amit nagy szeretettel gondozok. A feleségem legjobban azt szeretné, ha nem jönnék már, de én szeretem a falut, meg az embereket és ezt a nyugalmat. Ha itt vagyok, és az időm engedi, egy kis művészettel is foglalkozom. Más az itteni atmoszféra, még a kutyaugatás is, amit Németországban nem kedvelek, az itt melegebb – újságolta a művész.

A főzőverseny eredményhirdetése (A szerző felvétele)

A főzőverseny eredményhirdetése (A szerző felvétele)

A főzőversenyen több mint 30 csapat vett részt (A szerző felvétele)

A főzőversenyen több mint 30 csapat vett részt (A szerző felvétele)

Az örömzenét a magyarittabéi vadászzenekar biztosította (A szerző felvétele)

Az örömzenét a magyarittabéi vadászzenekar biztosította (A szerző felvétele)

A VASÁRNAP A VENDÉGEKÉ

A tordai Matyis József mesélt a tordai búcsú vasárnapi hangulatáról.

– A tordai búcsúkor a vasárnap a vendégeké. Ilyenkor az asszonyok egy díszebéddel várják a vendégeket, ami három vagy négy fogásból áll, és utána még az édesség. Ugye a tordai búcsú az híres arról, hogy olyankor az egész falu tele van autókkal, a mellékutcákban alig lehet közlekedni. A vendégeket szívesen látjuk, ilyenkor külföldről, belföldről, és a szomszédos településekről is érkeznek. Nálunk is egy 20 személy biztosan érkezik ebédre. A feleségem most is készül, hogy holnap kevesebbet kelljen dolgozni. Reméljük, hogy mindegyik kívánságnak, óhajnak eleget tudunk tenni – mondta a tordai.

Szombaton szerveztek még horgászversenyt. csirkepaprikás-főző versenyt, zenés fellépéseket, koncerteket. A szombati estét Varga Miklós és a Band együttes zárta. A szervezők szombaton és vasárnap is gazdag kirakodóvásárral, vidámparkkal kedveskedtek az érdeklődőknek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A szombati ünnepi szentmisét ft. Mellár József (középen) vezette a többi bánáti atyával (Vidács Hajnalka felvétele)