2025. július 9., szerda
ATLÉTIKA – GYULAI ISTVÁN MEMORIAL, SZÉKESFEHÉRVÁR

Két versenycsúcs, pazar mezőny

Dibaba rekordkísérlete nem jött össze, Španović második, Márton csak negyedik

Kiváló mezőny gyűlt össze Székesfehérváron az idei, 9. Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon, a szervezők igyekeztek a sportág jelenlegi legnagyobb sztárjait Magyarországra csábítani, ami sikerült is. Az esemény méltán tartozik a világ legrangosabb atlétikaversenyei közé, kedden öt földrész 43 országának 180 atlétája vett részt a viadalon, közülük 53-an már büszkélkedhetnek olimpiai vagy vb-éremmel, ráadásul négy világcsúcstartó, illetve nyolc világranglista-vezető is eleget tett a meghívásnak.

Nguyen Anasztázia kisebb szenzációt keltett Székesfehérváron (Fotó: MTI)

Nguyen Anasztázia kisebb szenzációt keltett Székesfehérváron (Fotó: MTI)

A legnagyobbak egytől egyig kiváló teljesítményt nyújtottak, izgalmas, végig kiélezett versenyeket láthattak a nézők. A vágtázók rangos és népes mezőnyéből kiemelkedett Christian Coleman, a férfi 60 méter világcsúcsát 6,34 mp-cel tartó amerikai, aki 100-on 9,81 másodperccel a világ idei legjobb eredményét tudhatja magáénak. Coleman Fehérváron 200 méteren állt rajthoz, ahol 19,85-ös egyéni csúcsát szerette volna megdönteni, ettől ugyan elmaradt (19,91), mégis magabiztosan, új versenycsúccsal nyerte a számot, megelőzve többek között a vb-címvédő török Ramil Guliyevet (20,23 mp). A férfi hármasugrókra sem lehet panasz, a szervezők a kétszeres olimpiai bajnok Christian Taylort és az idei ranglistát 18,10 méterrel vezető Will Claye-t is „megszerezték”, akik emlékezetes versenyt produkáltak. Végig centikre voltak egymástól, csak az ötödik sorozatban született döntés, amikor az előbbi 17,93-ra szállt, amire Clay már nem tudott válaszolni. 110 gáton színre lépett a világ idei legjobbját jegyző Grant Holloway, akinek többek közt az olimpiai és világbajnok jamaicai Omar McCleodot kellett legyőznie. A fiatal amerikai sikerrel vette az akadályt, első hivatalos profi versenyén 13,16-tal utasította maga mögé a mezőnyt, melyből ezúttal Baji Balázs sérülés miatt hiányzott. A hazai közönség egyértelműen Halász Bence sikerének örült legjobban, a tavalyi felnőtt-Eb-n bronzérmes, U20-as világbajnok 77,36 méterrel a második helyen végzett a világ- és Európa-bajnok lengyel Pawel Fajdek (80,49) mögött a férfi kalapácsvetők versenyében.

A nőknél is bőven akadtak sztárok, 100 gáton az amerikai háziversenyt a világcsúcstartó Kendra Harrison nyerte 12,60 másodperccel az olimpiai második Nia Ali (12,63) előtt, 400 méteren az ötkarikás címvédő bahamai Saunae Miller-Uibo 22,18-cal, versenycsúccsal győzött. Távolugrásban Ivana Španović számított a favoritnak, mellette a 2016-ban olimpiai bajnok amerikai Tianna Bartoletta, a 2015-ös világbajnoki ezüstérmes brit Sarah Proctor és a 2012-ben olimpiai ezüstérmes orosz Jelena Szokolova is indult. A körülmények nem voltak ideálisak a távolugrók számára, változékony, erős hátszél fújt, a lányok nehezen találták el a deszkát, sok volt a belépés, illetve a túl korai elrugaszkodás is. A győzelmet végül Szokolova szerezte meg (6,81), mindössze egy centivel hagyta maga mögött a szerbek regnáló fedett pályás világbajnokát (6,80), és hatalmas meglepetésre – de a hazai közönség legnagyobb örömére – a Honvéd 26 éves atlétáját, Nguyen Anasztáziát, aki egyéni csúccsal (6,70) ért fel a dobogó harmadik fokára. A dolog pikantériája, hogy a magyar hölgy eddig 100 méteren versenyzett, ez az első idénye távolugróként, ráadásul csupán két centi választja el a vb-szinttől. A verseny zárása, a női 2000 méter is bőven tartogatott izgalmakat, a szám és az 1500 méter rekordere, az etióp Genzebe Dibaba világcsúcskísérletre készült. A szervezők ugyan mindent megtettek, hogy az etióp futónő megdönthesse saját, 5:23,75 perces világcsúcsát, az utolsó körökben azonban elmaradt a kívánt tempótól, s szinte századra pontosan 10 másodperccel futott rosszabbat rekordjánál (5:33,76).

Már korábban biztossá vált, hogy a jövőre jubiláló eseménynek az elkövetkező három évben is Székesfehérvár ad majd otthont, 2020-ban várhatóan még nevesebb mezőny gyűlik majd össze – ha ezt egyáltalán lehet még tovább fokozni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel